Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč Řecku žádná devalvace nepomůže

Proč Řecku žádná devalvace nepomůže

23.3.2012 7:58, aktualizováno: 23.3. 9:41
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci znamená další úsporná opatření a mnozí tak navrhují, aby odešlo z eurozóny. Patří k nim taková jména jako Martin Feldstein, Ken Rogoff nebo Nouriel Roubini. Návrat k drachmě by ale znamenal jen samá negativa.

Pokud by Řecko z eurozóny skutečně odešlo, jen by se zvýšila jeho dluhová zátěž, jeho problém konkurenceschopnosti by se ale nevyřešil. Ten pramení z regulatorních překážek, omezujících praktik na trhu práce a malé flexibility, která zvyšuje náklady spojené s podnikáním. Pokud ovšem země v eurozóně zůstane, vyvstává otázka, zda bude schopna projít deflací dost hlubokou na to, aby svou konkurenceschopnost obnovila. Pravděpodobně ne, protože uvedené faktory proces nápravy znemožní. To, co Řecko potřebuje, jsou strukturální reformy zaměřené na růst. Mezi ně patří větší význam trhů v ekonomice a vláda práva. Nyní je například levnější dovážet zemědělské produkty ze střední Ameriky, než je převážet v rámci Řecka, protože na takový převoz je třeba licence. Žádná devalvace podobné problémy neodstraní.

Řecku trvalo dlouho, než se do současných problémů dostalo, a právě tak dlouho bude trvat, než se jich zbaví. Tzv. „eurodividenda“, tedy snížené úrokové náklady po vstupu do eurozóny, nebyly použity na financování strukturálních reforem. Inflace zůstala nad úrovní běžnou v eurozóně a zdroje se přesunuly z mezinárodně orientovaných sektorů do více chráněných domácích sektorů. Výsledkem byl propad deficitu běžného účtu. Následně přišla ztráta přístupu na finanční trhy v roce 2010 a bez pomoci ostatních zemí by nyní nebylo dost financí na nákup ropy, léků a potravin ze zahraničí. Jednostranný default či návrat k vlastní měně by v takové situaci nepomohl. V tomto případě by muselo dojít k zavedení omezení na dovozy a ke zmrazení bankovních vkladů, jinak by nastal jejich masivní odliv z finančního sektoru.

Příjmy a bohatství Řeků klesnou v každém případě. Volba je jen mezi negativním růstem s inflací a negativním růstem bez inflace. Devalvace nikdy žádné ekonomice k prosperitě nepomohla. Nafouklý a chráněný sektor neobchodovaného zboží v Řecku a v dalších zemích na jihu Evropy není chybným prvkem monetární unie, ale špatně fungujícím trhem. Řešení představují pouze strukturální reformy, ne reformy monetární. Řecké dráhy mají více zaměstnanců než cestujících a jejich tržby dosahují 10 % mzdových nákladů. Tato společnost potřebuje restrukturalizaci a ne devalvaci.

Uvedené je výtahem z „Greece’s exit from the Eurozone would be all pain, no gain“, autorkou je Miranda Xafa.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 •  
  23.3.2012 10:10

  To, co Řecko potřebuje nejvíc, nejsou strukturální reformy, ale okamžitý úprk z byrokratické a tučnými bankami ovládané EU. Nebo se stane brzo to, že celý ostrov zabaví německé a francouzské banky do svého prtfolia. Lidi se prostě zase naučí makat, rybařit, pěstovat olivy a révu, chovat kozy, starat se o turisty atd... prostě to, co kdysi uměli. Nevidím na této alternativě nic ponižující a ztrátové. Naopak, Řecko se může od tupého pseudosocializmu a bankovního hyenizmu osvobodit.
  Jesse
 • Speciální nepravdy a polopravdy slečny Mirandy
  23.3.2012 9:59

  Slečna miranda uvádí: "Devalvace nikdy žádné ekonomice k prosperitě nepomohla". Ekonomická historie však zná desítky případů, kdy opak byl pravdou. Turecko devalvovalo a následně prudký růst. Argentina po opuštění nesmyslného navázábí na dolar devalvovala a to ji později pomohlo k růstu. Desítky, desítky dalších příkladů. Švýcarsko před nedávnem devalvovalo, aby udrželo růst. V dnešních měnových válkách to vypadá tak, že všichni devalvují, aby udrželi růst. Jako v provazišti - všechny lana jsou dolů, avšak různou rychlostí. V takovém prostředí může snadno vzniknout iluze, že nějaké lano (nějaká měna) jde nahoru. A příklad slečny Mirandy s dráhami je podobný, jako bych řekl: Český meteorologický úřad má také více zaměstnanců, než kolik obsloužil klientů. Speciální polopravdy. My si pro obranyschopnost udržujeme houbařské lokality na Libavé, Řekové udržují pro obranyschopnost dráhy s tak úzkými tunely. že jimi neprojel na vagóně PL systém TOR a musel být vyměněn s Kyprem. Ještě více slečen Mirand a rychlokvašených absolventů Plzeňské "Univerzity". Hoši z Bilderbergu to všechno vymyslí za nás.
  Detective
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)