Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chávez obviňuje členy OPEC z nedodržování kvót, ropa by před schůzkou kartelu měla obchodovat v úzkém pásmu. Íránské embargo se blíží

Chávez obviňuje členy OPEC z nedodržování kvót, ropa by před schůzkou kartelu měla obchodovat v úzkém pásmu. Íránské embargo se blíží

11.6.2012 13:43
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Některé členské státy kartelu OPEC porušují své těžební kvóty a produkují příliš ropy, prohlásil venezuelský prezident Hugo Chávez. Obavy venezuelské vlády bude tento týden na schůzce sdružení producentů ropy tlumočit Chávezův ministr ropného průmyslu Rafel Ramirez. Dlouholetý venezuelský lídr žádnou konkrétní zemi za viníka neoznačil, je však veřejným tajemstvím, že Saúdská Arábie, která pumpuje třetinu produkce OPECu, dlouhodobě bere ohled i na jiné faktory než jen kvóty schvalované na schůzkách kartelu ve Vídni. V poslední době mezi tyto faktory patří embargo Západu na íránskou ropu s potenciálním dopadem v řádech milionů vytěžených barelů denně.

Podle Cháveze, jehož vláda z ropných příjmů financuje nákladné sociální programy, by OPEC měl udržovat cenu ropy na „férové úrovni“. Tu si venezuelský prezident představuje kolem 100 USD za barel. Na burze v New Yorku referenční barel americké ropy v pátek uzavřel na 84,10 USD, poblíž půlročních minim. Severomořský Brent dnes zahájil skokovým posílením a momentálně připisuje víc jak 3 % na 101,6 USD/barel.

Ropný trh se mezitím připravuje na totální embargo íránské ropy a ropných produktů uvalené Spojenými státy a Evropskou unií, které vstoupí v plnou platnost 1. července. Podle informací agentury Bloomberg nyní k íránským terminálům míří nejméně supertankerů za posledních osm měsíců.

Embargo spolu s rozsáhlými doprovodnými sankcemi schválily EU a USA v letos lednu kvůli pochybnostem o účelu íránského jaderného programu. Podle nových opatření je zakázán jakýkoliv platební styk či obchody s finančními institucemi či společnostmi spolupracujícími s íránskou centrální bankou, dále je zakázán dovoz, nákup i transport íránské ropy a ropných produktů.

Vlastníci tankerů z řad zahraničních společností se Íránu už vyhýbají, jelikož převoz jeho ropy by kvůli sankcím EU pro přistižená plavidla znamenal automatickou ztrátu pojištění. Lodě by tak nebyly zajištěny proti rizikům typu úniků paliva nebo kolize. Britská banka Barclays odhaduje, že od července se export íránské ropy propadne z 2,2 milionu na 1,2 milionu barelů denně.

Navzdory prohlášením íránské vlády o tom, že si místo Evropy najde jiné zákazníky v Asii, došlo od začátku roku k 7% poklesu íránské produkce na 3,3 mil. barelů denně, přičemž Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že těžba by se mohla propadnout až na 2,6 mil. barelů denně. Na snižování produkce má podle všeho velký vliv Čína, která kvůli sporům o ceny výrazně zredukovala dovoz ropy z Íránu. V březnu zaznamenal čínský import 50% meziroční propad, což je letos zatím největší pokles. V dubnu se však podařilo spor urovnat a Čína odběr opět razantně zvýšila. Sankce na její obchodní politiku podle všeho nemají žádný vliv.

Tradeři očekávají, že ropa se tento týden bude obchodovat v úzkém pásmu, jelikož trh bude čekat na výsledek druhých řeckých voleb (17. června) a na závěr čtvrtečního zasedání OPECu ve Vídni. Podle průzkumu CNBC pět ze sedmi oslovených obchodníků počítá se stabilními cenami.

(Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
  • chavez kritizuje
    11.6.2012 17:10

    ten je ten prvni co by mel sklapnout zobak. Jak by asi ten svet vypadal pod vedenim Huga - Fidela - Mao - Kima - Putina nebo Ratha.
    kouba
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data