Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Horká sezóna potrvá

Horká sezóna potrvá

20.4.2012 18:37

Před pádem Lehman Brothers, respektive před poslední globální krizí byly vztahy mezi jednotlivými investičními aktivy poměrně pestré. Vyšší korelace byla obvykle patrná jen mezi jednotlivými akciovými trhy (nejvíce v rozvinutých zemích) a na trzích vládních dluhopisů (opět u rozvinutých zemí). A snad každý investor si je dobře vědom toho, že po pádu LB se situace prudce změnila a vazby mezi pohybem jednotlivých skupin investičních aktiv silně posílily.

Přesto asi stojí za to si občas připomenout, jak moc tento posun změnil celý investiční svět. Dobrým nástrojem je nová mapka od HSBC prezentovaná níže. Červeně je vyznačen žhavý vztah mezi aktivy, které k sobě nyní cítí vysokou náklonnost – korelace mezi jejich pohyby je velmi vysoká. Naopak chladná modrá ukazuje na korelaci zápornou, kdy jsou pohyby aktiv většinou opačné:

hot1
Zdroj: HSBC

Před krizí byla podobná mapa až na akciové a dluhopisové trhy povětšinou zeleno-světlemodro-světle žlutá. Tzn., že každé aktivum si dělalo, co chtělo. Nyní vidíme, že ruku v ruce jdou akciové trhy, kanadský a australský dolar, ropa, zlato, stříbro a do určité míry i euro. Druhým ostrovem vysoké vzájemné korelace jsou vládní dluhopisy zemí považovaných za bezpečné (či zemí se svou vlastní centrální bankou, což v určitém smyslu platí i o Německu). K dluhopisům se ještě hlásí japonský jen a VIX. A mezi těmito dvěma ostrovy rizikových a méně rizikových aktiv panuje velmi silný chlad.

Pokud vezmeme mapu za bernou minci, prostor pro diverzifikaci (malou korelací) poskytuje jen pár zemědělských komodit (soja, bavlna, pšenice), zemní plyn a na měnách norská koruna, švýcarský frank a libra. Možná k tomu můžeme přiřadit ještě francouzské vládní dluhopisy. Pozor ale na to, aby se z diverzifikačních aktiv nestala aktiva toxická.

Obecně je současný stav, kdy se investiční aktiva v podstatě dělí na dvě skupiny a trhy reagují v návalových vlnách averze k riziku a jeho obliby, asi pro většinu investorů poněkud frustrující. HSBC intenzitu současného bipolárního světa měří RORO (risk on, risk off) indexem. Z druhého obrázku je vidět, že jeho trend je jednoznačně rostoucí, poslední měsíce sice přinesly určitý obrat, celkově jde ale o minoritní záležitost.

hot2

Čekal bych, že dokud budeme čelit byť jen potenciálním krizím s globálním dopadem (vládní dluh, Čína, …) a reakcí bude z velké části jen globální uvolňování, či utahování monetární politiky, ukončení bipolárních pohybů trhů je stále v nedohlednu.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)