Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tiger: Po krátkém oživení opět převažují obavy a rizika

Tiger: Po krátkém oživení opět převažují obavy a rizika

26.4.2012 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová ekonomika vykazuje určité známky zlepšení, zůstává ale zranitelná. Podporu jí poskytuje zejména akomodační politika centrálních bank. Důvěru snižuje zhoršující se dluhová krize v eurozóně a zpomalení růstu v klíčových rozvíjejících se zemích. Akciové trhy nepokračují v růstu zaznamenaném v prvním čtvrtletí, protože investorský optimismus poškozuje anemické oživení.

Další vývoj může naznačit index TIGER, který vytváří Brookings Institution spolu s FT. Jde o index založený na datech ze zemí G20 ze tří oblastí - reálná ekonomická aktivita (HDP, průmyslová produkce, zaměstnanost, dovozy a vývozy), finanční trhy a důvěra (průzkumy podnikatelské a spotřebitelské důvěry, které ukazují na vývoj poptávky).

Jak ukazuje následující graf, po krátkém zlepšení aktivity ve světové ekonomice opět převážily obavy a rizika. V posledních měsících tak celkový růstový index TIGER ukazuje postupný pokles jak u rozvinutých (modře), tak u rozvíjejících se ekonomik (hnědě): 
 
TIGER

Ekonomickou aktivitu i důvěru poškozuje nejistota ohledně prostoru, který mají rozvinuté ekonomiky k další stimulaci. Fiskální politika už narazila na své hranice a monetární politika je již nyní značně uvolněná. Prostor pro další podporu poptávky je tak omezený. Hlavním rizikem pro globální ekonomiku pak zůstává krize v eurozóně. Mnohé evropské země musí konsolidovat své finance ve stejnou dobu, kdy provádějí strukturální reformy. To působí negativně na růst a krátkodobě i na poměr dluhu k HDP. Výsledkem je neudržitelná politická situace v jednotlivých zemích i na celoevropské úrovni.

Oživení americké ekonomiky sílí, stále je ale křehké a zaměstnanost zůstává pod předkrizovou úrovní. Japonsko dosahuje nadále pouze slabého růstu, Francie se nachází na pokraji recese a i mocná německá ekonomika vykazuje známky problémů. Rozvíjející se ekonomiky si ve srovnání se svými rozvinutými protějšky vedou lépe, i jejich růst ale ztrácí na tempu. Čína se snaží o hladké přistání své ekonomiky, o hladký proces však nepůjde kvůli výzvám na straně domácí politiky i mezinárodního obchodu. Pokud by její růst prudce zpomalil, pak by tato země měla prostor pro agresivní stimulaci. Krátkodobé tempo růstu by se zvedlo, tyto kroky by ale šly proti dlouhodobému cíli nalezení nové rovnováhy v čínské ekonomice.

Čtyři roky po finanční krizi, která dostala světovou ekonomiku na pokraj kolapsu, se objevuje prostor pro opatrný a nervózní optimismus. Chybí silná poptávka, nástroje ekonomické politiky již byly v téměř plném rozsahu využity pro její stimulaci. Enormní rizika představuje finanční systém a nejistota na straně ekonomické politiky.

Uvedené je výtahem z „A fragile and fickle recovery“, autory jsou Karim Foda a Eswar Prasad.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba