Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Bezpečná útočiště zvýší důvěru vyššími, nikoli nižšími dluhy

Summers: Bezpečná útočiště zvýší důvěru vyššími, nikoli nižšími dluhy

05.06.2012 17:23, aktualizováno: 5.6. 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Minulý týden přinesl sérii špatných zpráv z americké a čínské ekonomiky a zvyšující se tenzi v Evropě. Pravděpodobnost návratu globální ekonomiky ke zdravému růstu se tak výrazně snížila. Na relevanci naopak získal pesimismus, protože klesající příjmy snižují důvěru, která obratem snižuje příjmy. Finanční tlaky působí negativně zejména na ekonomiku v Evropě, slabost rozvinutých ekonomik pak poškozuje rozvíjející se země závislé na vývozech.

Je tak otázkou, jaká politika by v současné situaci měla být uplatněna. Podívejme se nejdříve na výši sazeb. Americká vláda si může půjčovat na pět let za 0,5 %, na deset let za 1,5 % a na třicet let za 2,5 %. Sazby leží nízko i v Německu a Japonsku. Ještě pozoruhodnější situaci vidíme u reálných sazeb – pozitivních hodnot je v USA dosahováno až u dluhopisů s dobou splatnosti delší než 20 let, Velká Británie si minulý týden půjčila na dvacet let za reálnou sazbu ve výši 4 bazických bodů.

Co uvedená čísla říkají o makroekonomické politice? Mnozí tvrdí, že je třeba dalšího kvantitativního uvolnění, které by snížilo sazby. Jak moc by ale takový krok podpořil investice, když již nyní se sazby nacházejí mimořádně nízko? K tomu je nutné se ptát na možnou kvalitu nových projektů a na to, zda současná výše sazeb nepodporuje tvorbu bublin. Namísto snahy o snižování již tak velmi nízkých sazeb by vlády měly využít jejich současné úrovně a zvýšit svou důvěru tím, že si nebudou půjčovat méně, ale naopak více. Pokud bude vláda v době, kdy jsou reálné sazby negativní, investovat do nových projektů údržby a financovat tyto investice novým dluhem, země nezchudne, ale zbohatne. Podobně bude nyní fungovat nákup aktiv, které si dnes vláda pronajímá.

Uvedené příklady představují typ arbitráže, kdy vláda začne poskytovat stejné služby s nižším nákladem. Bylo by překvapivé, kdybychom nenašli mnoho veřejných investičních projektů, které nemají reálnou návratnost vyšší než nula. Takové projekty se při současné výši sazeb zaplatí samy i bez toho, aby fungoval jakýkoliv keynesiánský efekt. Země, které jsou považovány za bezpečné útočiště, by se tak měly snažit využít současné příležitosti. Čím více se obáváme o budoucí schopnost splácet dluhy, tím více bychom měli tento přístup podporovat. Pokud nové investice sníží budoucí výdaje či zvýší budoucí příjmy, důvěryhodnost vlády nepoškodí.

Uvedené je výtahem z „Look beyond interest rates to get out of the gloom“, autorem je Lawrence Summers.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data