Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozor na boj proti praní špinavých peněz. Týká se možná i vás

Pozor na boj proti praní špinavých peněz. Týká se možná i vás

19.3.2012 6:00
Autor: Ján Béreš, KSB

O zákon by se měli zajímat především banky, spořitelní a úvěrní družstva, obchodníci s cennými papíry, zprostředkovatelé spoření, leasingu, úvěrů nebo peněžních půjček, směnárny, obchodníci s pohledávkami a dluhy, tzv. zastavárny, ale i realitní makléři, exekutoři, notáři nebo advokáti. A to v případě, že se účastní činností nebo transakcí, na které se zákon může vztahovat. Zákon je nazývá „povinné osoby“. Jinými slovy, prakticky všichni, kdo v rámci své podnikatelské činnosti zprostředkují obchody, nebo jménem klienta jednají na základě mandátní smlouvy či nakládají s majetkem klienta, by měli zákonu věnovat zvýšenou pozornost.

Hlavní je identifikace

Základní prevenční povinností stanovenou v zákoně je identifikace klienta. Byť se to může zdát jako zbytečné, povinná osoba musí vždy zkontrolovat identifikační průkazy osob, se kterými jedná, včetně shody jejich podoby s fotografií na průkazu, a identifikační údaje zaznamenat. Pokud osoba jedná na základě zmocnění, musí být zkontrolována i plná moc. Identifikace není zapotřebí v několika případech vyjmenovaných v zákoně. Veškeré zjištěné a zaznamenané údaje musí být uchovány u povinné osoby po dobu 10 let od ukončení obchodního vztahu.

Zajímavější je to s prováděním kontroly klienta. Povinná osoba totiž musí zjistit informace o účelu a zamýšlené povaze obchodu, o fyzické osobě, která ovládá klienta (je-li společností), či přezkoumávat zdroje peněžních prostředků. Tato povinnost je pozoruhodná v tom, že zákon přímo nestanoví způsob, jakým má být splněna. Jinými slovy, je na povinné osobě, aby se dostatečným způsobem přesvědčila o daných skutečnostech a aby je pak před příslušným kontrolním orgánem dokázala obhájit. A prokázat.  

I zde totiž platí povinnost uchovávat získané údaje po dobu 10 let. U takzvaných politicky exponovaných osob (zde zákon používá opět velmi komplikovanou definici; zjednodušeně řečeno, jedná se o osoby podílející se na veřejné moci a jejich příbuzné), musí být zjištěn i původ majetku užitého v obchodu.

Pokud klient odmítne poskytnout součinnost při identifikaci nebo kontrole, povinná osoba musí odmítnout uskutečnění příslušného obchodu pro klienta. Navíc, pokud zjistí, že daný obchod je podezřelý, musí učinit u ministerstva financí bez zbytečného odkladu oznámení. Za určitých okolností musí povinná osoba pozdržet splnění příkazu klienta po stanovenou dobu.

Aby mohla správně fungovat komunikace mezi povinnou osobou a ministerstvem, musí být určena kontaktní osoba, která bude všechna oznámení vyřizovat. Přitom zákon nezapomíná ani na další povinnosti, jako například zavedení systému vnitřních zásad pro naplnění povinností a pravidelné školení zaměstnanců.

Za porušení povinností stanovených zákonem hrozí vysoké pokuty. A to i přesto, že je značně nepřehledný. Proto při jakýchkoli obchodech s majetkem třetích osob, peněžních transakcích či zastupování při nich lze doporučit mít na paměti existenci zákona a pečlivě ho nastudovat tak, aby všem jeho požadavkům bylo učiněno zadost.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data