Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro nevinné?

Euro nevinné?

30.5.2012 16:50
Autor: Redakce, Patria.cz

V prvním čtvrtletí tohoto roku klesl HDP Velké Británie více, než činil dřívější odhad. Výkon britské ekonomiky v 1Q klesl dle květnových údajů o 0,3 procenta mezičtvrtletně a o 0,1 procenta meziročně, ačkoli národní statistický úřad ještě v dubnu očekával výši poklesu na 0,2 procenta q/q (stejně jako analytici v průzkumu Bloomberg), respektive meziroční stagnaci.


Jak by se situace vyvíjela v případě, že by Británie byla členem eurozóny? Podobnou analýzu provést nemůžeme, můžeme ale udělat zajímavé srovnání mezi Velkou Británií a Španělskem.

V obou případech jde o velké ekonomiky (podle evropských měřítek), obě měly na počátku krize deficit běžného účtu a prošly si realitní bublinou. Najdeme ale samozřejmě i rozdíly. Britský bankovní systém je mnohem větší, bublina byla větší ve Španělsku. Nejvýznamnější rozdíl ale spočívá v tom, že Španělsko nemůže řešit svou dluhovou krizi za pomoci kroků centrální banky a nemůže snížit sazby k nule, jako to učinila Bank of England. Je tento rozdíl patrný ve vývoji HDP?

Vývoj HDP obou zemí porovnává následující graf:

euro

Vliv vlastní měny a centrální banky není jasně patrný. Pokud vezmeme za počáteční bod začátek krize v roce 2007, mají obě ekonomiky momentálně produkt na stejné úrovni. Británie trpěla více na počátku, Španělsku se vedlo lépe. Po prvním čtvrtletí roku 2010 pak následoval zhruba stejný vývoj.

Uvedené samozřejmě není vědeckým důkazem toho, že členství v eurozóně je při pohybu produktu po krizi rozhodujícím faktorem. Museli bychom totiž izolovat vliv dalších faktorů. Minimálně ale výše uvedené zpochybňuje tvrzení, že členství v eurozóně představuje klíčový faktor vysvětlující to, jak si členské země během krize vedly.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Čtěte více:

Velká Británie: revize HDP ukázala na hlubší recesi, propad vede stavebnictví
24.5.2012 11:21
Výkon britské ekonomiky v prvních třech měsících roku zaznamenal větší...

Váš názor
  • Doporučuji doplnit si základní vzdělání
    31.5.2012 8:33

    Snad každý student 1. semestru makroekonomie slyšel, že monetární politika v dlouhém období nemá zásadní vliv na makroekonomický vývoj. Můžeme se přít, co je to dlouhé období a přinášet množství keynesiánských argumentů, ale vpodstatě to platí. Viníkem řecké krize tak samozřejmě není Euro, ale nepřizpůsobení fiskální politiky reálné ekonomické situaci. Copak asi studoval Antonio Fatás za školu?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data