Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína hlásí nejvyšší obchodní deficit za 10 let, centrální banka reaguje slovy o postupném uvolňování úvěrových podmínek

Čína hlásí nejvyšší obchodní deficit za 10 let, centrální banka reaguje slovy o postupném uvolňování úvěrových podmínek

12.03.2012 9:04, aktualizováno: 12.3. 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čínský zahraniční obchod skončil v únoru v deficitu 31,5 miliardy dolarů, především kvůli silnému růstu dovozu. Podle tamního statistického úřadu se jedná o největší schodek obchodní bilance země nejméně za posledních deset let. Analytici očekávali deficit pouze 5,35 mld. USD.

Dovoz meziročně stoupl o 39,6 procenta a byl nejsilnější za poslední rok. Na trhu se v průměru čekal růst asi o 32 procent. Dovoz tak ve druhém letošním měsíci rostl více než dvakrát rychleji než vývoz, který se meziročně zvýšil o 18,4 procenta. To bylo nejvíce za posledních šest měsíců, zároveň však pod odhady kolem 31 procent.

Ekonomové tak mají čím dál větší pochybnosti o zažitém vysvětlení, že za růstem deficitu obchodní bilance stojí částečně sezonní faktory a částečně útlum poptávky v zahraničí, kvůli němuž klesá vývoz čínského zboží. Širší ukazatel vývoje zahraničního obchodu podle agentury AP naznačuje, že klesá jak zahraniční, tak domácí poptávka.

Známky oslabování domácí poptávky vedou čínskou centrální banku Bank of China k úvahám o zmírnění opatření omezujících poskytování úvěrů. Tento krok by podpořil ekonomický růst, který v poslední době výrazně zpomalil. Jakékoliv změny však budou pouze pozvolné, uvedl guvernér centrální banky Čou Siao-čchuan.

"Je to velmi nejednotný obraz," poznamenal k údajům o obchodní bilanci hlavní ekonom pro oblast Číny Čang Č'-wej z Nomura Securities. Upozornil ale na vyšší kolísavost dat právě v důsledku oslav nového lunárního roku, které trvají celý týden. Zatímco loni bylo volno v únoru, letos to bylo už v lednu. Čang řekl, že podle jeho propočtů, které berou v úvahu odlišný počet pracovních dnů a nepřihlížejí k vysokým výkyvům kvůli finanční krizi let 2008 a 2009, by export zřejmě vykázal jeden z nejnižších meziměsíčních nárůstů od poloviny 90. let minulého století. Povzbudivé je ale podle něj to, že už se v únoru zvýšil dovoz komponentů určených pro export hotových výrobků. "Očekávám, že v březnu a dubnu se export ze současných úrovní poněkud zvýší," řekl.

Varování před horší statistikou během posledního týdne zaznělo od čínského ministra obchodu, který upozornil, že hodnota dovozu i vývozu se za leden a únor dohromady zvýšila jen asi o sedm procent. Ekonomové banky HSBC před zveřejněním únorové statistiky a po slovech čínského ministra varovali, že obchodní deficit by se mohl vyšplhat až na 28 miliard dolarů. Trh přitom v průměru očekával deficit jen kolem 5 miliardy dolarů.

Vysoký růst druhé největší ekonomiky světa v posledním roce zpomalil, protože Peking se snažil zabránit případnému přehřátí ekonomiky. Čínští politici odpověděli na pokles globální poptávky sliby, že budou zavádět politiku na podporu růstu. Investoři i podniky nyní sledují, jaké kroky země podnikne. Podle guvernéra je zde prostor pro snížení úrovně rezerv, které musí mít povinně čínské banky. Uvolnily by se tak další peníze, které by banky mohly půjčit firmám. V letech 2010 a 2011 banka naopak pětkrát zvýšila minimální úroveň rezerv.

Guvernér Čou rovněž poznamenal, že centrální banka bude podrobně sledovat evropskou dluhovou krizi a další globální události, které by mohly poškodit čínskou ekonomiku. Zdůraznil, že kvůli řadě problémů budou politické změny pozvolné a obezřetné.

Růst čínské ekonomiky v posledním čtvrtletí 2011 zpomalil na 8,9 procenta, když ve stejném období předchozího roku ekonomika stoupla o více než deset procent. V letošním roce vláda očekává zvýšení hrubého domácího produktu jen o 7,5 procenta.

Ve vztahu ke Spojeným státům, kde má Čína tradičně vysoký obchodní přebytek, se v únoru výše přebytku snížila na 8,1 miliardy dolarů. V lednu činila 17,7 miliardy USD. Vývoz do USA totiž spadl na 19,4 miliardy z lednových 26,6 miliardy dolarů, zatímco dovoz vzrostl na 11,2 miliardy z předchozích 8,9 miliardy dolarů. Vývoz do zemí EU činil 19,4 miliardy dolarů, a rovněž se propadl z lednových 28,2 miliardy dolarů, dovoz naopak vzrostl na 17,8 miliardy ze 14,4 miliardy dolarů. Výsledkem je mohutný propad přebytku na 1,6 miliardy z lednových 13,8 miliardy dolarů.

Centrální banka rovněž uvedla, že bude tlačit na Peking, aby pokročil s reformami na zmírnění kontroly směnného kurzu domácí měny jüan. Trh by měl získat větší úlohu při stanovování směnného kurzu jüanu. O načasování tohoto kroku se však zatím banka nezmiňuje. Washington a další obchodní partneři si stěžují, že kurz jüanu je podhodnocený, což poskytuje čínským vývozcům nepoctivé cenové výhody a zvyšuje přebytek zahraničního obchodu země.

(Zdroj: čtk, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m