Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co táhne oživení dolů?

Co táhne oživení dolů?

6.3.2012 18:08
Autor: Redakce, Patria Online

Oživení z poslední recese probíhá pomalu v USA i v Evropě. Důvodů je několik: Slabý realitní trh, vysoký dluh či obavy z krize vládního zadlužení. Některé z těchto faktorů lze jen těžko kvantifikovat, ale u jednoho to tolik neplatí, a tím je fiskální utahování. I přesto se u něj však zdá, že fakta unikají pozornosti. Po určitou dobu jsme tak mohli slyšet, že vládní výdaje kvůli snahám o stimulaci neustále rostou. Nyní se zase množí obavy z toho, jak úsporná opatření zpomalí oživení, žádná reakce ale zatím nepřišla.

Vývoj v americké ekonomice shrnují následující tři grafy, které porovnávají poslední dvě oživení: To, které začalo v posledním čtvrtletí roku 2001, a to, které začalo ve druhém čtvrtletí roku 2009. Přestože první zmíněné oživení bylo z historického pohledu pomalé, stále může sloužit jako zajímavé měřítko pro porovnání. Pohled na vývoj HDP v jednotlivých čtvrtletích po začátku oživení ukazuje, že po jedenácti čtvrtletích si ekonomika dnes vede výrazně hůř – současné oživené je tak ještě pomalejší než pomalé oživení po roce 2001:

oživení 1

Co kdybychom ale vyloučili vládní sektoru a podívali se jen na sektor soukromý bez zemědělství. Tento pohled ukazuje druhý graf, ze kterého je patrné, že oživení roku 2001 bylo na počátku silnější, po 11 čtvrtletích se ale síla oživení vyrovnává:

oživení 2

Nakonec se podívejme na to, jakou roli hrála vláda. Poslední graf ukazuje vládní spotřebu a investice během posledních dvou oživení. Rozdíl lze jasně pozorovat. Vládní výdaje během oživení po roce 2001 silně rostly (za 11 čtvrtletí se zvýšily asi o 16 %) a jejich růst převyšoval růst dalších komponentů HDP. Během současného oživení se však vládní výdaje téměř nezvýšily, v posledních čtvrtletích dokonce klesají.

oživení 3

Tato analýza rozhodně není kompletní, jednotlivé proměnné nejsou nezávislé, naopak jedna s druhou souvisejí. Chování soukromé spotřeby závisí na vládních výdajích, jednotlivé ekonomické teorie se ale liší v názoru na to, jak. Žádná debata ale nemůže změnit základní fakta, která ukazují uvedené tři grafy. V porovnání s předchozím oživením je to současné neobvyklé tím, že vládní výdaje jsou mnohem slabší, než tomu bylo dříve.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data