Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Důvody k uvolněné měnové politice přetrvávají

Hampl (ČNB): Důvody k uvolněné měnové politice přetrvávají

20.3.2012 11:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka by měla nadále ponechat uvolněné měnové podmínky v situaci, kdy v ekonomice převažuje opatrnost a evropská dluhová krize nutí vlády, firmy i domácnosti šetřit více než spotřebují, uvedl viceguvernér tuzemské centrální banky Mojmír Hampl.

ČNB ponechává hlavní úrokovou sazbu (2týdenní repo) na historickém minimu 0,75 procenta od května roku 2010, tedy čtvrt procentního bodu pod klíčovou sazbou stanovenou Evropskou centrální bankou. Ačkoli inflace rostla v minulém měsíci nejrychleji za déle než tři roky, hlavním důvodem tohoto faktu byla zvýšená sazba daně z přidané hodnoty na začátku roku, není tak zatím důvod ke zvýšení sazeb, domnívá se Hampl. Stále slabá spotřeba českých domácností a firem podle něj udržuje poptávkou tažené inflační tlaky pod kontrolou.

„Všechny hlavní subjekty v domácí ekonomice jsou v režimu opatrnosti. Kombinace ekonomiky bez vnitřního motoru, konzervativních domácích subjektů a vnějšího prostředí bez reálného oživování mě nutí klonit se k nadále uvolněné měnové politice,“ argumentuje viceguvernér. Odmítl nicméně explicitně říci, jak bude hlasovat na příštím jednání měnového výboru, které se koná 29. března a zda – vzhledem k vývoji ekonomiky – přichází v úvahu další snížení sazeb.

Česká ekonomika, která je z 80 procent tažena exportem (z toho 70 procent míří do zemí eurozóny) sklouzla v loňském roce do recese. HDP ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta, stejně jako ve 3Q. Německá ekonomika, která je hlavní cílovou stanicí českých výrobků, klesla v závěru roku o 0,2 procenta poté, co od července do září posílila o 0,6 %. Česká ekonomika se nenachází zrovna v tom nejlepším období, schází jí vlastní hnací síla a je závislá na EU a eurozóně, které stále ještě nevyřešily své problémy,“ komentoval Hampl.

Inflace v únoru vzrostla o 3,7 procenta, nejvýše od listopadu 2008, a dostala se tak vysoko nad 2% inflační cíl ČNB. Ta odhaduje, že míra inflace zůstane letos nad 3 procenty a v roce 2013 spadne k 1,5procentní úrovni. Inflace očištěná od vlivu změn nepřímých daní, která je relevantní pro měnovou politiku, by se však ve 3Q12 měla dostat blízko 2% cíli. „Současná data o inflaci překračují naše očekávání. Tyto jednorázové faktory (způsobené především zvýšením nepřímých daní) nicméně nemění nic na skutečnosti, že toto je nízko-inflační ekonomika,“ dodal Hampl.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    20.3.2012 16:43

    Pane Hampl dnes bylo docíleno rekordního obratu na burze, co myslíte, souvisí to s vylsovením nedůvěry vládě a velkou nejistotou o jejím setrvání u koryta. Rozepisujete se o vynikajícím řízení centrální banky a jak má všechno pod kontrolou. Kdybych mohl tak bych se ještě zeptal jestli tu inflaci bude z čeho tvořit.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data