Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v dubnu pod prognózou (komentář ČNB)

Inflace v dubnu pod prognózou (komentář ČNB)

10.5.2012 13:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v dubnu 2012 meziročně o 3,5 %. Celková meziroční inflace se tak oproti březnu snížila. "Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, v dubnu rovněž klesla na 2,3 %, což znamená, že se nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle," uvedla v komentáři Česká národní banka.

 
V porovnání se stávající prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v dubnu o 0,4 procentního bodu nižší. "Odchylka od prognózy směrem dolů byla dána zejména nižším než očekávaným růstem cen potravin. Jejich vývoj je v posledních měsících obtížně předvídatelný, když se střetává proinflační vliv některých administrativních opatření (zvýšení DPH, veterinární opatření EU) se slabou poptávkovou situací a meziročním poklesem cen zemědělských výrobců. V dubnovém vývoji se zřejmě projevila dřívější než přepokládaná korekce cen některých skupin potravin (včetně vajec), jejichž zdražování v předešlých měsících vedlo ke znatelnému zrychlení cenového růstu v tomto segmentu spotřebního koše. V menší míře směrem k nižší než očekávané inflaci v dubnu dále působily regulované ceny a ceny pohonných hmot. Korigovaná inflace bez cen pohonných hmot byla v dubnu naopak lehce nad prognózou ČNB, přičemž se však i nadále nachází v záporných hodnotách," říká v komentáři ČNB. 

Dle centrální banky zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB ohledně protiinflačního působení domácí ekonomiky. "Zdrojem nedávného zvýšení inflace byl souběh několika jednorázových vlivů, zejména úpravy DPH, růstu ceny potravin i regulovaných cen a postupného prosakování předešlého oslabení měnového kurzu do cen. U cen potravin přitom prognóza ČNB předpokládala, že domácí protiinflační tlaky povedou spolu s vlivem srovnatelné základny ke zpomalení jejich růstu počínaje květnem letošního roku, takže výše uvedená dubnová odchylka od prognózy ČNB může být zčásti eliminována v dalších měsících," uvedla centrální banka.

Podle prognózy se bude celková inflace v důsledku zvýšení DPH pohybovat ve zbytku letošního roku poblíž současných zvýšených hodnot. Měnověpolitická inflace se bude v letošním roce nacházet v horní polovině tolerančního pásma. V příštím roce celková i měnověpolitická inflace klesnou mírně pod cíl, očekává ČNB.

(Zdroj: ČNB)


Čtěte více:

Spotřebitelské ceny v dubnu: Mírná dezinflace a polevující vaječná horečka
10.5.2012 9:50
Index spotřebitelských cen se v dubnu nezměnil. Pokles cen potravin ko...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data