Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Léky z Česka mizí do bohatších evropských zemí. Co napraví situaci?

Léky z Česka mizí do bohatších evropských zemí. Co napraví situaci?

27.3.2012 6:00
Autor: Hana Heroldová, KSB

Na trhu léčivých přípravků se už nějakou dobu otevřeně mluví o masivních reexportech. Tedy o vývozu léčiv, určených výrobci pro český trh, na jiné trhy v EU. Přesně řečeno, jde o vývozy do „severního cenového pásma“, tedy do teritorií, kde lze v tuzemsku nakoupený lék prodat za cenu několikanásobně vyšší než v Česku. Výnos z reexportů nejde na účet farmaceutického výrobce, ale distributora, případně lékárny, která má distribuční oprávnění a léky „nakoupené pro domácí trh“ obratem prodá do zahraničí s astronomickým ziskem.

Důvod reexportů je zřejmý. V rámci evropského trhu neexistuje žádný jednotný cenový koridor, naopak členské státy ceny léčiv regulují dle svých hospodářských možností a disproporce jsou značné. Ceny léčiv se tak řídí jen tím, co jsou „zdravotní“ rozpočty členských států schopny unést. Důsledkem jsou propastné rozdíly v cenách, za které lze lék v jednotlivých členských zemích pořídit -  často se hovoří o severním a jižním cenovém pásmu. Spojíme-li tuto ekonomickou skutečnost s principem volného pohybu zboží, kdy existuje téměř kategorický zákaz jakkoli omezit další vývoz zboží z území jednoho členského státu do druhého členského státu, je zcela evidentní, co se na trhu s léčivy v České republice děje.

Co na to SÚKL?

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) si omezené dostupnosti některých léčiv na tuzemském trhu zjevně všiml a hrozí pokutami distributorům, nebudou-li v potřebném rozsahu zajištěny léky pro tuzemské pacienty. Jenže otázkou je, jestli jeho reakce není poněkud opožděná. A zároveň, jestli SÚKL vůbec má nástroje, jak tento problém řešit.

Problém reexportu léčiv je starý tak, jak je starý princip volného pohybu zboží v Evropské unii. SÚKL měl a musel vědět už dlouho, co nastane v okamžiku, kdy tuzemské ceny léčiv spadnou na úroveň nejnižšího „jižního cenového pásma“.

Vzpomněl-li si tedy SÚKL až nedávno na povinnost distributorů zajišťovat v potřebném rozsahu potřeby pacientů v České republice a na svou možnost distributory pokutovat, je to sice hezký počin, ovšem nic neřešící. Jen v posledním čtvrtletí roku 2011 SÚKL udělil 25 nových distribučních licencí a z hlášení distributorů o dodávkách musí přesně vědět, který z distributorů trh zásobuje a který nikoliv.  Měl a mohl si všimnout i provozovatelů, kteří mají současně distribuční oprávnění i lékárenskou licenci, tedy těch, kteří nenakupují pro tuzemské pacienty, ale pro vývoz.

Poněkud anekdotické se jeví nedávné prohlášení zástupců lékáren v TV Prima o tom, že vinu na nedostatku léků na českém trhu nesou výrobci léčiv, kteří „upřednostňují dodávky na bohaté trhy“.  Jistěže z hlediska ekonomického upřednostňují, leč pokud na tuzemský trh stabilně dodávají v množství, které bohatě reflektuje tuzemskou pacientskou poptávku, pak fakt, že léky chybí, je třeba hledat někde jinde. A to v reexportu, ze kterého jistě nelze podezírat farmaceutické výrobce.

Kudy vede cesta k nápravě? Nejsilnějším motivem pro zachování léčiv na českém trhu je motiv ekonomický, a ten SÚKL jako orgán státní správy pro oblast léčiv zjevně nemá. Ekonomický motiv mají ti, kteří na systém reexportu doplácejí, tedy výrobci a dovozci léčiv, jejichž cena je na našem trhu výrazně nižší než v Německu nebo ve Skandinávii a která z českého trhu mizí.  

Existuje řešení?

Jednoznačné a kategorické řešení není. Dotčeným výrobcům nezbude nakonec nic jiného než převzít na českém trhu distribuční činnost a prodávat do lékáren na vlastní účet a riziko. Zavedení přímých prodejních modelů od výrobce do lékáren a snaha zajistit léčiva v lékárnách, které léky pacientům skutečně prodávají, nejsou koneckonců v Evropě ničím novým. Naopak. Soutěžní pravidla v EU totiž zakazují ovlivňovat obchodní jednání distributorů a přikazovat jim, kam a komu mohou dodávat a za jakých podmínek. Konečně i snahy ovlivňovat cenovou politiku distributorů ve vztahu k lékárnám jsou za hranicí soutěžních pravidel. Sankce za toto zakázané jednání jsou drakonické. Chce-li tedy farmaceutická firma zajistit rovnoměrné a plynulé dodávky na český trh, nezbude jí nic jiného, než vzít distribuci do vlastních rukou.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data