Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné zakázky nanovo: Nestali jste se náhodou dotovaným zadavatelem?

Veřejné zakázky nanovo: Nestali jste se náhodou dotovaným zadavatelem?

28.5.2012 5:30

Díky poslední novele zákona o veřejných zakázkách se významně zpřísnilo postavení dotovaných zadavatelů. Dotovaným zadavatelem jsou nově všechny právnické či fyzické osoby, které zadávají veřejnou zakázku hrazenou více než z 50% z peněžních prostředků z veřejných zdrojů, nebo pokud peněžní prostředky poskytnuté na veřejnou zakázku z těchto zdrojů přesahují 200 miliónů korun.

„Veřejné zdroje“ jsou definovány poměrně široce a jsou pod ně zahrnuty prakticky veškeré možné dotace a granty. Změnou definice dotovaného zadavatele se tak rozšířil jejich okruh například i na řadu jinak „soukromých“ firem. Současně jsou nově dotovaní zadavatelé povinni zadávat dle zákona všechny veřejné zakázky, tj. jak nadlimitní, tak i podlimitní, zatímco doposud tuto povinnost měli jen u některých zakázek nadlimitních.

Novinkou pak je možnost volby rozhodného práva, je-li zakázka zadávána sdružením zadavatelů a alespoň jeden účastník tohoto sdružení je zahraniční osobou v členském státě EU. V takovém případě je možné pro zadávání zakázky zvolit právo České republiky nebo právo členského státu EU, ve kterém má své sídlo zahraniční účastník tohoto sdružení.

Konec losovaček

Nechvalně proslulé losovačky ze zákona o veřejných zakázkách zmizely, když dubnová novela připustila omezení počtu zájemců v užším řízení a v jednacím řízení bez uveřejnění pouze na základě objektivních kritérií, přičemž určila přesná pravidla pro jejich stanovení. Současně připustila omezení počtu zájemců jen u veřejných zadavatelů a výlučně u zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti. Možnost sektorových zadavatelů omezit počet zájemců zůstala zachována.

Využití elektronické aukce při nákupu některých komodit, jako jsou například kancelářské potřeby, se v minulosti ukázalo jako způsob, jak nákup zboží podstatně zlevnit. Tato zkušenost inspirovala zákonodárce k tomu, že dubnovou novelou zavedl povinnost zadavatele zboží určené prováděcím předpisem nakupovat pouze prostřednictvím elektronické aukce. Bohužel prováděcí předpis stále chybí, což má za následek, že tato novinka je do doby jeho přijetí neaplikovatelná.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data