Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ke G20 se v Mexiku přidá B20. Sliby politiků prověří šéfové velkých korporací

Ke G20 se v Mexiku přidá B20. Sliby politiků prověří šéfové velkých korporací

11.06.2012 18:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Na příštím zasedání skupiny zemí G20, které se na konci června uskuteční v mexickém Los Cabos, dostane slovo i velký byznys. Šéfové víc jak 300 velkých společností se do stejného plážového letoviska sjedou na čtvrtý summit B20, skupiny snažící se vlády tlačit k zlepšení podmínek pro podnikání. Vůbec poprvé budou výkonní ředitelé pozváni mezi shromážděné vrcholné politiky a mít možnost oslovit je.

Korporátní sféra by tak na summitu měla přispět radami ohledně pracovního trhu, infrastruktury nebo potravinové bezpečnosti. Nejvýznamnější úlohou B20 by ale mohla být kontrola dodržování slibů daných na summitech G20. Na takovýchto významných setkáních mají politici tendenci v záři reflektorů mnohé naslibovat, ale po návratu domů nic nedělají. Předseda B20 Alejandro Ramírez nyní hodlá na plnění závazků dohlédnout a hodnotit je s pomocí „výkonnostní tabulky“.

Tabulka, která byla připravena za asistence McKinsey Global Institute, University of Toronto a International Chamber of Commerce, by měla sledovat pokrok každé ze zemí G20 při plnění přijatých závazků ze summitů. Ze začátku se bosové z B20, mezi nimiž figurují třeba výkonní ředitelé operátora Telefónica, pojišťovny Allianz, či potravinářského gigantu Unilever, soustředí hlavně na sliby dané podnikatelskému sektoru.

Návrh tabulky s prvním hodnocením v 13 kategoriích závazků (např. ozdravení finančního systému, boj se změnou klimatu, omezování korupce nebo podpora volného obchodu) daných na summitech mezi lety 2010 a 2011 se dostal do rukou redaktorů týdeníku The Economist a je podle nich tristním čtením. Ve sféře mezinárodního obchodu jen čtyři z 16 členů (vnější obchodní politika Německa, Velké Británie, Itálie a Francie je v kompetenci Evropské komise) G20 uskutečnili to, co slíbili. Pět zemí neučinilo žádný pokrok, nebo se dokonce obrátilo směrem k většímu protekcionismu. Také závazky v boji s korupcí, zdržení se manipulování s měnou a liberalizaci trhu s palivy jsou podle The Economist zhusta porušovány.

Prolhané vlády by si zostuzení zasloužily. O svých chabých výkonech už informace dostaly, B20 ale stále váhá s úplným zveřejněním tabulky, což skupině na legitimitě příliš nepřidává. Šéf B20 Ramírez, který krom své funkce vede mexický řetězec multikin, je zatím ochoten sdělit pouze to, že Austrálie si vede nejlépe (snaží se plnit sliby ve všech oblastech), zatímco výkon Argentiny je velmi chabý. To však stěží překvapí. Austrálie prosperuje díky komoditnímu a potravinovému boomu taženému Čínou. Argentina nedokáže ani poctivě vést údaje o inflaci.

(Zdroje: B20 Business Summit, The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data