Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné zakázky nanovo: Ani konci tendrů se úpravy nevyhnuly

Veřejné zakázky nanovo: Ani konci tendrů se úpravy nevyhnuly

7.5.2012 5:30

Poté, co zadavatel posoudí a zhodnotí nabídky, vybere tu nejvhodnější, přičemž má v případě zjednodušeného podlimitního řízení možnost - pokud si to vyhradil v zadávacích podmínkách - doručit rozhodnutí o výběru uveřejněním na profilu zadavatele. Jinak řečeno na příslušné webové stránce.

V souladu s dosavadní rozhodovací praxí pak novela vymezuje, kdy nelze měnit již uzavřenou smlouvu s vybraným uchazečem. Nepřípustná je změna, pokud by měla za následek rozšíření předmětu veřejné zakázky či by měnila ekonomickou rovnováhu smlouvy ve prospěch vybraného uchazeče. K tomu by došlo například tehdy, kdyby si zadavatel po ukončení tendru vzpomněl, že namísto tří autobusů, jejichž nákup poptával, jich vlastně potřebuje deset a chtěl by smlouvu s vítěznou firmou upravit. Zakázána je rovněž taková změna, která by za použití v původním zadávacím řízení vedla k tomu, že by umožnila účast jiných dodavatelů nebo by mohla ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Třeba v případě, že nemocnice by nejprve vypsala veřejnou zakázku na dodání určitého typu lůžek a následně by svou specifikaci změnila.

Vzhledem k tomu, že většina změn smlouvy má charakter některé z výše uvedených, je možnost změny smlouvy prakticky velmi zúžena. Nově je pak zadavateli umožněno od smlouvy odstoupit, pokud dodavatel uvedl v nabídce informace nebo doklady, jež neodpovídají skutečnosti a měly nebo mohly mít vliv na výsledek zadávacího řízení.

Novela dále zkracuje lhůty pro oznámení výsledku zadávacího řícení, u veřejného zadavatele ze 48 dnů na 15 dnů a u sektorového zadavatele ze 2 měsíců na 30 dnů. Obdržel-li zadavatel pouze jednu nabídku či byly-li všechny nabídky kromě jedné vyřazeny, je nově zadavatel povinen takové zadávací řízení zrušit.

Dosud byl zadavatel povinen vyhotovit písemnou zprávu pouze u každé nadlimitní veřejné zakázky. Od dubna má tuto povinnost i u zakázek podlimitních. Nově pak přibyla zadavateli povinnost v písemné zprávě uvést i identifikační údaje všech uchazečů a jejich nabídkovou cenu a tuto písemnou zprávu uveřejnit na profilu zadavatele nejpozději do 15 dnů ode dne ukončení zadávacího řízení. Současně je zadavatel nově povinen k tzv. rekapitulačnímu uveřejňování, kterým jsme se zabývali v jednom z předchozích dílů.

V neposlední řadě novela prodloužila lhůtu, po kterou je zadavatel povinen uchovávat dokumentaci k veřejné zakázce včetně všech jejích změn, a to z 5 na 10 let.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m