Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost a akcie – stále v depresivním mustru

Nezaměstnanost a akcie – stále v depresivním mustru

28.03.2012 18:08

Nezaměstnanost v USA sice otočila správným směrem, stále je ale dosti vysoko. Jak tento stav sedí na vývoj akciového trhu? Nezaměstnanost v USA dosáhla za posledních více než 50 let dvou vrcholů. Prvním byla 70. a hlavně 80. léta – tedy doba boje s inflací. Druhým prochází nyní. V grafu je zároveň s nezaměstnaností prezentován vývoj akciového trhu, respektive jeho valuace. A pro zájemce také vývoj zisků firem obchodovaných v indexu SPX:

001
Zdroj dat: FRED, Shiller

Z obrázku jasně vidíme, že první vlna vysoké nezaměstnanosti jde ruku v ruce s prudce stlačenou valuací. Poměr cen akcií a zisku (skutečně dosaženého v daném roce) se dostává pod hodnotu 10 (dlouhodobý průměr je přitom 14,5). Současná nezaměstnanost se pohybuje opět na vysokých úrovních odpovídajících nejhorším 70 – 80. letům, trh se ale obchoduje s valuací znatelně nad 10. Pokud trochu nepřesně použijeme PE založené na ziscích pro tento rok očekávaných, pohybujeme se nyní někde kolem 13. Růst na průměrných 14,5 by tak sám o sobě znamenal ještě slušné posílení, nemluvě o tom, že přestřelování (ale i podstřelování) průměru je standardem. Tato úvaha je ale samozřejmě značně osekaná.

Ke konci 80. let přišel dlouhodobý silný růst PE (doprovázený poklesem nezaměstnanosti), který se následně zvrhl až v dotcom bublinu. Můžeme tak argumentovat, že skutečně dlouhodobí investoři neprohloupili, když za vysoké nezaměstnanosti nakupovali za PE blízko, či pod 10. Tyto hodnoty se totiž ukázaly být příliš pesimistické, protože boj s inflací nakonec Fed s panem Volckerem v čele vyhrál. Rozdíl mezi tehdejší a současnou valuací můžeme připsat na vrub zejména monetární politice, která je nyní oproti té Volckerovské v druhém extrému.

Pokud se bavíme o obrázku „nezaměstnanost – akciový trh“, je vhodné si připomenout dva krátkodobé mustry, kterými trh reaguje na nové zprávy z trhu práce. Podle studií je většinou reakce akcií na vyšší nezaměstnanost (ve srovnání s očekáváním) pozitivní. V rostoucí ekonomice se totiž investoři nebojí, že by zhoršující se situace na trhu práce znamenala horší růstový výhled a zisky, naopak se radují z menší pravděpodobnosti utahování monetární politiky (a možná i menších mzdových tlaků). V utlumené, či klesající ekonomice se ale polarity prohazují a rostoucí nezaměstnanost je pro akcie špatnou zprávou. Pro investory totiž začíná být trh práce ukazatelem vývoje celé ekonomiky a monetární politika se stává podružnou.

Již delší dobu se pohybujeme jednoznačně v mustru druhém. Špatné zprávy z trhu práce ovlivňují akcie negativně a naopak, což není při současném stavu žádné překvapení. Na první mustr si možná už ani moc nevzpomínáme, i když například před QE2 bylo možné pozorovat určité náznaky uvažování ve stylu „čím hůře, tím lépe, protože přijde QE“. Technicky bychom to ale asi měli zařadit do mustru třetího – ekonomika na tom byla tak zle, že trh žil hlavně z QE.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Je to složitější
    29.03.2012 8:04

    Jestli on ten vztah nezaměstnanosti, inflace a valuace není o něco složitější? Také nás možná čeká růst HDP bez Okunova poklesu nezaměstnanosti.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:30DE - PMI v průmyslu
    10:00EMU - PMI v průmyslu
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
    16:00USA - Prodeje nových domů