Aktualizováno Rusko v dubnu vyveze do České republiky ropovodem Družba jen asi 280.000 tun ropy typu Urals. To bude asi o 32 procent méně, než předpokládají smlouvy. Agentuře Reuters to řekl mluvčí společnosti Transněfť, což je v Rusku monopolní přepravce ropy. Původně se mělo dovést skoro 410 tisíc tun.
"Zatím je registrováno 230.000 tun, na další dodávce v objemu 50.000 tun se pracuje. Veškerý objem bude od společnosti Gazprom Něfť," sdělil mluvčí Transněfti Igor Djomin. Dále upřesnil, že přepravní společnosti mohly podávat žádost o rezervaci vývozní kapacity ropovodem do 17. dubna. Zopakoval tak svá slova z minulého týdne.
"Teď už není možné ty dodávky zvýšit. Technicky by k tomu bylo zapotřebí vydat zvláštní vládní dekret," vysvětlil mluvčí. Vývoz na Slovensko a do Maďarska podle něj bude zajištěn podle smluv.
Podle zdroje ČTK byl výpadek v Družbě patrně nahrazen jinou cestou. Odborníci tvrdí, že ropovod IKL z Ingolstadtu může kapacitu Družby plně nahradit. Dovoz mají pod kontrolou obchodní společnosti Unipetrol, Shell a Eni. V případě, že by měly problém se zásobováním tuzemského trhu, obrátily by se se žádostí o ropu na Správu státních hmotných rezerv. To se zatím nestalo. Hlavní tuzemský zpracovatel ropy Unipetrol ČTK sdělil, že za duben má ropovodem Družba přislíbené veškeré dodávky, které požadoval.
Snížení dodávek ropy, která do ČR proudí z východu přes potrubí Družba, má podle ruského listu Kommersant ale jiný důvod, než jsou technické komplikace. Ruské ropné společnosti chtějí po České rafinérské vyšší cenu za ropu Urals dodávanou přes Družbu. Tlak na ČR vyvíjení s vědomím, že alternativa ze západního směru přes ropovod IKL přijde ČR o 4-5 USD na barel dráž.
Vývoz ruské ropy měly do České republiky zajistit firmy Rosněfť a Lukoil (60,65 USD, 0,92%). Koncerny Lukoil a Rosněfť se ale rozhodly své kvóty nevyužít a ropu místo po Družbě poslat přes nově dokončený ropovod BTS-2 do terminálu Usť-Luga v Baltském moři, který je v provozu od minulého měsíce a dovoluje odklánět ještě více dodávek od trasy vybudované v čase Sovětského svazu, nebo do Novorossijsku v Černém moři.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Kommersant)