Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komu prospěl úpadek průmyslu v Evropě?

Komu prospěl úpadek průmyslu v Evropě?

14.5.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V několika evropských zemích došlo po vytvoření eura k výrazné deindustrializaci. Jde zejména o Francii a Španělsko, v menším měřítku tento proces proběhl i v Itálii. Prospěl uvedený vývoj zejména ostatním evropským zemím (hlavně Německu), ostatním rozvinutým ekonomikám (Spojeným státům, Japonsku, Švédsku a Velké Británii), nebo rozvíjejícím se ekonomikám?

První graf ukazuje vývoj kapacity výrobního sektoru v Německu, Francii, Itálii a Španělsku. Pouze v první jmenované zemi je patrný její růst:

komu

Pro odpověď na výše položenou otázku se můžeme podívat na vývoj obchodní bilance Francie, Španělska a Itálie s jednotlivými regiony, vývoj podílu zahraničního výrobního sektoru na jejich domácím trhu a jejich podílu na exportních trzích. Zběžný pohled ukazuje, že obchodní bilance s Německem se u těchto zemí zhoršovala. Zmíněný ukazatel ale může být zavádějící kvůli slabší domácí poptávce v Německu. Na základě vývoje tržních podílů pak vidíme, že z úpadku průmyslu ve Francii, Španělsku a Itálii těžily hlavně rozvíjející se ekonomiky.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • nj, globalizace
  14.5.2012 9:28

  Tak teď nevím, proč evropští politici tak horlivě za poslední dekádu tu globalizaci preferovali... Nejpravděpodobněji tento scénář vznikal jako obvyke na MMF. Jak jinak, světoví vládci. Těm je šumák, koho zruínují, hlavně že si podmaní ekonomiky závislých států na globálním obchodě a pak je mohou vydírat.
  Jesse
  • Re: nj, globalizace
   14.5.2012 9:49

   Narůstající globalizace je fakt už od 19. století a je úplně jedno, jestli ji preferujete nebo ne. To je, jako preferovat změnu ročních období.
   Hans
   •  
    14.5.2012 9:53

    Hm, to bys moh' říct, že faktem je už od Alexandra Velkého nebo od objevení Ameriky. Důraz byl na tom horlivě...
    Kalka.
   •  
    14.5.2012 9:53

    Mno, mohl jsem upřesnit a napsat tři dekády zpětně. Globaliozace jako taková v malé míře existovala od nepaměti, např. od "objevení Ameriky"... jinak je to slovíčkaření :-))
    Jesse
 • Nekorektní analýza
  14.5.2012 8:44

  Jako zemi závislou na hospodářském růstu Německa by nás graf jistě mohl těšit. Analýáza je ovšem zavádějící. Německo je jenom jednookým králem mezi slepými, protože zásadní příčinou deindustrializace je globalizace a s ní rostoucí význam produkce v lacinějších neevropských zemích, zejména v jihovýchodní Asii. Ty by měl navíc zahrnout graf, aby byl korektní.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data