Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tracking shares, kusové akcie i „nesplacené akcie“. Investorům se otevřou nové možnosti

Tracking shares, kusové akcie i „nesplacené akcie“. Investorům se otevřou nové možnosti

7.6.2012 5:30
Autor: Mgr. Alica Koblovská, KŠB

Jednou z důležitých změn, které přinese od roku 2014 zákon o obchodních korporacích (ZOK), je možnost společníků vlastnit ve firmě víc podílů najednou, což jim umožní s podíly volněji nakládat. Dnes naproti tomu striktně platí princip „jeden společník, jeden podíl“. Novinkou bude i to, že podíly budou moci být reprezentovány nekótovanými cennými papíry na řad, tzv. kmenovými listy. Těmito změnami se společnost s ručeným omezením přiblíží akciové společnosti. Ovšem s tím rozdílem, že společníci ani nadále nebudou mít možnost hromadit kapitál na finančních trzích. 

Akciová všehochuť

Akciové společnosti si budou moci určit druhy akcií, které budou vydávat. Týkat se to bude nejen kmenových a v omezené míře i prioritních akcií, které smějí emitovat už podle dnešního obchodního zákoníku, ale téměř jakýchkoli akcií. Výslovně budou zakázány pouze tzv. úrokové akcie, s nimiž je spojeno právo na výplatu předem stanoveného úroku nezávisle na hospodářských výsledcích společnosti. Zákon při vydávání akcií uloží společnostem povinnost, aby se všemi vlastníky akcií za stejných podmínek zacházely stejně, a společnosti také budou muset respektovat princip dobrých mravů.

A jaké „jiné“ akcie by mohly začít ve firmách existovat? V zahraničí se běžně objevují například takzvané „tracking shares.“ Tyto akcie sice také reprezentují vlastnický podíl v celé společnosti, ale podíl na zisku plyne akcionáři pouze z části její činnosti. Společnost tak může být snáz diverzifikovaná a pomůže jí to přilákat investory tím, že jim nabídne možnost podílet se na zisku z „perspektivních“ činností."

Co třeba akcie „bez hodnoty“? ZOK umožní vydat i takzvané kusové akcie. Ty spočívají v tom, že společnost vydá akcie bez toho, aby stanovila jejich jmenovité hodnoty. Akcie tak budou představovat stejné podíly na základním kapitálu. Výhodou je, že na akciích nebude nutné nic vyznačovat například při zvyšování základního kapitálu. Na druhou stranu ale z logiky věci plyne, že společnost již nebude smět vydat žádné další akcie, které by hodnotu určenou měly.

 

Nově se bude možné setkat i s tzv. „nesplacenými akciemi.“ Ty představují akcionářská práva a povinnosti do doby, než bude splacen emisní kurz akcie. Zákon také připouští, aby tato obligace byla representována zatímním listem, tedy cenným papírem, který je známý i stávají úpravě (dle ZOK ho budou firmy vydávat, jen když tak určí stanovy). Rozdíl mezi „nesplacenou akcií“ a klasickým zatímním listem bude především v převoditelnosti. Zatímco zatímní list je cenný papír na řad, a tedy je pro jeho převod nutný rubopis, nesplacenou akcii bude možné převést postoupením smlouvy.

Poukázky na akcie zmizí

Některé cenné papíry ale v nové právní úpravě nenajdeme. Jde například o poukázky na akcie, využívané při zvyšování základního kapitálu. Jejich absence umožní rychlejší zápis zvýšení do obchodního rejstříku. Některé „funkce“ těchto poukázek nahradí již zmiňované nesplacené akcie. Naopak vyměnitelné a prioritní dluhopisy zůstanou zachovány i přes to, že se v praxi moc nevyužívají.

Ne všechny uvedené změny ale budou společnosti smět využít automaticky. V mnoha případech bude nezbytné, aby stanovy možnost jejich využití výslovně připouštěly. Vzhledem k tomu, že dnes mnohé z těchto novinek zákon nepřipouští (resp. vůbec nezná), bude pro jejich aplikaci nezbytná změna stanov.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data