Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Bezpečné útočiště dělá z Velké Británie londýnská City

Natixis: Bezpečné útočiště dělá z Velké Británie londýnská City

7.6.2012 16:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pochopitelné, že během období vysoké averze k riziku se investoři obracejí k bezpečným útočištím – Spojeným státům, Německu, Švédsku, Kanadě, Švýcarsku. Za bezpečné útočiště je považována i Velká Británie: Její dlouhodobé sazby leží velmi nízko a libra je silná. Tato země se však nachází ve složité ekonomické situaci: Má vysoké fiskální deficity, vysoké vnější deficity, dlouhodobě slabý růst a problémy s ekonomickým modelem.

Vývoj veřejného dluhu a fiskálních deficitů shrnuje následující graf:

citi

Proč tedy Velká Británie nadále láká investice ze zahraničí? Nabízejí se tři odpovědi. První možností je to, že atraktivitu Velké Británie zvyšuje víra, že prováděné reformy na nabídkové straně ekonomiky (snižování vládních výdajů, snížení daňového zatížení firem) zlepší její střednědobý výhled. Druhou možností je pozitivní role, kterou hraje londýnská City. A nakonec může být rozhodující snaha o diverzifikaci z eura či dolaru.

Poslední možnost vyvrací fakt, že podíl libry na zahraničních měnových rezervách od roku 2007 klesá. První možnost vyvrací pohled na vývoj ve výrobním sektoru – zmíněné reformy neměly doposud žádný vliv na zaměstnanost či na samotnou produkci. Vysvětlit současné nízké sazby v prostředí vysokých deficitů nelze ani tím, že Bank of England nakupuje vládní dluhopisy. Její nákupy by totiž měly zároveň vést k výraznému oslabování libry. Domníváme se tak, že rozhodující roli hraje londýnská City, která láká zahraniční kapitál do země.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data