Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple čelí kritice, že porušuje práva spotřebitelů. Nové tablety iPad se dle testu přehřívají

Apple čelí kritice, že porušuje práva spotřebitelů. Nové tablety iPad se dle testu přehřívají

21.03.2012 9:57
Autor: ČTK

Prodej výrobků Apple čelí kritice spotřebitelských organizací. Tuzemské sdružení TEST uvedlo, že společnost Apple Sales International, která provozuje on-line obchod s výrobky Apple, omezuje práva spotřebitelů, nejvýrazněji v souvislosti se zkrácenou zárukou produktů. Sdružení se proto připojilo k výzvě zahraničních spotřebitelských organizací k zastavení údajně nezákonných praktik. ČTK o tom dnes informoval Jan Votočka ze sdružení TEST.

Firma ale na svých stránkách mimo jiné uvádí, že neomezuje žádné právo, jež zaručují české zákony. Zástupci Apple v Česku nechtěli zjištění komentovat. "Nejvíce do očí bijící jsou pasáže smluvních podmínek Apple týkající se záruky," uvedl vedoucí poradenské linky časopisu dTest Lukáš Zelený. Společnost podle něj informuje pouze o zkrácené, nikoliv zákonné dvouleté záruce, a navíc v rozporu se zákonem neuvádí postup pro uplatnění reklamace.

Společnost Apple na stránkách store.apple.com v odstavci o záruce mimo jiné píše, že jednoroční omezená záruka nevylučuje, neomezuje nebo nepozastavuje žádné právo vyplývající z nesouladu se smlouvou, jež spotřebiteli náleží dle právního řádu České republiky. Neúplné a zavádějící jsou podle dTestu také údaje o možném vrácení zboží při odstoupení od smlouvy. Společnost od zákazníků například vyžaduje originální obal výrobku, na což nemá ze zákona právo. "Nelze souhlasit ani s úpravou okamžiku uzavření kupní smlouvy a s ustanoveními týkajícími se odpovědnosti za škodu," dodal Zelený, podle kterého je svérázný i požadavek zaslat spolu s objednávkou údaje z platební karty, ačkoli smlouva ještě nebyla uzavřena.

K nápravě společnost Apple vyzvaly spotřebitelské organizace z dalších jedenácti evropských zemí, uvedl dTest, který současně podává podnět České obchodní inspekci, aby prověřila soulad uvedených smluvních podmínek s platnými předpisy.

Společnost uvedla minulý pátek na trh svou novou verzi tabletu iPad. Tyto nové přístroje se však zahřívají zřetelně více než jejich předchozí verze a z hlediska firemních specifikací se přehřívají. Ukázaly to dnes výsledky testů vlivného amerického časopisu Consumer Reports, který vyšetřoval řadu stížností na přehřívání třetí řady iPadů.

Provozní teplota nových iPadů dosáhla po 45 minutách intenzivního hraní akční hry 47 stupňů Celsia. To bylo až o osm stupňů více než u předešlého iPadu, uvedl Consumer Reports po testu.

Mluvčí Applu v reakci na tvrzení spotřebitelů uvedl, že nový iPad se při firemním testování pohyboval "v rámci našich teplotních specifikací". Webová stránka firmy uvádí normální provozní rozsah teploty nového iPadu mezi nulou až 35 stupni Celsia a tvrdí, že po překročení tohoto rozmezí by se měl přístroj vypnout.

Podle expertů jde o problém nových výkonných baterií. Nový iPad má baterii o 70 procent větší než předešlá verze, řekl agentuře Reuters Kyle Wiens, šéf firmy iFixit, která je významným opravářem a dodavatelem součástek pro Apple. Apple prodal do pondělka tři miliony nových iPadů. U předchozích dvou modelů byl počátek prodej pomalejší. Jeho cena na americkém trhu začíná opět na 499 dolarech (asi 9300 Kč). Do České republiky by měl nový iPad dorazit v nadcházejících dnech.


Váš názor
  • Teplota
    21.03.2012 11:29

    Tady někdo neví co to je provozní teplota a teplota přístroje, autore uvědom si to a oprav to v článku, jinak je to docela zavádějící a spousta lidí to pochopí špatně.
    Inky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data