Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus vetoval nový zákon o OZE. Je nekvalitní, zdraží energie a biometan by ohrozil životní prostředí, míní

Klaus vetoval nový zákon o OZE. Je nekvalitní, zdraží energie a biometan by ohrozil životní prostředí, míní

14.3.2012 15:12, aktualizováno: 14.3. 17:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o podporovaných zdrojích energie. Podle hlavy státu je norma nekvalitně zpracovaná, vedla by ke zdražení cen energií a zahrnutí biometanu mezi podporované zdroje by mohlo vážně zhoršit životní prostředí.

"Zákon nepřináší úspory, ale naopak navýšení nesystémových podpor vybraných zdrojů energie z veřejných prostředků, a to v době, kdy po úsporách voláme. Přinese nejen nové náklady pro veřejné rozpočty, ale také zvýšení cen energií, které platí občané a podniky, a to způsobem, který nyní nikdo není schopen ani odhadnout," zdůvodnil svůj krok prezident.

Podle Klause norma ještě více rozšiřuje okruh podporovaných zdrojů energie v situaci, kdy je už teď podpora vybraných zdrojů "neúnosně vysoká" a "zcela kontraproduktivní".

"Zákon dále rozšiřuje okruh podporovaných zdrojů energie, a to v situaci, kdy již dnes podpora takových vybraných zdrojů dosahuje neúnosně vysokého stupně a je navíc zcela kontraproduktivní," uvedl Klaus. Zahrnutí biometanu mezi podporované zdroje podle prezidenta nejspíš povede k masivnímu dovozu odpadů z celé Evropy, "aby u nás mohly zahnívat a vytvářet tím biometan".

Hlava státu připomněla, že původní vládní návrh zcela přepracoval Senát a podle toho také celá norma vypadá. Řadu pravidel by bylo podle něj třeba doplnit až prostřednictvím navazující legislativy.

Zákon je nekvalitně zpracovaný, mimo jiné i kvůli jeho celkovému přepracování v Senátu, řada pravidel by se musela doplnit až v navazující legislativě, uvedl také Klaus. "V zákoně chybí i tak zásadní věc, jako je přesné vymezení okruhu osob, které budou mít na podporu nárok. Pokud by to vše bylo doplněno až podzákonnými právními předpisy, dostaly by se takové předpisy do rozporu s Ústavou a s Listinou základních práv a svobod, protože prostřednictvím nařízení a vyhlášek lze na základě zákona stanovit jen technické detaily jeho provádění, nikoli vlastní práva a povinnosti občanů," napsal prezident v odůvodnění.

"Dnes si často říkáme, že neuvážená podpora výroby elektřiny ze slunečního světla se nám všem velice vymstila. Zdražila energii, zatížila daňové poplatníky, způsobila zabrání ohromných ploch zemědělské půdy a nastolila neřešitelný problém, co udělat s vysloužilými slunečními kolektory," rozepsal se prezident.

"Snažíme se pět minut po dvanácté tento problém napravit, ale škody již byly napáchány. Máme nyní možnost podobnou chybu neudělat a před dalším skokem do neznáma se zastavit a znovu jej zvážit. Rád bych umožnil Poslanecké sněmovně, aby takovou příležitost ještě dostala," uzavřel Klaus.

Normu teď znovu posoudí poslanci, kteří mohou prezidentské veto přehlasovat.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO), která sdružuje zástupce solárního sektoru, byl prezidentův krok předpokládaný, poslanci ale pravděpodobně jeho veto přehlasují. "Samo veto tedy pravděpodobně prakticky nic nezmění, jen přispěje k větší nejistotě v celém sektoru obnovitelných zdrojů energie," uvedla asociace.

Fotovoltaická asocice má k zákonu o podporovaných zdrojích energie řadu výhrad, jsou však jiné, než které uvedl prezident. "CZEPHO především vadí, že současná podoba zákona nezajišťuje dostatečně předvídatelné a stabilní podmínky, a znemožňuje tak dlouhodobé a kontinuální podnikání v sektoru," dodala asociace.

(Zdroj: čtk, mediafax, ČT)


Váš názor
 • Než
  14.3.2012 17:13

  takové hovadiny napíšete, podívejte se jak podpora biomethanu vypadá. Ve srovnání se solárními el. je podpora zanedbatelná. Technologie mmch velmi vyspělé jsou velmi drahé a bez podpory státu si je málokdo dovolí. Bez dotací nikdo. Povolování BPS by mělo být samozřejmě lépe ošetřené. Alternativou je, že methan utíká bez užitku do vzduchu-to je informace pro p. presidenta.
  lime
  • Re: Než
   15.3.2012 9:54

   hovadina je to co píšete vy. To je právě ono. že jsou tyto technologie "velmi drahé". Nevím, proč bych je měl někomu platit ze svých daní. Například potřebuju vyměnit starý kotel za nový plynový kondenzační, což je zaručeně ekologické i ekonomické. Tak nevím proč bych ty peníze měl použít na dotaci pro někoho jiného na neekonomickou investici, o jejíž ekologičnosti jsou pochybnosti. Pokud to nevíte, tak dotace se neberou ze vzduchu, ale nejdříve tyto peníze stát musí sebrat jiným lidem.
   FB
 •  
  14.3.2012 16:24

  Podpora biometanu je opět snahou úzké skupiny lobbistů, aby podpořilá jejich zájem na úkor nás všech ostatních. Je to potřeba okamžitě zastavit a ty strany, které to podporují nevolit. Robin
  Robin
 • dost bolo zeleného šílenství!
  14.3.2012 15:47

  Aspoň, že tu někdo má rozum. Tyto rádoby zelené magořiny vymýšlí hrstka zelených šílenců, kteří v rámci svého náboženství vidí věci úplně zvráceně. Pak se toho chytí partičky podnikavců, které sice jasně vidí, že je to magořina, ale prolobují to, protože to umožní vysát státní rozpočet a občany. Všechnu podporu solárů, bionafty, biomasy, dálničních přechodů pro medvědy atd. bych zrušil. Vždycky se stejně ukáže, že to není nejen ekonomické, ale ani ekologické. Pokud tomu někdo věří, ať si to klidně dělá, ale za svoje!
  FB
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data