Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko je druhým největším protekcionistou, tvrdí Evropská komise

Rusko je druhým největším protekcionistou, tvrdí Evropská komise

07.06.2012 18:18, aktualizováno: 7.6. 18:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Až bude Rusko letos vstupovat do Světové obchodní organizace (WTO), jeho celní a ochranářská politika bude s velkou pravděpodobností odporovat pravidlům organizace, uvádí se ve včera vydané zprávě Evropské komise. Brusel tak naznačil, že ihned po přistoupení nebude váhat začít s Moskvou vést řízení před soudními orgány WTO. Pravděpodobně tak ruskou vládu tlačí k rychlému odstranění některých opatření poškozujících evropské exportéry.

Podle zprávy Rusko tato opatření, která by podle Komise mohla potenciálně omezovat obchod, využívá velmi často. Za posledních osm měsíců zakázalo dovoz živých zvířat z EU (prasat, ovcí, koz a hovězího dobytka), pokračuje v nepřímé podpoře automobilového průmyslu (vysoká dovozní cla na kompletní vozy, levné úvěry domácím výrobcům od státních korporací), omezuje přístup zahraničních společností ke státním zakázkám a v rámci celní unie s Kazachstánem a Běloruskem plánuje zavést sezónní importní cla na cukr a omezit dovoz sladkovodních ryb. Od října minulého roku zpráva vyčísluje 12 nařízení či regulí omezujících obchod, přičemž pět dalších se rozpracovává. Větším protekcionistickým hříšníkem je podle dokumentu jen Argentina.

Evropská komise také bude pečlivě sledovat program státní podpory vybraných odvětví ekonomiky, do nichž hodlá ruská vláda v dalších dvaceti letech napumpovat miliardy dolarů. Do uhelného průmyslu 92 mld. USD; 10 mld. USD do loďařství a 17,5 mld. USD do produkce potravin. Brusel bude zajímat, jestli se tyto programy nestanou nástroji nepovolených subvencí protekcionistického charakteru.

Podle ruských ekonomů by ale podobné výhrady mohla mít po vstupu do WTO i Moskva vůči Bruselu. Nelíbí se jí například obsah třetího energetického balíčku EU, kvůli němuž přijde o plynovody v Litvě, antidumpingová cla uvalená na trubky, která poškozují třeba velký závod v Čeljabinsku, nebo kvóty na dovoz uranu do zemí EU, jež jsou trnem v oku státní agentuře Rosatom.

Poslední překážkou na cestě Ruska do WTO je ratifikace přístupových dohod v Dumě. Řada vlivných koncernů bojících se zahraniční konkurence se ještě pokouší lobbovat za pozdržení vstupu. Prezident Vladimir Putin se ale opakovaně vyslovil pro rychlé uzavření procesu. „Jednali jsme o vstupu do WTO 17 let, a své rozhodnutí měnit nebudeme“, řekl prezident s tím, že přesvědčen, že členství v organizaci udělá ruskou ekonomiku otevřenější, diverzifikovanější a konkurenceschopnější.

Problémy v oblasti ekonomických vztahů dokládají léta se vlekoucí jednání o Rámcové úmluvě o partnerství a spolupráci mezi EU a Ruskem. Komise by ráda vyjednala co nejkomplexnější dokument, v němž by se ruská vláda zavázala například k rovnocennému přístupu evropských firem ke státním zakázkám, zatímco ruští zástupci chtějí podepsat jen koncepční úmluvu a o podrobnostech jednat odděleně a postupně. Brusel se má také na pozoru před snahami Vladimira Putina o vytvoření „Euroasijské unie“. Na víkendovém summitu EU-Rusko Putin prohlásil, že představitelé EU by se s tímto rodícím hospodářským celkem, jehož základem je celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu, měli naučit jednat.

(Zdroje: Moscow Times, Vedomosti)


Váš názor
 • Dnesni Rusko
  08.06.2012 7:55

  je trnem v oku vsem zavistivcum, kteri se snazi zase pospinit vsechno co ma co delat s Putinem a jeho snahami dostat Rusko na vysluni svetoveho deni, kam pravoplatne patri. Kde jinde si ziji lide tak bezstarostne a tesi se tak vysoke zivotni urovni. Rusko se s Cinou a Venezuelou stava svetovym lidrem rozvoje a pokroku a to se mnohym zajida. To je videt i na zdejsim clanku - vsechno jen pomluvy a lzi. Maji jen z Ruska strach, ze brzy predhoni tu vsemocnou ameriku.
  Jirka.P
  • Re: Dnesni Rusko
   08.06.2012 8:07

   Co to plentáš za nesmysly? Skutečnost je úplně jiná. Evropa se utopila ve své vlastní neschopnosti a prostě si to nechce přiznat. Rusko není žádný pokrokový stát. Tam vládne mafie, špína, neúcta k životu, neproduktivita a pod... Přesto všechno je to paradoxně výhoda, protože internacionalistická EU je ještě v horším srabu. V EU se už přestalo tvořit, ale vyrábí se astronomické dluhy a tuny nesmyslných směrnic, norem, zhovadilostí, které zadusily poslední špetku naděje, že bude i špinavému Rusku konkurovat. Prostě jsme skončili u tupých politických výkřiků merkelové, Barrosa, Rumpuye, Schulze !! Nedělej kvůli tomu z Ruska velmoc.
   Jesse
   •  
    08.06.2012 8:37

    Jesse, lépe to napát snad ani nejde!!
    Achjo...
Aktuální komentáře
30.09.2020
22:02Wall Street jako na houpačce. Palantir po IPO +31 %  
19:23AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:41AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:26Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
18:12StanChart: Výprodej měn východní Evropy zašel už moc daleko
17:36QI investiční společnost, a. s. - Pololetní zpráva fondu IFIS investiční fond, a.s. za rok 2020
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.:Maloja Investment SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
17:14Ranní káva Jana Bureše: Většina firem čeká kvůli nové vlně pandemie útlum poptávky a horší tržby
17:13Akcie obrátily výrazně nahoru. Pomohla data a naděje na fiskální balík  
17:04Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
16:39V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav a zákazy větších akcí
16:34Společnost RSRE INVEST a.s. - Zveřejňuje Pololetní zprávu za období od 1.1.2020 do 30.6.2020
16:12Tomáš Vlk: Americké firmy v září zrychlují aktivitu a nabírají lidi
16:09PPF Financial Holdings B.V. – pololetní zpráva 2020
15:31AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:00TESLA KARLÍN, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva k 30.6.2020
14:59AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:57TOMA, a.s. - Pololetní zpráva 2020 konsolidovaná
13:43ECB uváží, zda se neopičit po Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a