Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko je druhým největším protekcionistou, tvrdí Evropská komise

Rusko je druhým největším protekcionistou, tvrdí Evropská komise

07.06.2012 18:18, aktualizováno: 7.6. 18:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Až bude Rusko letos vstupovat do Světové obchodní organizace (WTO), jeho celní a ochranářská politika bude s velkou pravděpodobností odporovat pravidlům organizace, uvádí se ve včera vydané zprávě Evropské komise. Brusel tak naznačil, že ihned po přistoupení nebude váhat začít s Moskvou vést řízení před soudními orgány WTO. Pravděpodobně tak ruskou vládu tlačí k rychlému odstranění některých opatření poškozujících evropské exportéry.

Podle zprávy Rusko tato opatření, která by podle Komise mohla potenciálně omezovat obchod, využívá velmi často. Za posledních osm měsíců zakázalo dovoz živých zvířat z EU (prasat, ovcí, koz a hovězího dobytka), pokračuje v nepřímé podpoře automobilového průmyslu (vysoká dovozní cla na kompletní vozy, levné úvěry domácím výrobcům od státních korporací), omezuje přístup zahraničních společností ke státním zakázkám a v rámci celní unie s Kazachstánem a Běloruskem plánuje zavést sezónní importní cla na cukr a omezit dovoz sladkovodních ryb. Od října minulého roku zpráva vyčísluje 12 nařízení či regulí omezujících obchod, přičemž pět dalších se rozpracovává. Větším protekcionistickým hříšníkem je podle dokumentu jen Argentina.

Evropská komise také bude pečlivě sledovat program státní podpory vybraných odvětví ekonomiky, do nichž hodlá ruská vláda v dalších dvaceti letech napumpovat miliardy dolarů. Do uhelného průmyslu 92 mld. USD; 10 mld. USD do loďařství a 17,5 mld. USD do produkce potravin. Brusel bude zajímat, jestli se tyto programy nestanou nástroji nepovolených subvencí protekcionistického charakteru.

Podle ruských ekonomů by ale podobné výhrady mohla mít po vstupu do WTO i Moskva vůči Bruselu. Nelíbí se jí například obsah třetího energetického balíčku EU, kvůli němuž přijde o plynovody v Litvě, antidumpingová cla uvalená na trubky, která poškozují třeba velký závod v Čeljabinsku, nebo kvóty na dovoz uranu do zemí EU, jež jsou trnem v oku státní agentuře Rosatom.

Poslední překážkou na cestě Ruska do WTO je ratifikace přístupových dohod v Dumě. Řada vlivných koncernů bojících se zahraniční konkurence se ještě pokouší lobbovat za pozdržení vstupu. Prezident Vladimir Putin se ale opakovaně vyslovil pro rychlé uzavření procesu. „Jednali jsme o vstupu do WTO 17 let, a své rozhodnutí měnit nebudeme“, řekl prezident s tím, že přesvědčen, že členství v organizaci udělá ruskou ekonomiku otevřenější, diverzifikovanější a konkurenceschopnější.

Problémy v oblasti ekonomických vztahů dokládají léta se vlekoucí jednání o Rámcové úmluvě o partnerství a spolupráci mezi EU a Ruskem. Komise by ráda vyjednala co nejkomplexnější dokument, v němž by se ruská vláda zavázala například k rovnocennému přístupu evropských firem ke státním zakázkám, zatímco ruští zástupci chtějí podepsat jen koncepční úmluvu a o podrobnostech jednat odděleně a postupně. Brusel se má také na pozoru před snahami Vladimira Putina o vytvoření „Euroasijské unie“. Na víkendovém summitu EU-Rusko Putin prohlásil, že představitelé EU by se s tímto rodícím hospodářským celkem, jehož základem je celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu, měli naučit jednat.

(Zdroje: Moscow Times, Vedomosti)


Váš názor
 • Dnesni Rusko
  08.06.2012 7:55

  je trnem v oku vsem zavistivcum, kteri se snazi zase pospinit vsechno co ma co delat s Putinem a jeho snahami dostat Rusko na vysluni svetoveho deni, kam pravoplatne patri. Kde jinde si ziji lide tak bezstarostne a tesi se tak vysoke zivotni urovni. Rusko se s Cinou a Venezuelou stava svetovym lidrem rozvoje a pokroku a to se mnohym zajida. To je videt i na zdejsim clanku - vsechno jen pomluvy a lzi. Maji jen z Ruska strach, ze brzy predhoni tu vsemocnou ameriku.
  Jirka.P
  • Re: Dnesni Rusko
   08.06.2012 8:07

   Co to plentáš za nesmysly? Skutečnost je úplně jiná. Evropa se utopila ve své vlastní neschopnosti a prostě si to nechce přiznat. Rusko není žádný pokrokový stát. Tam vládne mafie, špína, neúcta k životu, neproduktivita a pod... Přesto všechno je to paradoxně výhoda, protože internacionalistická EU je ještě v horším srabu. V EU se už přestalo tvořit, ale vyrábí se astronomické dluhy a tuny nesmyslných směrnic, norem, zhovadilostí, které zadusily poslední špetku naděje, že bude i špinavému Rusku konkurovat. Prostě jsme skončili u tupých politických výkřiků merkelové, Barrosa, Rumpuye, Schulze !! Nedělej kvůli tomu z Ruska velmoc.
   Jesse
   •  
    08.06.2012 8:37

    Jesse, lépe to napát snad ani nejde!!
    Achjo...
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data