Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ - Fitch potvrzuje „A-„ rating se stabilním výhledem. Vyzdvihuje silnou pozici a nízký dluh

ČEZ - Fitch potvrzuje „A-„ rating se stabilním výhledem. Vyzdvihuje silnou pozici a nízký dluh

15.3.2012 16:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Silná pozice na trhu, nízké zadlužení v porovnání s evropskými energetikami či vysoká EBITDA marže. To jsou pro ratingovou agenturu Fitch Ratings důvody k potvrzení hodnocení dlouhodobých závazků tuzemské energetiky ČEZ na stupni „A-„ se stabilním výhledem i hodnocení krátkodobého dluhu na „F2“. Na druhé straně Fitch nevidí u ČEZ ani mnoho prostoru pro zlepšení ratingu směrem vzhůru, stabilní výhled dle Fitch odráží správné hodnocení ČEZ v jeho očích s rezervou na obě strany.

„ČEZ má silnou tržní pozici a vertikální integraci v české energetice. Jeho zadlužení je na úrovni 1,9x EBITDA na konci roku 2011 nízké vůči západním konkurentům. Rating obsahuje i konzervativní finanční politiku firmy, pokud jde o cíl čistého dluhu k EBITDA na 2,3x vůči poměrně ambicióznímu plánu investičních výdajů do roku 2015,“ uvedla Fitch. V tomto směru vidí Fitch jen malý prostor k dluhově financovaným akvizicím.

Za vysokou považuje Fitch EBITDA marži ČEZu (42 % ke konci roku 2011) v porovnání s energetikami v Evropě. Na druhé straně zmiňuje nižší podíl dobře předpověditelné regulované složky (distribuce) na celkovém EBITDA (kolem 20 %), kde je naopak u západoevropských energetik vyšší (kolem 30 %). „Schopnost předpovědět zisk ale roste s předpodejem téměř 100 % elektřiny pro letošek a 47 % pro rok 2013,“ uvedla Fitch.

Fitch připomíná, že ČEZ je z 69,4 % vlastněn státem (s ratingem A+/stabilní), avšak funguje na čistě komerční bázi. Jako dobré shledává likviditní skóre. „Ke snížení ratingu by mohlo vést zhoršení úvěrové pozice a růst zadlužení nad 2,5x. Stejně jako směrem dolů ale vidíme jen omezený prostor ke zlepšení ratingu. Ten by mohla vyvolat příznivá změna produkčního mixu, která by snížila expozici ČEZu vůči vývoji emisních povolenek v letech 2013 až 2020 spolu s dalším růstem efektivity,“ dodala Fitch.

(Zdroj: Fitch Ratings)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data