Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek v tichosti zrušil kontrolu plýtvání na Ústavním soudu. Šéf kontroly odchází (+ oficiální vyjádření)

Kalousek v tichosti zrušil kontrolu plýtvání na Ústavním soudu. Šéf kontroly odchází (+ oficiální vyjádření)

26.4.2012 9:36, aktualizováno: 26.4. 11:17
Autor: IHNED.cz

Aktualizováno

Kontroloři ministerstva financí na podzim prošetřovali hospodaření Ústavního soudu. Objevili porušení zákona a účetní nesrovnalosti. Přestože ministr financí Miroslav Kalousek v minulosti jejich práci ocenil, nyní výsledky kontroly smetl pod stůl.Ministr financí Miroslav Kalousek v tichosti zrušil kontrolu, která prověřovala, jestli se na Ústavním soudu plýtvá.

Kalouskovi kontroloři například zjistili, že soud má nepořádek v provozu aut. Nesedí podle nich vzdálenosti a počty najetých kilometrů. Nebo že auta spotřebovávají moc nafty. Soudu také vytkli, že na servis aut nevypsal soutěž.

Když se ale vedení soudu ohradilo, Kalousek ustoupil. Sice potvrdil, že kontroloři odvedli dobrou práci, zároveň ale výsledky prověrky škrtl. Své podřízené neobvyklým postupem zaskočil. Zkušený úředník Robert Šíp, který kontrolu na soudu vedl, dokonce kvůli tomu z ministerstva odchází. 

Cesty, opravy, software

Kontroloři strávili na Ústavním soudu celý loňský podzim. Zajímalo je, jak soud hospodaří se státními penězi.

V prosinci pak vše sepsali: zarazilo je například, že podle záznamů o jízdě aut dokázal jeden soudce ve stejný čas jezdit ve dvou vozech. Nebo že na 128kilometrové trase mezi Jihlavou a Prahou dokázalo soudní auto najet o 402 kilometry víc. 

Kontroloři se zaměřili i na smlouvy na servis aut. Protože zakázka přesáhla dva miliony, měl soud vypsat výběrové řízení. Místo toho ale zadával opravy bez soutěže stále jedné firmě. Kromě toho našli kontroloři také účetní nesrovnalosti při nákupu softwaru – vyčíslili je na 5,2 milionu.

Ústavní soudci k tomu sepsali obsáhlé vysvětlení. Řidiči prý jen špatně vyplňovali záznamy o cestách, nákup počítačových programů má soud papírově v pořádku a podle jeho výkladu zákona o zakázkách nemusí na servis aut vyhlašovat otevřené tendry. "Pan ministr naše námitky uznal," řekl sekretář soudu Tomáš Langášek. 

"S velkou částí námitek se pan ministr ztotožnil," potvrdil i ministrův mluvčí Ondřej Jakob. Jenže v březnovém rozhodnutí o zrušení kontroly, které HN poskytlo vedení Ústavního soudu, ministr Kalousek doslova píše, že jeho lidé "vykonali práci nestranně, profesionálně a poctivě".

Odchod po třiceti letech

Zhacení tříměsíční práce vedoucího kontroly Roberta Šípa otrávilo. "Nedovolím si hodnotit, co je to za hru. Můžu vás ale ujistit, že za výsledky kontroly ručím a jsem schopen je kdykoli obhájit," prohlásil. Šípa se Kalouskův krok dotkl tak silně, že dává po třiceti letech na ministerstvu výpověď.

Šíp v minulosti například odhalil, že exministr spravedlnosti Pavel Němec dokázal měsíčně provolat 120 tisíc korun.Prohlášení ministra financí Kalouska k dnešnímu článku Hospodářských novin k veřejnosprávní kontrole

K dnešnímu článku Hospodářských novin pokládám za nutné doplnit informace, které si ode mne nevyžádaly, tudíž jejich článek nemůže postihnout předmětnou problematiku.

Veřejnosprávní kontrola proběhla standardně na základě zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole. Již v průběhu kontroly vyjádřil v dopise ministru financí předseda Ústavního soudu JUDr. Pavel Rychetský vážné pochybnosti o tom, zda kontrola Ministerstva financí v rozpočtové kapitole Ústavního soudu je v souladu s Ústavou a garantovanou nezávislostí Ústavního soudu. O tom jsem si nedovolil s ústavní autoritou polemizovat. Kontrola probíhala stejně objektivně jako v jiných rozpočtových kapitolách a shodli jsme se, že její výsledky mohou být v každém případě k užitku a ke zkvalitnění ekonomického řízení.

Kontrolní závěry neodhalily nic, co by zavdávalo důvod předat záležitost orgánům činným v trestním řízení. Další standardní postup byl takový, že by Ministerstvo financí předalo kontrolní protokol příslušnému finančnímu úřadu v Brně a ten by na základě zjištěných pochybení v rámci zákona o rozpočtových pravidlech vyměřil rozpočtové kapitole Ústavního soudu penále. Důsledkem takového kroku by nutně byly spekulace, zda se nejedná o účelový nátlak výkonné moci na nezávislost Ústavního soudu a zda se vláda penalizací nesnaží omezit rozpočtové prostředky Ústavního soudu, a tak ochromit jeho činnost. Nepřipustit tyto spekulace ve veřejném prostoru bylo pro mne zcela zásadní prioritou, proto jsem rozhodl v příslušném procesu dál nepokračovat. Bylo to mé rozhodnutí a jsem si jist, že bylo správné. Nezávislost Ústavního soudu je hodnota, se kterou se nehazarduje.

Kontrolní protokol má předseda Ústavního soudu k dispozici a jsem přesvědčen, že v rámci svých kompetencí zjedná u zjištěných pochybení nápravu i bez příslušné represe ze strany exekutivních orgánů.

Miroslav Kalousek
ministr financí

iHNed

Související články na IHNED.cz

Koudelka soudcem ÚS nebude. Je to deprimující, komentuje konec svého favorita Klaus

Bývalá ústavní soudkyně Wagnerová míří do politiky. Kritizovala "asociální" reformy

Sváčka dostihla minulost, Senát ho odmítl kvůli KSČ i vazbám na lobbisty


Váš názor
 •  
  26.4.2012 10:37

  Zavěr ze zprávy kontroly. Kontrola splnila a přdčila účel. Na ústavním soudu je bordel,takový jako na ostatních státních úřadech. Za tento bordel můžou konkrétní osoby a jejich identitu kontrola zjistila. Všechno bylo důkladně analyzováno a archivováno. Materiály budou založeny, pro pozdější využití pana Kalouska.
  Homo
 • Z***
  26.4.2012 9:58

  doufám ,že ten z*** skončí za mřížemi a brzo a celý jeho majetek a jeho rodiny půjde na úhradu dluhu který ten zmetek vyprodukoval,to už tady není možné co se děje at už jsou tady komunisti ktweří s takovými sviněmi zatočí
  xxx
  • Re: Z***
   26.4.2012 10:08

   Než komunisty, tak to klidně zkousnu deset Kalousků. Jinak je to ale samozřejmě sviňárna - kdyby mi něco takového našel FÚ, napaří mi bez milosti doměrku daně a ještě penále.
   JJa
   • NESTRAŠ KOMUNISTY. JEDINÍ MI REAGOVALI
    26.4.2012 12:05

    Jediní (!!!) komunisté mi reagovali na oznámení jak se chová např. gauner (již bývalý) starosta P2 šmejd Paluska. Jediní se snažili to řešit. Ostatní vč. zelených, TOP atd ani odpověď. Prostě PRAVICE JE V ROZKLADU. Bohužel Češi kolaboranti za socialismu jako nikde, mají mindrák z levice dodnes :-(
    Václav
   •  
    26.4.2012 10:17

    Hmm..., jenže kvůli takovým gaunerům jako je Kalousek, se tady budeme zase několik volebních období dívat na rudé xichty. Skoro mi to říká, že těmto rudochům dělá Kalousek účelově volební výsledky. Pokud by dělali soudruzi po volbách nějaké tvrdé restrikce vůči současným politikům (asi ne, což je škoda), tak poděkuj hlavně Kalouskovi...
    Jesse
    • Zavřít
     26.4.2012 10:37

     tuto bezpáteřní krysu a nepouštět!!!!!!!!
     paolo
  • Re: Z***
   26.4.2012 10:03

   a pest delnicke tridy s vami zatoci...po bolsevicku :D
   OPTIMISTA
 • Bude se hodit
  26.4.2012 9:53

  Výsledek kontroly přidá Kalousek k ostatním vyděračským informacím, které mu jeho finančně analytický útvar zjistil, a až bude potřebovat ovlivnit 'Ustavní soud , tak ji použije. Kdo má k dispozici jeho vyděračskou databanku, ten vládne této zemi.
  Juniper
  • Re: Bude se hodit- vyděračská datebanka
   26.4.2012 10:31

   Přesný úder na hlavičku. Kalous si natahal na MF všechny schopné mužíky z protikurupčního a jiných zajímavých útvarů, a teď má přehled o všech korupčních kauzách. Stačí jen aby někdo z politiků otevřel zobák a hned mu jej zavře s připomínkou ať si vzpomene na svůj průser.
   bohuš-bývalý Arkadij
  • Re: Bude se hodit
   26.4.2012 9:55

   Tipl bych si, že je Kalousek Janouškův člověk.
   Jesse
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data