Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko opět „šikanuje“ globální trhy. Co se stane jeho odchodem z eurozóny? Možná nic…

Řecko opět „šikanuje“ globální trhy. Co se stane jeho odchodem z eurozóny? Možná nic…

9.5.2012 13:38
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

V reakci na nejasný výsledek řeckých voleb, kde proevropské strany nedokázaly získat nadpoloviční většinu, zvyšují analytici šance na odchod Řecka z eurozóny. Více než kdy jindy se však zdá být tento případný scénář pro eurozónu zvládnutelný. Ti analytici, kteří zvyšují šance na řecké opuštění eura, se domnívají, že vyprodávání řeckých dluhopisů investory a velké finanční injekce centrálních bank během posledního roku by společně mohly pomoci tento katastrofický scénář ustát.

Pondělní obchodování přineslo zajímavý vývoj, kdy po oznámení výsledku řeckých voleb sice přišel propad, ale odpoledne došlo k obratu do zelených čísel. V. van Nieuwenhuijzen, šéf investiční strategie v ING Investment Management, to komentoval slovy: „To vás přinutí přemýšlet, zda je Řecko stále systémovou hrozbou, nebo je to problém pouze řecký a politický problém pro zbytek Evropy. Dokud nedojde k silné nákaze ve Španělsku a Itálii, je nepravděpodobné, aby tato záležitost podlomila celou eurozónu.“ Od té doby, co Řecko začala záchrana Řecka v roce 2010, banky prudce snížily objem držených řeckých dluhopisů. Řecký dluh je nyní ve velké míře držen Evropskou centrální bankou, řeckými bankami a spekulanty, jako jsou hedgeové fondy, které pro celou eurozónu představují nižší riziko. „Z tohoto pohledu na věc, zde existuje možnost, že Řecku bude umožněno jít cestou, kterou si vybrali voliči, a zbytek eurozóny by to mohl ustát,“ uvedla měnová analytička Jane Foley z Rabobank.
S tím, jak Řecko, Irsko a Portugalsko úspěšně čerpaly záchranné fondy, evropské instituce zvýšily finanční sílu těchto fondů a ECB poskytla bankám více než miliardu eur formou levných tříletých úvěrů. Jedním z hlavních argumentů pesimistů je strach z toho, že případný odchod jednoho člena eurozóny povede k odchodu i dalších. Analytici Citigroup se však tohoto scénáře neobávají, když tvrdí: „Domníváme se, že Řecko další odchody nezpůsobí. V reakci na eskalaci tržních obav přispěchají evropští političtí představitelé spolu s ECB, aby ochránili ostatní země a udrželi je pohromadě“.

Analytici Citigroup ve své analýze zhodnocují možnosti dalšího vývoje v Řecku. Nedávný výsledek voleb podle Citigroup zvyšuje šanci na opuštění eurozóny z původních 50 % na 50 – 75 %. Výsledek řeckých voleb dává jen velmi malou naději na seskupení udržitelné koalice, která by byla schopna plnit tvrdé požadavky tzv. Trojky (ECB, Evropská komise a MMF). V prvním kroku by tak mohlo k odložení splátky další řecké tranše (ve 2Q to činí 31,3 mld. eur), a pokud Řecko nedosáhne pokroku, tak ve druhém kroku zřejmě Trojka čerpání ze záchranného balíku úplně zastaví. V takovém případě by řeckým institucím došly peníze a Řecko by bylo nuceno opustit eurozónu. V tu chvíli by zřejmě přišla EU s daleko silnějšími opatřeními na ochranu ostatních zemí a šance na rozpad celé eurozóny je tak podle analytiků Citigroup jen velice nízká.

V každém případě by se odchod Řecka z eurozóny zřejmě krátkodobě neobešel bez zvýšené volatility a nejistoty. Analytici se domnívají, že v případě odchodu Řecka by se rozdíl mezi výnosy periferních a německých dluhopisů dále zvýšil a euro by propadlo. V. Marinov ze Citigroup se ale domnívá, že tento efekt by mohl rychle odeznít a euro by za 3 – 6 měsíců od spořádaného odchodu Řecka mohlo posílit vůči dolaru až na 1,4 – 1,45 USD/EUR.

(Zdroj: Citi, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba