Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila zmrazení 23,6 mld. Kč výdajů v letošním rozpočtu, Dobeš kvůli škrtům rezignuje

Vláda schválila zmrazení 23,6 mld. Kč výdajů v letošním rozpočtu, Dobeš kvůli škrtům rezignuje

22.3.2012 8:28
Autor: ČTK

Vláda schválila zmrazení výdajů v letošním rozpočtu za 23,6 miliardy . Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Nečas. Ministerstvo školství bude podle něj nakonec místo původně zvažovaných 4,5 miliardy letos vázat jen 2,5 miliardy korun. Ministr školství Josef Dobeš i tak ovšem se škrty nesouhlasí a oznámil záměr rezignovat na svoji funkci.

"Tento krok umožní udržet náš závazek, aby deficit státního rozpočtu nepřekročil 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí byl pod 3,5 procenta HDP. Proti návrhu hlasoval pan ministr Dobeš. Již před hlasování mi oznámil, že podá demisi," uvedl premiér.

Na obecné nutnosti zmrazení výdajů se ale již dříve shodla porada ekonomických ministrů a souhlasila i vláda. Kapitoly státního rozpočtu s výdaji do jedné miliardy korun mají mít podle návrhu ministerstva financí plošně vázány 1,5 procenta výdajů, ostatní kapitoly rozpočtu pak 3,95 procenta výdajů. Dále by měly být zmraženy výdaje na dotace na obnovitelné zdroje nebo sníženy platy ve Státním fondu dopravní infrastruktury nebo Státním zemědělském intervenčním fondu.

"Po diskuzi na vládě byla zvýhodněna jedna z velkých kapitol, a to kapitola ministerstva školství. Žádná jiná kapitola se takového privilegia nedočkala. Přes toto zvýraznění priority se kolega Dobeš rozhodl, tak jak se rozhodl," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je snaha vlády o snižování zadlužení jasným pozitivním signálem pro trhy. "Zajišťuje nám to velmi slušný kredit při financování státního dluhu, ale i v přístupu firem ke zdrojům," dodal ministr.

Ministerstvo financí letos na základě posledních odhadů základních makroekonomických ukazatelů čeká nepříznivý vývoj ve státním rozpočtu. Bez úsporných opatření by jeho deficit mohl dosáhnout až 128,6 miliardy korun. Schválený rozpočet pro letošek totiž počítá se schodkem 105 miliard.

Rozpočet byl ovšem navržen v době, kdy MF očekávalo příznivější vývoj ekonomiky. Podle nejnovější lednové predikce MF očekává letos růst ekonomiky o 0,2 procenta. MF na základě těchto odhadů počítá s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun.

Vázané výdaje nebudou moci jednotlivá ministerstva a státní organizace využít bez souhlasu vlády. Ke zmražení výdajů přistoupila nynější vláda už v létě 2010. Tehdy měla ministerstva vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy zeštíhlila kapitola Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

Vláda také schválila rámcovou pozici ČR k přípravě nového rozpočtu EU po roce 2013. "ČR podporuje úspornější a efektivnější rozpočet, který by neměl přesáhnout jedno procento hrubého domácího produktu EU," uvedl premiér. Zároveň řekl, že by rozpočet měl reflektoval snahy členských státu o konsolidaci veřejných financí a přispíval ke zvýšení konkurenceschopnosti.


Váš názor
  •  
    22.3.2012 10:01

    tady dela hrdinu,ze odstupuje kvuli 2mil.Kc,ale ze kvuli jeho neschopnosti prijdeme o dotace na skolstvi v radech desitek miliard....ten tu funkci nemel vubec brat,kdyz na to nemel...
    ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data