Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sell in May and Go Away... Patria vydala nový akciový kompas

Sell in May and Go Away... Patria vydala nový akciový kompas

06.06.2012 13:34
Autor: Research, Patria Finance

Každý rok v květnu finanční média po celém světě oprašují staré a zaužívané rčení na finančních trzích „Sell in May and go away“. Podle tohoto pravidla květen signalizuje začátek medvědího trhu na akciových trzích. Jiným slovy pravidlo radí prodat akcie a držet hotovost. Pravidlu se také říká „Halloween efekt“, neboť investoři by se měli vrátit k akciím opět na konci října.

Platí toto pravidlo i pro české akciové tituly? V naší analýze jsme si položili otázku, zda jsou průměrné měsíční výnosy na českých akciových titulech, v období od května do října (statisticky) významně nižší než v období od října do dubna. Pro testování Halloween efektu jsme použili jednoduchou regresní techniku. V regresním modelu jsme jako závislou proměnnou použili průměrný měsíční výnos PX indexu (od roku 1995). Nezávislá proměnná nabývá hodnotu 1, pokud měsíční výnos spadá do období květen až říjen, jinak nabývá hodnotu 0.

Výsledkem regresní analýzy je zjištění, že průměrný měsíční výnos indexu v období od května do září je o 1,8 procenta (v posledních 10 letech pak o 2,0 procenta) nižší ve srovnání s obdobím od listopadu do dubna. Tyto výsledky jsou významné s hladinou statistické významnosti 10 procent. Jinými slovy, asi jen v 10 procentech případů se průměrný měsíční výnos PX Indexu od května do října významně neodlišuje od průměrného měsíčního výnosu v měsících listopad – duben. Nicméně, po započtení transakčních a daňových nákladů na uskutečnění této strategie, by Halloween efekt zřejmě byl výrazně oslaben. Pražský index PX v květnů již čtvrtý rok v řadě ztrácel. Z nejvíce obchodovaných titulů v květnu nejvíce ztratily akcie NWR (-26 procenta).


Celou analýzu Patria Finance shrnující květnové dění v segmentu SPAD včetně aktuálních cílových cen si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout ZDE.


Váš názor
 • Hmmmm....
  06.06.2012 16:36

  buy in June and get harpooned :o)).
  bearbull
 • slovakismus
  06.06.2012 14:51

  vsadím, že překladatel tohoto článku je Slovák. "Zaužívané" je slovakismus.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m