Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč Řecku žádná devalvace nepomůže

Proč Řecku žádná devalvace nepomůže

23.3.2012 7:58, aktualizováno: 23.3. 9:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci znamená další úsporná opatření a mnozí tak navrhují, aby odešlo z eurozóny. Patří k nim taková jména jako Martin Feldstein, Ken Rogoff nebo Nouriel Roubini. Návrat k drachmě by ale znamenal jen samá negativa.

Pokud by Řecko z eurozóny skutečně odešlo, jen by se zvýšila jeho dluhová zátěž, jeho problém konkurenceschopnosti by se ale nevyřešil. Ten pramení z regulatorních překážek, omezujících praktik na trhu práce a malé flexibility, která zvyšuje náklady spojené s podnikáním. Pokud ovšem země v eurozóně zůstane, vyvstává otázka, zda bude schopna projít deflací dost hlubokou na to, aby svou konkurenceschopnost obnovila. Pravděpodobně ne, protože uvedené faktory proces nápravy znemožní. To, co Řecko potřebuje, jsou strukturální reformy zaměřené na růst. Mezi ně patří větší význam trhů v ekonomice a vláda práva. Nyní je například levnější dovážet zemědělské produkty ze střední Ameriky, než je převážet v rámci Řecka, protože na takový převoz je třeba licence. Žádná devalvace podobné problémy neodstraní.

Řecku trvalo dlouho, než se do současných problémů dostalo, a právě tak dlouho bude trvat, než se jich zbaví. Tzv. „eurodividenda“, tedy snížené úrokové náklady po vstupu do eurozóny, nebyly použity na financování strukturálních reforem. Inflace zůstala nad úrovní běžnou v eurozóně a zdroje se přesunuly z mezinárodně orientovaných sektorů do více chráněných domácích sektorů. Výsledkem byl propad deficitu běžného účtu. Následně přišla ztráta přístupu na finanční trhy v roce 2010 a bez pomoci ostatních zemí by nyní nebylo dost financí na nákup ropy, léků a potravin ze zahraničí. Jednostranný default či návrat k vlastní měně by v takové situaci nepomohl. V tomto případě by muselo dojít k zavedení omezení na dovozy a ke zmrazení bankovních vkladů, jinak by nastal jejich masivní odliv z finančního sektoru.

Příjmy a bohatství Řeků klesnou v každém případě. Volba je jen mezi negativním růstem s inflací a negativním růstem bez inflace. Devalvace nikdy žádné ekonomice k prosperitě nepomohla. Nafouklý a chráněný sektor neobchodovaného zboží v Řecku a v dalších zemích na jihu Evropy není chybným prvkem monetární unie, ale špatně fungujícím trhem. Řešení představují pouze strukturální reformy, ne reformy monetární. Řecké dráhy mají více zaměstnanců než cestujících a jejich tržby dosahují 10 % mzdových nákladů. Tato společnost potřebuje restrukturalizaci a ne devalvaci.

Uvedené je výtahem z „Greece’s exit from the Eurozone would be all pain, no gain“, autorkou je Miranda Xafa.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 •  
  23.3.2012 10:10

  To, co Řecko potřebuje nejvíc, nejsou strukturální reformy, ale okamžitý úprk z byrokratické a tučnými bankami ovládané EU. Nebo se stane brzo to, že celý ostrov zabaví německé a francouzské banky do svého prtfolia. Lidi se prostě zase naučí makat, rybařit, pěstovat olivy a révu, chovat kozy, starat se o turisty atd... prostě to, co kdysi uměli. Nevidím na této alternativě nic ponižující a ztrátové. Naopak, Řecko se může od tupého pseudosocializmu a bankovního hyenizmu osvobodit.
  Jesse
 • Speciální nepravdy a polopravdy slečny Mirandy
  23.3.2012 9:59

  Slečna miranda uvádí: "Devalvace nikdy žádné ekonomice k prosperitě nepomohla". Ekonomická historie však zná desítky případů, kdy opak byl pravdou. Turecko devalvovalo a následně prudký růst. Argentina po opuštění nesmyslného navázábí na dolar devalvovala a to ji později pomohlo k růstu. Desítky, desítky dalších příkladů. Švýcarsko před nedávnem devalvovalo, aby udrželo růst. V dnešních měnových válkách to vypadá tak, že všichni devalvují, aby udrželi růst. Jako v provazišti - všechny lana jsou dolů, avšak různou rychlostí. V takovém prostředí může snadno vzniknout iluze, že nějaké lano (nějaká měna) jde nahoru. A příklad slečny Mirandy s dráhami je podobný, jako bych řekl: Český meteorologický úřad má také více zaměstnanců, než kolik obsloužil klientů. Speciální polopravdy. My si pro obranyschopnost udržujeme houbařské lokality na Libavé, Řekové udržují pro obranyschopnost dráhy s tak úzkými tunely. že jimi neprojel na vagóně PL systém TOR a musel být vyměněn s Kyprem. Ještě více slečen Mirand a rychlokvašených absolventů Plzeňské "Univerzity". Hoši z Bilderbergu to všechno vymyslí za nás.
  Detective
Aktuální komentáře
21.5.2018
15:25CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data