Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavba zase bude součástí pozemku. Co to znamená pro vlastníky nemovitostí?

Stavba zase bude součástí pozemku. Co to znamená pro vlastníky nemovitostí?

6.3.2012 6:00
Autor: KŠB, KSB

Podle nového občanského zákoníku budou nemovitostmi jen pozemky (případně zvláštní případy staveb, u nichž tak určí speciální zákon). Vedle pozemků budou oddělenými nemovitostmi jen takzvané podzemní stavby se samostatným účelovým určením, typicky inženýrské sítě. Nadzemní stavby budou považovány za součást pozemku, na němž jsou zřízeny. To znamená, že typickou kupní nebo zástavní smlouvou se bude převádět nebo zatěžovat jen pozemek (včetně součástí), nikoliv stavba a pozemek, jak je tomu dnes.

Automatická změna

Nová úprava bude platit okamžitě u těch staveb, které nebudou k 1. lednu 2014 na cizím pozemku. Neboli nová úprava se uplatí ihned v případech, kdy stejná osoba bude vlastnit stavbu i pozemek pod ní. Tyto stavby se automaticky stanou od začátku roku 2014 součástí pozemku, na němž stojí.

Zvláštní pravidla budou platit jen tehdy, když stavba stojí na pozemku jiného vlastníka, včetně případů spoluvlastnictví, kdy se nebudou zcela shodovat spoluvlastnické podíly u stavby a u pozemku. Tyto stavby zůstanou zvláštními věcmi v právním smyslu, dokud nedojde k tomu, že budou vlastněny stejnou osobou, která vlastní pozemek pod nimi. Pro tento zvláštní režim není stanoveno žádné časové omezení.

Nový občanský zákoník preferuje sjednocení vlastnictví staveb a pozemků alespoň v případech, kdy odchylné vlastnictví stavby a pozemku nebude zjevné z katastru nemovitostí. Tehdy se stavba jiného vlastníka stane součástí pozemku okamžikem, kdy třetí osoba nabude pozemek a bude přitom v dobré víře, že nabyla s pozemkem i stavbu jakožto součást pozemku. To nastane typicky v případě, že zápis v katastru nemovitostí nebude odpovídat skutečnému právnímu stavu. Jinak řečeno: v katastru nemovitostí bude zapsán stejný vlastník stavby i pozemku, ale jiná osoba bude mít ve skutečnosti vlastnické právo k takové stavbě; toto její vlastnické právo však zatím nebude zapsáno do katastru.

Pokud se tato osoba (tj. nezapsaný vlastník stavby na cizím pozemku) nedomůže včas uvedení zápisu v katastru do souladu se skutečným právním stavem, může o své vlastnické právo přijít jenom tím, že vlastník pozemku svůj pozemek prodá. Nabyvatel v takovém případě nabude pozemek včetně stavby. Vlastník stavby pak bude mít nárok na náhradu ceny stavby od vlastníka pozemku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university