Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Loni se v ČR začalo stavět nejméně bytů od roku 1997. Radostný rok ale stavebnictví nečeká ani letos

Loni se v ČR začalo stavět nejméně bytů od roku 1997. Radostný rok ale stavebnictví nečeká ani letos

25.4.2012 11:39, aktualizováno: 25.4. 11:54
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Nová bytová výstavba v Česku byla loni nejnižší od roku 1997. Zahájena byla stavba 27.535 bytů, což znamená další meziroční pokles o 2,1 procenta. Nejvíce se stavěly byty v rodinných domech, jichž bylo loni 17.060, což je téměř 62 procent všech zahájených staveb bytů. Vyplývá to z informací, které dnes na stavebních veletrzích v Brně zveřejnili zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). Loni klesl i počet dokončených bytů na 28.630. Je nejnižší od roku 2003.

Podle ČSÚ na stavebnictví dopadají státní úspory. "I velké firmy dnes usilují o relativně menší zakázky," uvedl Radek Matějka z ČSÚ. Ve stavebnictví klesají všechny sledované kategorie, objem uzavíraných zakázek nebo počet zaměstnanců ve stavebnictví. "Budoucnost českého stavebnictví nesignalizuje žádné zásadní zlepšení. Počet nově uzavíraných stavebních zakázek sice roste, ale jejich hodnota klesá," uvedl Matějka. 

Jeho slova potvrzuje také dnešní vyjádření Václava Matyáše, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Začátek roku 2012 podle něho navazuje na klesající trend předchozích období a nenaznačuje žádnou změnu k lepšímu. "Naopak dává téměř jistou záruku ještě prudšího sestupu stavební výroby, a tím předpoklady k eskalaci všech průvodních negativních jevů," řekl dnes Matyáš.

Letošní úroveň veřejných zakázek ve stavebnictví je podle něho na pouhých 63 procent oproti počátku roku 2011, pozemní stavitelství má zakázky o 17 procent nižší, inženýrské stavitelství je pod polovinou (46,2 %), z toho dopravní infrastruktura je pouze na čtvrtině (24,3 %). "Nebyla zahájena žádná nová dopravní stavba, bytů bylo zahájeno o čtvrtinu méně," konstatoval Matyáš a dodal: „Stavebnictví nečeká radostný rok.“

Loni podle ČSÚ klesala výstavba nových bytů v bytových domech, u nástaveb, přístaveb a vestaveb k bytovým domům a u bytů získaných stavebními úpravami nebytových prostor. Naopak bytů zahájených v rodinných domech bylo o 2,7 procenta více. Vzrostl počet bytů v nástavbách, přístavbách a vestavbách k rodinným domům o pět procent a bytů v domovech pro seniory a domovech-penzionech o 30,7 procenta.

Nejvíce se začalo stavět ve Středočeském kraji. Následoval Jihomoravský kraj a Praha. Nejméně staveb bytů bylo zahájeno v Karlovarském kraji, kde jich bylo pouze 728. Ve většině krajů představují nové byty zahájené v rodinných domech více než 55 procent všech bytů. Výjimkou je Praha, kde tradičně převažují byty v bytových domech.

Loni bylo v Česku dokončeno 28.630 nových bytů. Více než polovina z nich přitom byla v rodinných domech. V meziročním srovnání počet dokončených bytů poklesl o 21,4 procenta. Nárůst statistici zaznamenali jen u bytů v nástavbách, přístavbách a vestavbách k bytovým domům. Ve všech ostatních kategoriích zaznamenali pokles. Nejvýraznější byl u nových bytů dokončených v bytových domech o 40,6 procenta a u bytů v domovech-penzionech a domovech pro seniory.

Nejvíce bylo dokončených čtyřpokojových a pětipokojových bytů, které dohromady tvořily více než polovinu výstavby. Nejmenší byty, garsoniéry a jednopokojové, nedosahují ani 11 procent z počtu dokončených bytů.

Průměrná doba výstavby jedné dokončené budovy byla loni 43 měsíců. Jeden rodinný dům se stavěl v průměru 42,5 měsíce, výstavba jednoho bytového domu trvala průměrně téměř o rok méně. Nejdéle trvala výstavba nástaveb, přístaveb a vestaveb k rodinným domům, v průměru pět let.

Pořizovací hodnota všech nově dokončených bytů v ČR dosáhla loni hodnoty 76,3 miliardy korun. V porovnání s rokem 2010 je to o 23,5 procenta méně. Průměrné pořizovací náklady připadající na jeden byt se loni snížily o 2,6 procenta na 2,67 milionu korun. Ceny se snížily hlavně u bytů v bytových domech, a to o pětinu na 2,04 milionu.

(Zdroj: ČTK, MediaFax)


Váš názor
  •  
    25.4.2012 14:15

    A co například stavět sociální byty penziony pro důchodce školky a pod ak tomu využít finance z EU. Stejně máme velké problémy s čerpáním těchto peněz a zároveň se vytvoří nová pracovní místa.
    Bobo
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m