Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejpracovitější národ jsme my, tvrdí Řekové. Zbytek Evropy si myslí opak

Nejpracovitější národ jsme my, tvrdí Řekové. Zbytek Evropy si myslí opak

04.06.2012 14:51
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Představy národů Evropy o sobě se zřídkakdy shodují se názorem ostatních. Podle výzkumu americké agentury Pew Research Center se však Evropa na jedné věci shodne: nejpracovitějším národem jsou Němci. Myslí si to nejen oni sami, ale i lidé ve Velké Británii, Francii, Itálii, Polsku, Španělsku a Česku. Výjimkou z osmi zemí, kde byl průzkum prováděn, jsou Řekové. Ti totiž za největší pracanty považují tak trochu nekriticky sebe. Pět zemí, včetně Česka, přitom Řeky v anketě označilo za nejlínější národ. Absolutní shodu napříč průzkumem Pew přeci jen najdeme. Obyvatelé všech států bez výjimky považují Němce za nejméně zkorumpované.

Překvapivý řecký postoj vůči vlastní pracovitosti částečně potvrzuje zjištění mezinárodní organizace OECD. Její data ukazují, že řečtí pracovníci průměrně stráví v zaměstnání 2017 hodin ročně, což je nejdelší doba z celé Evropy. Z 34 členských zemí OECD pracují déle pouze v Jižní Koreji (2193 hodin) a v Chile (2068 hodin). Téměř na opačném konci žebříčku se s 1408 hodinami nachází Německo. Z Evropanů pouze Nizozemci stráví v práci méně času než naši západní sousedi. Průměrný Řek tedy podle těchto dat pracuje o 40 % víc času než průměrný Němec. Alespoň na papíře. Jak ale asi každý tuší, být dlouho v práci ještě neznamená něco dělat a trávit pracovní dobu produktivně. Právě srovnání produktivity a jejího růstu, které je daleko důležitější než absolutní počet odpracovaných hodin, dopadá pro Řeky tristně.

Agentura Pew se v rozsáhlém průzkumu prováděném v březnu a dubnu věnovala dalším zajímavým otázkám a názorům Evropanů, mimo jiné na evropskou integraci, dopady krize na eurozónu, důvěru ve společnou měnu, členství v EU, svobodný trh a především na rozdíly mezi jednotlivými národy kontinentu.

Z ankety plyne, že Angela Merkelová je nejrespektovanějším evropským politikem. Podporuje ji osm z deseti dotazovaných Němců, zhruba 76 % Francouzů a kolem 67 % Čechů, Britů a Poláků. Německá kancléřka není příliš oblíbená v Řecku, kde ji chválí jen 14 % obyvatel. O vlastních politicích mají lidé ve všech zemích (krom Německa) nevalné mínění. Výkon Petra Nečase chválí jen 25 % Čechů, čímž se český premiér řadí, spolu se svým polským kolegou Donaldem Tuskem, k nejméně oblíbeným politikům v průzkumu.

Čísla také ukazují, že pověst Řecka mezi ostatními Evropany za poslední rok značně utrpěla. V žádné ze zemí z průzkumu není vůči Řekům pozitivně naladěna víc jak polovina obyvatel. Ještě vloni přitom na Řecko kladně pohlíželo 71 % Poláků, 65 % Francouzů a 60 % Britů. Absolutně nejhorší pověsti se Řekové těší u nás. Jen čtvrtina dotázaných Čechů je jim příznivě nakloněna.

Pro Čechy z průzkumu vyplývají další zajímavá zjištění. Zatímco Britové, Němci nebo Francouzi považují za nejzkorumpovanější národ Italy, podle nás jsou úplatky a klientelismus nerozšířenější právě v České republice. Co se vztahu k ostatním národům Evropy týče, mají Češi velmi v oblibě Velkou Británii (84 %), Německo (80 %) a Francii (74 %), i když její skóre meziročně o 11 % propadlo.

(Zdroje: Pew Research Center, OECD, Euractiv)


Váš názor
 •  
  04.06.2012 16:19

  Poslední odstavec vypovídá o ovlivnění názorů lidí médii. Ustavičná mediální masáž o zlých a líných Řecích udělala své. A stejně by dopadli obyvatelé jakékoli země nebo i mimozemšťani. Stačí, aby se znelíbili 4 rodinám ovládajícím 90% světových sdělovacích prostředků.
  Jackpot
  • Nejdřív bys o tom něco musel vědět
   04.06.2012 20:01

   Ta neuvěřitelně dlouhá pracovní doba je způsobena tím, že je v Řecku velké množství živnostníků, kteří mají malé krámky, ve kterých často i bydlí. Sedí tam celý den a koukají na televizi nebo popíjejí frapé. Holt, tvrdá práce... ;-)
   dundee
  •  
   04.06.2012 17:16

   n to tak strašně velice nespravedlivý :D
   Bob
   • produkt
    05.06.2012 11:16

    Ale tento se taky podílí na produktu, pije to frapé. to je podpora třžeb !
    moravak
Aktuální komentáře
25.09.2020
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
8:47Američtí demokraté připravují nový návrh stimulací, futures se zelenají  
8:14Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m