Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Centrální bankéři začínají chápat to, co trhy ještě nerozlišují

El-Erian: Centrální bankéři začínají chápat to, co trhy ještě nerozlišují

8.6.2012 15:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Ben Bernanke ve svém projevu před zástupci Kongresu představil opatrný a vyvážený pohled na ekonomiku (postupné uzdravování v celkovém prostředí utlumeného růstu a tvorby pracovních míst). Zároveň poukázal na zlepšené podmínky v domácím finančním a bankovním sektoru a zhoršenou situaci v Evropě, která podle něho negativně ovlivňuje i ekonomiku USA. Za nejzajímavější můžeme z jeho projevu považovat následující body:

1. Jak Bernankeho samotný projev, tak jeho odpovědi na položené otázky ukazují, že se velmi intenzivně snaží přesunout pozornost od monetární politiky k jiným oblastem, zejména k fiskální politice. Týká se to i jeho nekonkrétního popisu budoucí monetární politiky i prohlášení o tom, že by se cítil mnohem lépe, pokud by Kongres sejmul z Fedu části tíhy související s ekonomickou politikou.

2. Pokud je tato interpretace správná, jde Bernanke ve stopách šéfa ECB Maria Draghiho. Ten dával v minulých týdnech mimořádně hlasitě najevo, že by politici měli plnit své závazky a přijmout svou část zodpovědnosti. Zároveň uváděl, že pokud bude vše záviset jen na ECB, existuje riziko, že tato banka znovu vytvoří most, který ale nikam nepovede.

3. Uvedené je v souladu se stále sílícím názorem, že aktivismus centrálních bank ztrácí na efektivitě. Bernanke to zmínil v odpovědích na kladené otázky s tím, že monetární stimulace má nyní nižší očekávaný přínos a vyšší riziko nezamýšlených škod a následků.

4. Centrální bankéři více váží slova a rozlišují mezi schopností provádět určitou politiku, ochotou ji provádět a tím, jak je tato politika efektivní. Říkají nám, že jsou ochotni učinit více v případě, že se podmínky zhorší. Jsou i schopní, přestože nemají dokonalé nástroje. S efektivitou to ale již není tak dobré jako dříve.

5. Existuje riziko, že centrální bankéři svým uvažováním v této fázi předběhli některé trhy. Sledujme například reakci na ohlášenou změnu monetární politiky v Číně.

Je pochopitelné, že trhům dominuje krátkodobá mentalita. Ve hře se nachází tolik makro faktorů a výhled je tak nejistý, že by nás nemělo překvapovat, jak trhy míchají dohromady to, co by centrální bankéři rádi více rozlišovali. Výsledkem ale pravděpodobně bude i nadále vysoká volatilita a střídající se období averze a náklonnosti k riziku.Autorem je Mohamed El-Erian.

(Zdroj: CNBC)


Čtěte více:

ECB dle očekávání sazby nezměnila, mírně upravila prognózu. Draghi slíbil likviditu bankám do začátku 2013. Euro oslabilo k 1,2440
6.6.2012 14:01
Nastavení měnové politiky Evropské centrální banky co do sazeb i jiné...
Čína povoluje opratě: Poprvé od roku 2008 snižuje úrokové sazby, ulevuje bankám
7.6.2012 13:30
Čínská centrální banka učinila jasný krok k uvolnění měnové politiky a...
Bernanke trhy nenadchl, Fed bude dál vyčkávat. Zisky umazala Wall Street i eurodolar
7.6.2012 16:22
Zatím žádné konkrétní kroky nechystáme, v případě potřeby jsme ale při...

Váš názor
 •  
  8.6.2012 15:33

  hm, supr, erian ale asi opomnel pochvalit ty, kteri uz dopredu vedeli kam povedou kroky centralnich bank. to je proste jen kampan jak vylepsit vnimani centralnich autorit. jen clovek bez rozvinuteho kritickeho mysleni nad temito ucelovymi politickymi vyblitky muze jasat.
  Azb
  •  
   8.6.2012 16:06

   Souhlas. Stačilo by napsat že si prostě neví rady co dál... protože to pos***
   maart
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data