Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné zakázky nanovo: Nové limity a významné zakázky

Veřejné zakázky nanovo: Nové limity a významné zakázky

22.3.2012 6:00

Veřejné zakázky malého rozsahu jsou zakázky, jejichž předpokládaná hodnota nepřesáhne zákonem stanovený limit. Dosud byla tato hranice u veřejných zakázek na dodávky a služby stanovena na 2 miliony korun a u veřejných zakázek na stavební práce na 6 milionů korun. Tyto zakázky tak zadavatelé nebyli povinni zadávat v režimu zákona. I při jejich zadávání však byli povinni dodržet zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.

Novela zmíněné limity nyní snížila tak, že od 1.dubna letošního roku bude veřejnou zakázkou malého rozsahu na dodávky a služby zakázka, jež nedosáhne hodnoty 1 milionu korun, a veřejnou zakázkou na stavební práce ta, jež nedosáhne 3 milionů korun. Od roku 2014 se pak hodnota pro veřejné zakázky na dodávky, služby a stavební práce sjednotí a pro všechny tři bude činit 1 milion korun. Uvedené částky se vždy rozumí bez daně z přidané hodnoty.

Změnu lze jistě uvítat, neboť dle důvodové zprávy byly v roce 2010 zadány jako veřejné zakázky malého rozsahu zakázky v celkovém finančním objemu  přibližně 168 miliard korun (bez daně z přidané hodnoty), zatímco v režimu zákona byly zadány v roce 2010 veřejné zakázky v celkovém finančním objemu přibližně 268 miliard korun (bez daně z přidané hodnoty). Snížení této hranice tak bude znamenat větší kontrolu nad nakládání s veřejnými prostředky.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že snížení limitů pro veřejné zakázky malého rozsahu bude znamenat větší zátěž pro drobné zadavatele, jako jsou například malé obce, které nedisponují velkými rozpočty a většina jejich zakázek byla zadávána v režimu mimo zákon. Tito zadavatelé mohou mít  problém administrativně zakázku v režimu zákona zvládnout, protože obvykle nemají dostatek odborného personálu. Snížení limitů se rovněž promítne do činnosti Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jelikož výrazně stoupne počet zakázek, které budou podléhat jeho přezkumu. I nadále však přezkumu ÚOHS nebudou podléhat veřejné zakázky malého rozsahu.

Významná veřejná zakázka

Zcela nově se v zákoně od dubna objeví kategorie tzv. významných veřejných zakázek. Za ni se bude v případě zakázek, kde zadavatelem je územně samosprávný celek (obec nebo kraj), jím zřízená příspěvková organizace nebo jím kontrolovaná jiná právnická osoba, považovat zakázka v hodnotě alespoň 50 milionů korun. V případě ostatních veřejných zadavatelů, tedy například státu, musí významná veřejná zakázka dosáhnout hodnoty alespoň 300 milionů korun. Opět rozumějme uvedené částky bez daně z přidané hodnoty.

U významných veřejných zakázek se lhůty pro doručení žádosti o účast, dokladů o splnění kvalifikace a lhůty pro podání nabídek prodlužují alespoň o polovinu. Odůvodnění těchto zakázek, jímž se budeme podrobně zabývat v příštím díle seriálu, pak musí být schváleno zastupitelstvem v případě zadavatele územně samosprávného celku či jeho příspěvkové organizace; u zadavatele České republiky nebo státní příspěvkové organizace bude odůvodnění povinně schvalovat vláda.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data