Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NS: Nájemné lze po dohodě zvyšovat i jinak než dle zákona

NS: Nájemné lze po dohodě zvyšovat i jinak než dle zákona

23.5.2012 11:29
Autor: ČTK

Nájemné za užívání bytu lze zvyšovat i jiným způsobem, než jaký vymezuje zákon o jednostranném zvyšování nájemného z roku 2006. Podmínkou je vzájemná dohoda majitele i nájemníka. V takovém případě už však nelze uplatnit zvyšování ve formě, kterou stanovuje zákon. V novém sjednocujícím stanovisku to uvedl Nejvyšší soud. O stanovisku informoval ČTK mluvčí soudu Petr Knötig. 

Nejvyšší soud konkrétně potvrdil zákonnost dohody, podle které se nájemné v bytě každoročně zvyšuje o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem. Dohoda pochází z doby před deregulačním zákonem, což však nic nemění na její platnosti. 

Pokud se strany svobodně dohodnou na způsobu zvyšování, jde o legitimní řešení. V takovém případě už ale majitel nemůže uplatňovat jednostranné zvýšení nájemného podle speciálního zákona, který před šesti lety započal deregulaci. 

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu považuji za chytré a spravedlivé řešení. V minulosti někteří právníci tvrdili, že jakékoli zvýšení nájmu nad rámec zákona je neplatné. Nyní se potvrdilo, že dohoda na vyšším nájemném než stanovuje zákon, je možná, ale ve chvíli, kdy k takové dohodě dojde, nájemné již nelze jednostranně navyšovat," řekl ČTK právník Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. 

Sjednocující stanovisko přijalo občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu na svém květnovém zasedání. Cílem je sladit právní názor českých soudů v této otázce. Přijatý právní názor vyjde spolu s modelovým případem ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek. 

Přijetí stanoviska si vyžádalo protichůdné rozhodování Obvodního soudu pro Prahu 2 a Městského soudu v Praze. Oba soudy řešily situaci, kdy majitel bytu a nájemník v roce 1997 svobodně uzavřeli dohodu o každoročním zvyšování nájmu o míru inflace. Nejvyšší soud stejně jako Městský soud v Praze dospěl k závěru, že dohoda je platná, i když vznikla ještě před účinností zákona o jednostranném zvyšování nájemného. 

Zákon o jednostranném zvyšování nájemného stanovil, že pronajímatel je oprávněn zvýšit nájemné jedenkrát ročně počínaje 1. lednem 2007 a následně vždy na začátku roku. Zákon zároveň stanovuje způsob výpočtu maximálního přírůstku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data