Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řadu odvětví čeká pokrizová konsolidace. Žhavými kandidáty jsou bankovnictví, stavebnictví a těžba zlata

Řadu odvětví čeká pokrizová konsolidace. Žhavými kandidáty jsou bankovnictví, stavebnictví a těžba zlata

21.05.2012 13:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V roce 1900 měly Spojené státy 500 výrobců aut; do roku 1908 se jejich počet snížil na 200. Ve Velké Británii působilo v roce 1960 necelých 20 bank; o deset let později jich zbylo šest. V obou uvedených případech došlo k rychlé konsolidaci odvětví v důsledku velkého počtu převzetí a slučování. Stejnou tendenci vykazují ostatní sektory ekonomiky od výrobců limonád pro oceláře. Konsolidace probíhá ve vlnách, takže počet firem v daném odvětví klesá v prudkých nárazech, spíš než postupně. V uplynulém století zažily Spojené státy čtyři slučovací vlny, přičemž ostatní ekonomiky prošly podobným vývojem. Historická zkušenost naznačuje, že svět stojí před další před další záplavou akvizic.

Z výzkumu předcházejících případů konsolidace plyne, že jako spouštěče slučovacích vln působí šoky. Některé firmy reagují na technologické změny rychleji než jiné, což těm silnějším a mrštnějším umožní pohltit slabé a neflexibilní. Jako katalyzátor změn v minulosti působily například telegraf, telefon nebo internet.

Dalším typem šoku je propad poptávky, který vyústí v přebytečné kapacity a prázdné sklady. Podle studie Gregora Andadeho a Erika Stafforda, která zkoumala data z let 1970-1994, docházelo k vlně slučování nejvíc právě v těchto případech. V jiné studii pak autoři jako další důležitou příčinu identifikovali deregulaci. Deregulační šoky z konce devadesátých let minulého století zafungovaly jako spouštěč mnoha slučování a akvizicí.

Když už k větší akvizici dojde, začnou se na ni nabalovat další. Ostatní podniky se na posíleného konkurenta začnou kvůli potenciálním větším úsporám z rozsahu dívat s obavami a začnou tvořit obranné aliance. Manažeři musí také dbát na dobré načasování a vyhledávají cíle s nízkým poměrem cena/zisk. Po akvizici se tím mechanicky zvýší zisk na akcii firmy a s ním často i bonusy pro management. Jelikož manažeři používají podobné oceňovací modely, bývají nákupně naladěni ve stejnou dobu jako jejich konkurenti.

Ke konsolidaci v různých sektorech ekonomiky ve stejnou dobu dochází kvůli způsobům financování akvizic. Na nákup je třeba buď úvěr od banky, který je v těžkých časech recese nebo poptávkových šoků hůře dostupný, nebo hotovost. Jarrad Harford z University of Washington ve své studii z roku 2005 zkoumal dění ve 28 odvětvích a jeho závěr zní, že firmy s velkými objemy hotovosti na účtech bývají při vlně slučování aktivnější než jiné.

Srovnání výše uvedených poznatků se současnými podmínkami naznačuje, že nás čeká další větší konsolidační vlna. Šok hospodářské krize se dotkl většiny sektorů a v řadě z nich existují nadbytečné kapacity (automobilový průmysl se jeví jako nejkřiklavější příklad). Řada společností, obzvlášť v Evropě, těžce zápasí s deregulací a strukturálními reformami (vzpomeňme na probíhající cenovou válku mobilních operátorů ve Francii a Polsku nebo na řecké taxikáře a řidiče kamionů). Mnoho firem nashromáždilo gigantické zásoby hotovosti (Apple má na účtech zhruba 100 mld. USD). Podíl likvidních finančních aktiv k čisté hodnotě v rozvahách amerických nefinančních institucí dosahuje nejvyšší úrovně od padesátých let minulého století.

Nejpravděpodobnějšími kandidáty na konsolidaci jsou odvětví s největší mírou roztříštěnosti, s různorodou výkonností a ty nejvíc postižené šoky. Třeba deset největších světových těžařů zlata zabírá jen 40 % trhu a jejich výkonnostní ukazatele se značně liší. Bankovnictví, stavebnictví a automobilový průmysl spadají do stejné kategorie.

(Zdroj: The Economist, HN)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2025
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  
16:51Akcie Colt CZ Group na maximech. Podívali jsme se do závodu v Uherském Brodě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data