Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chcete se přiznat k účasti na kartelu a žádat milost? Nelze vyloučit, že se to obrátí proti vám

Chcete se přiznat k účasti na kartelu a žádat milost? Nelze vyloučit, že se to obrátí proti vám

4.5.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Říká se tomu program shovívavosti (leniency program): účastník kartelu dobrovolně poskytne informace a podklady o kartelu soutěžnímu úřadu. Výměnou za to nedostane pokutu, která by mu jinak hrozila. V EU včetně Česka je program poměrně hojně využíván jako účinný nástroj k vynucování soutěžního práva.  

Případ Pfleiderer

Unijní úřady ale dlouho pevně nestanovily, jak mají soutěžní orgány (v Česku jde o Úřad pro ochranu hospodářské soutěže – ÚOHS) nakládat s dokumenty, které jim účastníci řízení předloží. Mohou je k nahlížení poskytnout třetím osobám, nebo ne? Dosavadní praxe Komise EU to podstatě neumožňovala.

Tuto víceméně pevnou jistotu ale loni narušilo rozhodnutí Soudního dvora EU ve věci Pfleiderer. Plyne z něj totiž, že účastníci kartelu, kteří se rozhodnou spolupracovat se soutěžním orgánem v očekávání, že se vyhnout pokutě, nemohou mít jistotu, že jimi předložené dokumenty nebudou poté zpřístupněny třetím osobám. Typicky zákazníkům či obchodním partnerům kartelistů, kteří byli kartelem poškozeni a teď si brousí zuby na náhradu škody, o niž by žádali v civilním soudním řízení.

Soudní dvůr o této věci rozhodoval v řízení o předběžné otázce na dotaz německého soudu. V podstatě tak posuzoval dva odlišné zájmy, tj. zajištění efektivity programů shovívavosti zavedených za účelem odhalování a postihování kartelů na straně jedné a právo jednotlivců na náhradu škody utrpěné v důsledku těchto kartelů na straně druhé.

Důvěrnost zaručena…není

Generální advokát se přiklonil k zachování důvěrnosti poskytnutých dokumentů. V této souvislosti argumentoval, že neumožnění přístupu k žádosti o programu shovívavosti sice může představovat omezení procesních prostředků poškozeného, ale tento zásah je ospravedlnitelný kvůli  legitimnímu cíli spočívajícímu v účinném postihu porušování pravidel hospodářské soutěže.

Soudní dvůr s tím ale nesouhlasil. Rozhodl, že unijní pravidla zakazující kartely je třeba vykládat následovně: nelze bránit poškozenému, který se domáhá náhrady škody způsobené porušením práva hospodářské soutěže, aby mu byly zpřístupněny dokumenty týkající se řízení o shovívavosti vedeného s osobou, která se tohoto porušení dopustila. Dle Soudního dvora je na vnitrostátních soudech jednotlivých členských zemí, aby stanovily podmínky, za nichž je tento přístup možný, zároveň ale zvážily zájmy chráněné právem EU.

Výsledkem je, jak asi tušíte, dost podstatná nejistota potenciálních žadatelů o program shovívavosti. Nikdo totiž nemůže vyloučit, že dokumenty a informace poskytnuté národního soutěžnímu úřadu budou nakonec použity proti nim. To by v konečném důsledku vedlo k oslabení atraktivity programu shovívavosti jako účinného nástroje soutěžních orgánů v boji proti kartelům.  

Zdá se však, že český zákonodárce má v úmyslu udělat v této problematice jasněji. V Poslanecké sněmovně totiž nyní leží návrh novely zákona o ochraně hospodářské soutěže, která by měla přinést kromě zákonného ukotvení programu shovívavosti a dalších věcí i výslovné ustanovení o tom, že část spisu obsahující žádost o upuštění od uložení pokuty může být zpřístupněna pouze účastníkovi řízení či jeho zástupci. Zdá se tedy, že ti, kdo se ke kartelu budou chtít přiznat v Česku, mohou spát o něco klidněji.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university