Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kam čert nemůže ...

Kam čert nemůže ...

30.03.2012 18:07

Bundesbanka (respektive tři pánové z ní) provedla výzkum, který tvrdí, že vedení bank s větším počtem žen podniká rizikovější kroky, než to, kde je žen méně. Tento nález je založen na zkoumání německých bank v letech 1994 – 2010, tedy období, „které vyvolalo debatu o kultuře náklonnosti k riziku“. Tři základní závěry analýzy jsou následující: Banky podstupují více rizika, pokud je vedení mladší a /nebo je v něm více žen. Ty mají obvykle „méně zkušeností“ než jejich mužské protějšky (očištěno o věk, který je se zkušenostmi korelován). Podstupování rizika naopak snižuje větší počet Ph.D. ve vedení.

Myslím, že je bezpečné tvrdit, že ženy jsou obecně považovány za extrémy a adrenalin tlumící element. V tomto duchu bychom mohli tvrdit, že jejich větší participace na vyšším managementu společností, zejména těch finančních, by mohla vést k nemalým pozitivům. Uvedená studie ale tuto intuici demoluje – její závěr spíše koresponduje s oním „kam čert nemůže ...“ (dámy to doufám nebudou brát jako dehonestující úvahy a budou se na věc dívat s nadhledem).

Před delší dobou jsem zde v rámci odlehčenějších komentářů také poukazoval na studii „Are married women less risk-averse? If so, why?“ (od ekonomek Grazielly Bertocchi a Marianny Brunetti). Ty testovaly, zda platí, že vdané ženy by měly mít menší averzi vůči riziku, protože manželství, respektive manžela, lze považovat za poměrně bezpečné, příjem generující aktivum. Pokud toto platí, sklon k investicím do rizikových finančních aktiv by měl být vyšší u vdaných žen, protože ty mají již bezrizikově zainvestováno – do manžela. Graf ukazuje, kolik procent z dané skupiny dotazovaných (ženy a muži s a bez manželského svazku) bylo ochotno investovat do rizikových aktiv:

001

Zdroj: Are married women less risk-averse? If so, why?

Z grafu je patrno hned několik zajímavostí: Muži jsou soustavně ochotni podstupovat vyšší riziko, což je v souladu s intuicí, ale ne s Bundesbankou. Rozdíl v tom, zda jsou svobodní, či ne přitom u nich nehraje takovou roli. Manželky tedy pro nás, pánové, evidentně tak bezrizikovým aktivem nejsou (překvapeni?).

Do roku 2002 prudce rostla ochota investovat do rizikových aktiv, pak tato ochota klesala – zřejmě přímý důsledek vývoje na akciových trzích a ve světové ekonomice. A zlatý hřeb nakonec: Graf jasně ukazuje na zmíněný velký rozdíl v ochotě k rizikovým investicím u vdaných a svobodných žen, tedy u žen s a bez „bezrizikových aktiv“ ve formě manželů*. Nakonec se tak přece jenom nabízí způsob, jak trochu skloubit tuto studii se studií Bundesbanky: Do vedení bank je nutno posílat pouze svobodné ženy, protože manželství z nich možná dělá ještě větší kovboje, než jsou muži. Nesmíme ale zapomínat na ďábla v detailu: Jsou podniky s větším zastoupením žen ve vedení vedeny rizikověji kvůli chování žen, nebo kvůli změněnému chování mužů?


*Autorky studie se také zamyslely nad tím, proč se rozdíl v ochotě k rizikovým investicím mezi těmito dvěma skupinami žen od roku 2000 snižuje. Jako vysvětlení navrhují to, že kvůli rostoucímu počtu rozvodů klesá status bezrizikovosti manželů. Jinak řečeno, muži postupně svůj status bezrizikového aktiva ztrácí a roste pravděpodobnost jejich rozvodového „defaltu“.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • za vším hledej mouchy
  03.04.2012 10:46

  V jedné americké pobočce jakési banky udělal její úředníček úvěrovou chybu, protože v jeho kanceláři lítala moucha a ten se kvůli ní nesoustředil na svou práci. Banka utrpěla ztrátu..., ale v jiné kanceláři stejné banky se sjednala fůze dvou firem, kde moucha nelítala a tato fůze vynesla bance slušnou provizi. Závěr je jednoznačný - za způsobené ztráty mohou mouchy :-)
  Jesse
 •  
  03.04.2012 10:34

  Pěkný odlehčený příspěvek ;-) Díky za upozornění na knihu. Kolik se toho asi od roku 2009 - výzkum zřejmě do 2008 - (krizí) změnilo...
  Kalka.
Aktuální komentáře
24.09.2020
16:00Pozvánka na webinář 30. září: Na stopě investičním příležitostem!
14:53Bloomberg: Skončila velká rally na zlatě?
14:40Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
14:31Česká spořitelna a.s. - Zveřejnění výroční zprávy České spořitelny za rok 2020
14:03Na dani z příjmu loni státu nejvíce odvedla Škoda Auto, ČSOB je třetí
13:13JPMorgan zaplatí rekordní pokutu 1 mld. dolarů za spoofing
11:32Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
11:07Část retailových vítězů při covidu neprodává online, cílí na nízké ceny
10:56Evropa navázala na americký propad, koruna celkem odolává  
10:26Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
9:06Rozbřesk: ČNB ponechává sazby beze změny, masivní ztráty koruny může tlumit
8:49Developer CTP uvažuje o IPO, futures míří šipkou dolů  
8:30Obchod Německa s východními sousedy se v červenci začal zotavovat
8:27Německo s výjimkou dvou krajů považuje Česko za rizikovou oblast
6:01Angeloni: Jak je to s novou strategií Fedu
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)