Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko potřetí prodloužilo termín výměny zbylých dluhopisů. Vyplacení v plné výši si vláda nemůže dovolit

Řecko potřetí prodloužilo termín výměny zbylých dluhopisů. Vyplacení v plné výši si vláda nemůže dovolit

05.04.2012 13:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko opět prodloužilo konečný termín, do kterého mohou držitelé řeckých státních dluhopisů vydaných podle jiného než řeckého práva přijmout podmínky výměny těchto papírů. Nový termín je stanoven na 11. dubna a Řecko jej posunulo už podruhé. Úřady tak získají více času na formulaci odpovědi těm investorům, kterým se podmínky výměny nezamlouvají. U dluhopisů, které se řídí zahraničním právem, totiž není možné donutit věřitele ke směně pomocí legislativní doložky, kterou řecká vláda již dříve využila.

Na rozdíl od kolektivních jednání o výměně dluhopisů řízených řeckých právem se zástupci bank a dalších věřitelů musí řecká vláda při jednáních se soukromými věřiteli podle mezinárodního práva prosazovat směnu obligaci po obligaci. Již před dvěma dny agentura Bloomberg přinesla zprávu, že na 20 z 36 jednání z minulého týdne věřitelé buď odmítli vládní návrh výměny dluhopisů, odročili jednání, nebo nebylo dosaženo kvóra potřebného pro rozhodnutí.

Vláda oznámila, že s těmi věřiteli, kteří souhlasí, dokončí 11. dubna výměnu dluhopisů v objemu 20,27 miliardy eur. To odpovídá zhruba 72 procentům dluhopisů vydaných podle zahraničního práva. Zbývající věřitelé, kteří s podmínkami výměny nesouhlasí, se budou moci připojit do 20. dubna.

Vláda termín pro výměnu dluhopisů řízených mezinárodním právem nejdříve posunula na 23. března, kdy ohlásila posun na 4. dubna. Včera došlo k již třetímu odsunutí uzávěrky až na 20. dubna.

Většina řeckého dluhu u soukromých věřitelů zapojená do vládního programu směny dluhopisů byla řízena řeckým právem. Z celkem pro směnu vhodných 206 miliard eur dluhu to bylo 177 mld. EUR (tedy 86 % celku). Směna tohoto dluhu řízeného řeckým právem proběhla před měsícem následovně: dobrovolně si k 8. březnu přihlásilo 85,8 procent držitelů dluhopisů, ale po využití legislativní doložky collective action clause (CAC) byli k výměně přinucení i zbylí držitelé dluhopisů řízených dle řeckého práva. Výměna dluhopisů řízených dle řeckého práva byla dokončena 12. března. V rámci dohody o oddlužení soukromí držitelé dluhopisů vyměnili své znehodnocené státní dluhopisy za nové s nižší nominální hodnotou, delší dobou splatnosti a nižšími úroky. Na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů soukromí investoři ztratili – nové dluhopisy odpovídaly 31,5 procentům nominálu původních dluhopisů. Věřitelé mimo řeckých dluhopisů získali ještě 24měsíční dluhopisy evropského záchranného fondu EFSF.

Thomas Costerg, hlavní ekonom pro Evropu u Standard Chartered Bank, tento týden shrnul další možný postup řecké vlády následovně: Země může buď dále pokračovat v jednání dokud nedospěje k dosažení kompromis, nebo splatit celou jistinu, poslední možností je potom nezaplacení dlužné částky. „Splacení celé jistiny by pravděpodobně vyvolalo otázky ohledně spravedlnosti předchozí směny obligací řízených řeckým právem, zatímco tvrdý bankrot by pravděpodobně přinesl soudní spory,“ shrnul Costerg dilema řecké vlády s tím, že by investoři neměli zapomínat, že řecká dluhová krize neskončila.

Řecký vládní kabinet dnes uvedl, že si země nemůže dovolit v plné výši vyplatit věřitele, kteří nesouhlasí s výměnou dluhopisů. Podmínky výměny, na které museli v březnu přistoupit ostatní věřitelé, prý představují nejlepší nabídku.

Nejbližším datem, kdy bude muset Řecko opět utvrdit mezinárodní investory o své solventnosti, je 15. květen, kdy dospěje do splatnosti dluhopis řízený mezinárodním právem o objemu 450 milionů eur. Řecko však může podle agentury Bloomberg obligace splatit s až 30denním zpožděním bez porušení podmínek emise.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Greek Public Debt Management Office, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data