Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nenechte se mýlit: předat výpověď nerovná se vždy převzít výpověď

Nenechte se mýlit: předat výpověď nerovná se vždy převzít výpověď

12.3.2012 6:00
Autor: Viktor Zelinka, KSB

Nejprve trocha teorie: výpověď z pracovního poměru musí být pod sankcí neplatnosti písemná, což znamená dvě náležitosti – písemnost úkonu a vlastnoruční podpis jednající osoby. Výpověď v písemné formě musí být doručena druhému účastníku do vlastních rukou na pracovišti, v jeho bytě nebo kdekoliv bude zastižen, případně prostřednictvím emailu; není-li to možné, může zaměstnavatel písemnost doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Tyto formální požadavky se zdají být jasné i pro laiky. Jenže praxe je často barevnější než teorie a o tom, co přesně znamená doručení výpovědi, musí někdy rozhodovat soudy.

Převzal výpověď, nebo nepřevzal?

Zaměstnavatel chtěl rozvázat pracovní poměr se svým zaměstnancem, který závažně porušil pracovní povinnosti. Vyhotovil písemnou listinu obsahující výpověď, nechal ji podepsat příslušnou osobou a výpověď zaměstnanci na pracovišti osobně předal. Pracovník na listině potvrdil její převzetí a vyjádřil na téže listině své odmítavé stanovisko. Zaměstnavatel následně z listiny pořídil fotokopii, kterou předal zpět zaměstnanci.

Propuštěný zaměstnanec s výpovědí nesouhlasil, obrátil se proto na soud. U okresního soudu neuspěl, jelikož soud shledal, že výpověď učiněná písemnou formou byla žalobci řádně doručena a je zcela důvodná. Věc se z podnětu zaměstnance přesunula k odvolacímu krajskému soudu, který naopak dospěl k závěru o neplatném ukončení pracovního poměru. Ne kvůli vlastnímu důvodu výpovědi, ale proto, že zaměstnavatel při doručování výpovědi pochybil, pokud si její originál vzal zpět a předal zaměstnanci pouze z listiny pořízenou fotokopii.

Krajský soud uzavřel, že výpověď nemohla být platně doručena. Svůj výrok opřel sice o správný argument, že fotokopie je jen grafickou napodobeninou, a nesplňuje proto náležitosti písemné formy právního úkonu, avšak odůvodnění rozsudku postrádá vyřešení jiné, pro věc daleko zásadnější otázky. A to, zda nedošlo k platnému doručení výpovědi již v okamžiku samotného převzetí originálu listiny zaměstnancem, který následně neučinil nic jiného, než že na něm vyznačil doložku převzetí, vyjádřil své stanovisko a předal zpět zaměstnavateli. K tomu odvolací soud jen stroze uvedl, že postupem zaměstnavatele byl originál výpovědi zaměstnanci předložen pouze k nahlédnutí, respektive pracovník byl s obsahem výpovědi pouze seznámen.

Je třeba zmínit, že zaměstnavatel navíc v průběhu sporu učinil jedno osudové procesní pochybení. Ihned na počátku soudního řízení, patrně si jist neotřesitelnou důvodností podané výpovědi, učinil nesporným, že existoval pouze jediný originál výpovědi. To se mu vzápětí nevyplatilo u dovolacího řízení před Nejvyšším soudem.

Kletba formalismu

Nejvyšší soud se bohužel zjednodušeného pohledu na věc chopil a nevyslyšel dovolací námitky zaměstnavatele s odůvodněním, že požadoval-li zaměstnavatel, aby zaměstnanec převzetí výpovědi potvrdil svým podpisem právě na jediném originálu, činil tak nepochybně proto, aby měl doklad o doručení výpovědi. Logicky tak musel tento doklad chtít zpět.

Nezbývá než konstatovat, že Nejvyšší soud želbohu nevyužil nabízené šance vymanit se z kletby bezbřehého formalismu, který je českým soudům nesčetněkrát vytýkán. Ani on tedy nezodpověděl, zda nebylo možno považovat výpověď za předanou již momentem, kdy se originál listiny ocitl v rukou zaměstnance. Odpověď na tuto otázku by byla o to žádanější, pokud zákon za platně doručenou považuje i tu výpověď, která nebyla (použijeme-li rétoriku krajského soudu) ani předložena k nahlédnutí. Tedy v případech, kdy zaměstnanec převzetí výpovědi odmítne, popřípadě nevyzvedne zásilku s výpovědí v úložní lhůtě na poště.

Smutnou pravdou tak zůstává, že české soudy si stále libují v pídění se po nedokonalostech právních úkonů. Namísto aby se zabývali tím, že - jakkoli nedokonale - zaměstnavatel vyjádřil jasnou vůli nepokračovat v pracovním vztahu s někým, kdo svým jednáním závažně porušil zákony.

Listiny je třeba předat prokazatelně

Zaměstnavatelé by proto měli mít na paměti, že je třeba zaměstnancům písemné pracovněprávní úkony, typicky výpověď z pracovního poměru,  řádně a prokazatelně předat. Nejlépe tak, že pracovníka při osobním doručení listiny přimějeme stvrdit nejen její převzetí, ale současně i převzetí stejnopisu této listiny. Nelze totiž vyloučit, že námitku neplatnosti písemného úkonu zaměstnavatele kvůli nepřevzetí originálního vyhotovení mohou zaměstnanci pro vlastní prospěch zneužít.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba