Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cíl zaměřen

Cíl zaměřen

26.3.2012 17:46

Reakce finančních trhů na postupně se zvyšující problémy a tenze se dá obvykle shrnout do následujícího: nic se neděje, ono se to nějak vyřeší, nic se neděje ... panika! Tento mustr je dobré mít na mysli, pokud hodnotíme relativní optimismus, který již několik měsíců panuje na trzích rizikových aktiv. Týká se až na výjimky i Evropy, která je stále největším kandidátem na další rozvíření vln (i když po zprávách o pokusu o převrat v Číně se mohlo zdát, že bude z tohoto postu sesazena). Eurosituaci můžeme vnímat tak, že pacient je stabilizován, ale ve stavu, který má do dlouhodobého zdraví hodně daleko.

Podobné vágní komentáře jsou poměrně časté, takže buďme konkrétnější. Problém periferie eurozóny si můžeme rozdělit na tři roviny: (i) likvidita (úprk investorů a nedostatečné krátkodobé finance), (ii) fiskální oblast (neschopnost stabilizovat vládní finance), (iii) produkce/konkurenceschopnost (neschopnost produkovat kvalitativně a cenově konkurenceschopné výrobky). Sled problémů přitom jde od trojky k jedničce, řešení směrem opačným. V posledních měsících a týdnech implementované záchranné kroky jsou téměř výlučně zaměřeny na (i), z části na (ii) a z malé části na (iii). Co to znamená?

Odpověď mohou poskytnout následující obrázky. Jde o vývoj finančního účtu vybraných zemí, zejména nezachranitelné dvojky Itálie, Španělsko. Finanční účet v principu odráží (ne)schopnost zemí zvýšit své exporty (a snížit dovozy) – zjednodušeně řečeno financuje rozdíl mezi dovozy a vývozy (pokud je záporný, financuje země ty ostatní). V grafech je černě celkový finanční účet – zde bychom mohli tvrdit, že je vše v pořádku, protože periferie je schopna financovat své dovozy. Žlutě je ale vyznačen vývoj finančního účtu čištěný o financování v rámci pomoci z EU a systému Target:

GIPS.jpg

O systému Target a vývoji jeho bilance je v poslední době vedena ne nevzrušená diskuse. Investorům by ale v principu mělo stačit pochopení následujícího: Pokud si Italové a spol. kupují německá auta (léky, stroje ...), „nepoplatí“ je všechny tím, že si němci koupí zase italské auta (botky ...). Dříve tyto nákupy periferie financovali soukromí investoři, nyní je z velké části financují centrální banky a to právě systémem Target. Tj.: Pohledávky německých exportérů, kteří vyvezli do periferie, jsou přes německou komerční banku placeny Bundesbankou. Ta proti této transakci vytvoří pohledávku u ECB. Ta proti tomuto svému závazku drží pohledávku u příšlušné centrální banky na periferii. A ta proti této pohledávce drží aktiva periferní ekonomiky.

Z grafů je vidět, že bez „Cíle“, tedy systému Target by periferie měla výrazné problémy s financováním svých dovozů. Nyní je nemá jen díky tomu, že se v rámci Target2 opět efektivně hromadí pohledávky severu za jihem, zprostředkované ECB. Jak jsem uvedl, o tom, co to pro sever a jih vše znamená a může znamenat, se vedou diskuse (zájemci by se měli podívat zejména na profesora Sinna a reakce na jeho apely). Je ale myslím bezpečné tvrdit, že nůžky mezi černou a žlutou v grafech se nemohou rozšiřovat donekonečna.

Sledujeme tak v podstatě závod o to, zda rozevírání černožlutých nůžek narazí na ten či onen limit dříve, než se konkurenceschopnost periferie dostatečně zlepší. Tedy dříve, než trhy zaměří nový krizový „Cíl“. A jsme opět u první věty.

 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • CIL
    26.3.2012 21:07

    CÍL je autorem popsán jako zadělání si na dlouhodobý problém. Samozřejmě že nejdříve musím popsat současný stav a poté připravit strategii k překonání nebo odstranění potíží ( krize finanční, dluhové, společenské). Jen konstatování faktu, že provedené kroky jsou k ničemu nám nepomůže. Nejhorší je neudělat nic nebo otálet s řešením. O zásadních krocích však rozhodují politici v podání diletantů nebo manipulátorů. Rozhodnutí o osudu 8 miliard lidí na této planetě je odvislé od skupiny lidí a těm stačí jen 2 miliardy zahradníků. New World Order k tomu směřuje. Záměr??? = jistě!!!
    JSenior
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university