Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zákony vyrazily na pomoc osobním údajům. Co přesně se mění?

Zákony vyrazily na pomoc osobním údajům. Co přesně se mění?

14.3.2012 6:00

Poskytovatelé internetového připojení, mobilní operátoři i jiní podnikatelé poskytující veřejně dostupné služby elektronických komunikací by neměli pustit ze zřetele zákon o elektronických komunikacích, který jim ukládá povinnost oznamovat bez zbytečného odkladu porušení ochrany osobních údajů (tzv. data breaches) Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). V oznámení musí tito podnikatelé uvést, jaké důsledky porušení ochrany mělo a jaká opatření navrhli, případně už přijali, aby již nedocházelo k dalšímu odcizení dat.

Ve zvlášť závažných případech nebo pokud to požaduje ÚOOÚ, musí poskytovatel informovat rovněž toho, jehož ochrana osobních údajů byla narušena. Má také povinnost vést o všech porušeních ochrany osobních údajů přehled. V případě, že tak neučiní, může poskytovateli za určitých okolností uložit ÚOOÚ pokutu až do výše 10 milionů korun.

Úřad pro ochranu osobních údajů zřídil na svých webových stránkách novou rubriku (blíže zde), která poskytovatelům nabízí bližší informace, kdy a jak mají porušení ochrany osobních údajů ÚOHS i subjektům údajů hlásit. Na stránkách je mimo základních informací i elektronický formulář, podle kterého je možné při oznamování postupovat.

Pokuta za spam i pro lidi, nejen pro firmy

Novelizován byl i zákon o některých službách informační společnosti, jehož účelem je především omezit rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení (blíže v článku Kdy je spam legální?). Od nového roku mohou být za šíření spamů potrestání i lidé (nejen společnosti), a to pokutou až do výše 100 tisíc korun. Nově se zjednodušila, a tím i zpřesnila definice obchodního sdělení, kterým se teď rozumí všechny formy sdělení, včetně reklamy a vybízení k návštěvě internetových stránek, určeného k přímé či nepřímé podpoře zboží či služeb nebo image podniku.

Postih je naopak nově omezen na rozesílání obchodních sdělení, které je hromadné nebo opakované. To má napomoci efektivní kontrole, jelikož ÚOOÚ už nebude muset řešit i pouhé jedno zaslání nevyžádaného obchodního sdělení. Za zmínku stojí i to, že poskytovatelé elektronických komunikací mohou nově sami podat soudní žalobu ve jménu svých zákazníků.

Novelizován byl i zákon o ochraně osobních údajů, v němž se změnila úprava zpracování podnětů a stížností na zpracování osobních údajů. Předchozí úprava nutila ÚOOÚ k projednávání řady soukromoprávních sporů a žádostí o odškodnění v oblasti ochrany soukromí, čímž tento úřad suploval postavení soudu. Tato příslušnost byla odstraněna, zůstala však nedotčena příslušnost ÚOOÚ k prověření stížností občanů na neoprávněné zpracování či k řešení neshod se správcem kvůli požadované nápravě zpracování údajů.

Zmizí rodná čísla?

Na půdě ÚOOÚ v této době rovněž vrcholí příprava pro spuštění Informačního systému ORG ( tzv. převodníku identifikátorů), který by měl plně fungovat od začátku července tohoto roku. Má jít o systém, který zabezpečí ochranu osobních údajů v celém systému základních registrů. Fyzické osoby budou nově při komunikaci mezi veřejnými orgány rozeznávány pomocí číselných identifikátorů. Nebude to však znamenat zánik rodných čísel, ta zůstávají nadále v platnosti, pouze je tyto orgány nebudou využívat pro zmíněnou identifikaci.

Princip bude takový, že různé orgány budou mít pro tutéž fyzickou osobu různé identifikátory (jeden člověk bude mít několik identifikátorů). Jediným místem, kde budou všechny najednou uloženy, bude právě Informační systém ORG na půdě ÚOOÚ. Ten ale zároveň nebude žádné další údaje o fyzických osobách obsahovat, čímž by měly být jejich údaje chráněny.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  16:00USA - Prodeje starších domů