Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné zakázky nanovo: Nové limity a významné zakázky

Veřejné zakázky nanovo: Nové limity a významné zakázky

22.3.2012 6:00

Veřejné zakázky malého rozsahu jsou zakázky, jejichž předpokládaná hodnota nepřesáhne zákonem stanovený limit. Dosud byla tato hranice u veřejných zakázek na dodávky a služby stanovena na 2 miliony korun a u veřejných zakázek na stavební práce na 6 milionů korun. Tyto zakázky tak zadavatelé nebyli povinni zadávat v režimu zákona. I při jejich zadávání však byli povinni dodržet zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.

Novela zmíněné limity nyní snížila tak, že od 1.dubna letošního roku bude veřejnou zakázkou malého rozsahu na dodávky a služby zakázka, jež nedosáhne hodnoty 1 milionu korun, a veřejnou zakázkou na stavební práce ta, jež nedosáhne 3 milionů korun. Od roku 2014 se pak hodnota pro veřejné zakázky na dodávky, služby a stavební práce sjednotí a pro všechny tři bude činit 1 milion korun. Uvedené částky se vždy rozumí bez daně z přidané hodnoty.

Změnu lze jistě uvítat, neboť dle důvodové zprávy byly v roce 2010 zadány jako veřejné zakázky malého rozsahu zakázky v celkovém finančním objemu  přibližně 168 miliard korun (bez daně z přidané hodnoty), zatímco v režimu zákona byly zadány v roce 2010 veřejné zakázky v celkovém finančním objemu přibližně 268 miliard korun (bez daně z přidané hodnoty). Snížení této hranice tak bude znamenat větší kontrolu nad nakládání s veřejnými prostředky.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že snížení limitů pro veřejné zakázky malého rozsahu bude znamenat větší zátěž pro drobné zadavatele, jako jsou například malé obce, které nedisponují velkými rozpočty a většina jejich zakázek byla zadávána v režimu mimo zákon. Tito zadavatelé mohou mít  problém administrativně zakázku v režimu zákona zvládnout, protože obvykle nemají dostatek odborného personálu. Snížení limitů se rovněž promítne do činnosti Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jelikož výrazně stoupne počet zakázek, které budou podléhat jeho přezkumu. I nadále však přezkumu ÚOHS nebudou podléhat veřejné zakázky malého rozsahu.

Významná veřejná zakázka

Zcela nově se v zákoně od dubna objeví kategorie tzv. významných veřejných zakázek. Za ni se bude v případě zakázek, kde zadavatelem je územně samosprávný celek (obec nebo kraj), jím zřízená příspěvková organizace nebo jím kontrolovaná jiná právnická osoba, považovat zakázka v hodnotě alespoň 50 milionů korun. V případě ostatních veřejných zadavatelů, tedy například státu, musí významná veřejná zakázka dosáhnout hodnoty alespoň 300 milionů korun. Opět rozumějme uvedené částky bez daně z přidané hodnoty.

U významných veřejných zakázek se lhůty pro doručení žádosti o účast, dokladů o splnění kvalifikace a lhůty pro podání nabídek prodlužují alespoň o polovinu. Odůvodnění těchto zakázek, jímž se budeme podrobně zabývat v příštím díle seriálu, pak musí být schváleno zastupitelstvem v případě zadavatele územně samosprávného celku či jeho příspěvkové organizace; u zadavatele České republiky nebo státní příspěvkové organizace bude odůvodnění povinně schvalovat vláda.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m