Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koncerny, vliv a zprávy o vztazích. Co s nimi udělá rekodifikace?

Koncerny, vliv a zprávy o vztazích. Co s nimi udělá rekodifikace?

20.3.2012 6:00
Autor: Petra Nováková, KSB

Nový občanský zákoník bude sloužit jako základ práva obchodních společností. Obsahuje úpravu právnické osoby i dílčí úpravu spolků a osoby podnikatele. Zákon o obchodních korporacích (ZOK) zase nově stanoví pravidla při zakládání obchodních společností, ale i pojetí stupňů „vlivu“ nad společností. Nová úprava zpráv vztazích mezi propojenými osobami je podrobnější a jde do větší hloubky informací, což na jednu stranu znamená větší zátěž pro statutární orgán, jenž zprávu zpracovává. Na druhé straně ale třetí strany získají více informací. 

Ovlivnění versus ovládání

Ovlivnění je nově upraveno tak, že každý, kdo pomocí svého vlivu v obchodní korporaci rozhodujícím způsobem ovlivní chování obchodní korporace k její újmě, za tuto újmu odpovídá. Ledaže prokáže, že mohl při svém ovlivnění v dobré víře rozumně předpokládat, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu ovlivněné osoby.

ZOK také definuje ovládání prostřednictvím uplatňování vlivu. A to tak, že ovládající osoba je ten, kdo může v obchodní korporaci přímo či nepřímo uplatňovat rozhodující vliv. Takzvanou ovládanou osobou je pak podle zákona jednoduše obchodní korporace ovládaná ovládající osobou.

U ovlivnění a ovládání upozorňuji na povinnost uhradit újmu vzniklou prosazením vlivu do konce účetního období nebo v jiné dohodnuté době; v opačném případě nastává odpovědnost i za reflexní újmu, což znamená odpovědnost i vůči třetím osobám (např. vůči společníkům a věřitelům společnosti). Je třeba zmínit i ručení vlivné osoby za dluhy ovlivněné osoby z dluhů vzniklých v důsledku vlivu.

Definice koncernu nanovo

Klíčové je i vymezení pojmu koncernu, což je „podrobení se jednotnému řízení.“ Pro koncern platí výjimka ze zmíněné odpovědnosti založené ovlivněním. Ale jen v případě, že společnost splní povinnost uveřejnit existenci koncernu na internetových stránkách (mluvíme o takzvaném  „přiznaném koncernu“). Odkupová povinnost stanovená v ZOK platí pro všechny tři stupně „vlivu“ nad společností, a to případech, kdy dojde k podstatnému zhoršení postavení společníků či jejich oprávněných zájmů, a není proto možné po nich spravedlivě požadovat, aby ve společnosti setrvali. V takové situaci je každý společník, který není  ovládající osobou nebo osobou jí ovládanou, oprávněn požadovat, aby od něj ovládající osoba jeho podíl odkoupila za přiměřenou cenu.

Nový ZOK již neupravuje ovládací smlouvy a smlouvy o převodu zisku. Na základě přechodných ustanovení zaniknou uzavřené platné  smlouvy ke konci roku 2014.  Po tomto datu už nebude platit stávající výjimka, že společnosti, které mají uzavřenu ovládací smlouvu, nejsou povinny zpracovávat zprávu o vztazích.

Zpráva o vztazích po rekodifikaci

Nový ZOK nic nemění na dnešní úpravě, že zpráva o vztazích mezi propojenými osobami za uplynulé účetní období se vypracovává do 3 měsíců od skončení účetního období. Oproti dnešnímu stavu  zákon o obchodních korporacích vyjmenovává podrobněji a rozsáhleji vše, co by měla zpráva obsahovat. V úvodu by to měla být struktura vztahů mezi propojenými osobami, úloha ovládané osoby, způsob a prostředky ovládání. Ve zprávě bude statutární orgán dotčené společnosti uvádět i přehled jednání učiněných v posledním účetním období, která měla za následek vznik újmy a která byla učiněna na popud nebo v zájmu některé z propojených osob, a dále významné skutečnosti rozhodné pro posouzení této újmy a jejího vyrovnání. Nové a důležité je, že pokud statutární orgán nemá potřebné informace pro vypracování zprávy o vztazích, tuto skutečnost bude muset ve zprávě s vysvětlením uvést.

Zpráva o vztazích má také zhodnotit výhody a nevýhody plynoucí ze vztahů mezi propojenými  osobami a zároveň nově uvést, jaká z toho pro ovládanou osobu mohou plynout rizika a zda v konkrétním vztahu převládají výhody, nebo nevýhody.

O způsobu úhrady újmy v koncernu ZOK stanoví, že by měla být v přiměřené době a v rámci koncernu vyrovnána přiměřeným protiplněním nebo jinými prokazatelnými výhodami plynoucími z členství v koncernu. To, zda, jak a kdy byla nebo bude vyrovnána případná újma, bude muset být uvedeno i ve zprávě o vztazích.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.10.2016
9:27Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
9:14Technická analýza - EURUSD dnes pravděpodobně půjde opět pohybem stranou
9:13Rozbřesk – Neochota Iráku omezit produkci posílá ceny ropy k 50 USD/barel
8:46Praha open - Komerční banka může atakovat 900 Kč  
8:22Investorům se nelíbí výsledky firem, proto asijské akciové trhy oslabovaly už druhý den  
26.10.2016
22:30Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
22:00US indexy zakončily smíšeně. Apple po výsledcích - 2,25 %
19:30Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
17:52Summary: Bayer, Airbus, Heineken, Coca-Cola, Apple
17:40Technická analýza - Pohyb libry k dolaru se ustálil, technicky může libra dál růst
17:31Výnosy se vydaly vzhůru a pomáhaly stejným směrem eurodolaru  
17:14Praha close – Pražská burza ve středu ztrácela  
17:03Ropa si pohrává s 50 dolary. Rusko nechce snížit produkci
16:35Coca Cola s novým receptem: méně cukru v nápojích, vyšší tržby v účetnictví
16:30Mimoni v Evropě – tentokrát ti inflační
15:15Bayer zvýšil zisky, táhly hlavně léky
14:46Boeing vydělal za čtvrtletí o třetinu víc a zlepšil výhled
14:00Analýza dopadu amerických prezidentských voleb na ekonomiku USA a finanční trhy
13:52Apple: Od iPodu k propadu
13:34Česká exportní banka, a.s - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m