Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusku pomalu končí zlaté časy

Rusku pomalu končí zlaté časy

7.6.2012 11:53
Autor: Redakce, Patria Online

Z makroekonomického a finančního hlediska vypadá Rusko dobře. Týká se to dynamického růstu, nízké inflace, běžného účtu i rozpočtů. Tento na první pohled zdravý vývoj ale nemůže skrýt střednědobá rizika. Mezi ně patří zejména následující:

1. V budoucnu se mohou objevit tenze v oblasti rozpočtu. Důvodem je závislost na příjmech z ropy a očekávaný vrchol jejích exportů v roce 2014 a 2015 spojený s intenzivnější konkurencí v oblasti těžby zemního plynu. K tomu se přidávají rostoucí rozpočtové výdaje v sociální oblasti.

2. Zdá se, že je nevyhnutelný pokles potenciálního růstu (až na 0,9 % v roce 2030). To představuje důsledek zmenšující se populace a zásoby reálného kapitálu. Ruský průmysl je chronicky podinvestován, což je dáno ztrátou jeho dynamičnosti, neefektivním využíváním stávajících kapacit a netransparentností.

3. Obavy vzbuzuje i schopnost vlády udržet sociální smír, a to zejména v případě negativního ropného šoku. V krátkém období je pravděpodobné, že budou pokračovat určité reformy zaměřené na udržení růstu. V delším období bude ale stále těžší s takovými reformami pokračovat.

Za pozornost stojí to, že nyní má Rusko jednu z nejnižších úrovní zadlužení veřejného sektoru na světě. Následující graf porovnává zadlužení Ruska s dalšími rozvíjejícími se ekonomikami a regiony: 

r1

Inflace se v současné době nachází na rekordních minimech (v dubnu dosáhla 3,6 %), nezaměstnanost leží pod přirozenou úrovní (v dubnu dosáhla 5,8 %). Jak ale ukazuje druhý graf, cena ropy, při které vláda dosahuje vyrovnaného rozpočtu (šedě), se od roku 2007 ztrojnásobila, tento rok dosahuje výše 123 dolarů za barel a v příštím roce se vyšplhá na 135 dolarů za barel. Fiskální politika tak již nebude mít rezervy s ohledem na to, jaké příjmy bude generovat těžba ropy.

r2

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • zlate casy v Rusku
    7.6.2012 14:43

    nikdy nenastaly - ty byly vzdy jen na papire uz od dob Chrusceva - dohnat a predehnat :o)). V Rusku stejne jako u nas se vsechny plany plnily na 120+ % a pritom nikdy nebylo nic k dostani. Tak jak muze koncit neco co nebylo. Tomu mohou verit jen takovi jako zdejsi pisalkove podle kterych jsou "ve vzdalenych oblastech Ruska asfaltove silnice, kde jeste nedavno zadne silnice nebyly a kramy jsou preplnene zbozim" ze jo Miro. Proc asi z Ruska utikaji jak investori tak i obycejni lide v celych houfech.
    klokan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y