Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DeLong, Eichengreen: Bez hegemona bude severoatlantický svět upadat

DeLong, Eichengreen: Bez hegemona bude severoatlantický svět upadat

14.06.2012 15:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Je zarážející, kolik shodných rysů najdeme mezi současným vývojem v Evropě a Velkou depresí ve 30. letech. Nezaměstnanost se šplhá do rekordních výšin, a to zejména v segmentu mladých. Rozšířená je finanční nestabilita, roste podpora extrémistických stran na pravé i levé části politického spektra. Charles Kindleberger se ve svém díle napsaném před 40 lety zaměřil na to, že Velká deprese měla významný mezinárodní a zejména evropský rozměr. Byla to totiž právě Evropa, kde se deprese často projevila nejbolestivěji jak na ekonomické, tak na politické úrovni. A bylo to opět v Evropě, kde měla neexistence centrální vlády či centrální banky nejhorší důsledky. V době, kdy Kindleberger přednášel, jsme ale rozuměli tak polovině toho, co říkal, a Paul Krugman jednou napsal, že jeho přednášky ho téměř odradily od toho, aby studoval mezinárodní ekonomii.

Z toho, co Kindleberger učil, nyní vystupují do popředí tři témata. Prvním z nich je panika definovaná jako náhlý nával strachu vedoucí k extrémnímu chování. Ta je podle něho pro finanční trhy typická a nesouhlasil se svým názorovým protivníkem Miltonem Friedmanem, který tvrdil, že spekulace nemůže mít destabilizující účinek. Zatímco podle Friedmana spekulanti, kteří špatně odhadnou hodnotu aktiv, nakonec musí svou činnost ukončit, Kindleberger byl přesvědčen, že trhy mohou aktiva oceňovat iracionálně po velmi dlouhou dobu a živit tak sebenaplňující se cykly boomu a deprese.

Kindleberger také poukazoval na možnost mocně se šířící nákazy. Příkladem pro něj byl vývoj v roce 1931, kdy vypukla krize na relativně nedůležitém trhu ve Vídni, pak se ale začala šířit do Berlína, Londýna a New Yorku. Fungovalo přitom několik přenosových kanálů – depozita německých bank ve Vídni, vztahy německých a britských obchodních bank a v neposlední řadě psychologické vazby. Podobně může dnes osud Řecka ohrozit celou eurozónu.

Tím se dostáváme ke třetímu bodu, kterým je význam hegemonie, neboli existence subjektu, který má rozhodující vliv a moc nad ostatními. Kindleberger se domníval, že jádrem problémů Evropy a celého světa ve 20. a 30. letech byla absence takového subjektu, neboli dominantní ekonomické síly, která by byla ochotná a schopná stabilizovat výdaje v globálním měřítku, či alespoň v Severní Americe. Velká Británie v té době již na takovou funkci neměla dost zdrojů. A Spojené státy, které se stávaly novou supervelmocí, ještě nechápaly, že obnovení stability od nich tuto roli vyžaduje. Namísto toho se jednotlivé země uchýlily k ochraně svých vlastních zájmů a zájmy světové ekonomiky pro ně byly podružné.

Mohli bychom doufat, že jsme se z výše uvedeného poučili. K našemu nemilému překvapení se ale díváme na to, jak se v Evropě navrací vývoj, který tu byl již v roce 1931. Opět je tu široce rozšířená panika a neexistuje subjekt, který by jednal i v zájmu menších zemí a celého mezinárodního systému a stabilizoval by finanční toky a výdaje v evropské ekonomice. ECB se domnívá, že k uvedenému nemá mandát a že musí jen mechanicky hlídat inflaci. Svůj inflační cíl navíc vnímá jako strop.

EU je zase sdružením mnoha zemí, pro které je těžké najít konsenzus ohledně dalších kroků. A když se to někdy podaří, postup je velmi pomalý, zatímco krize postupuje rychle vpřed. Potenciálním hegemonem je i německá vláda, která by mohla například podpořit ECB v razantních krocích, či financovat Marshallův plán pro Řecko. Německo ale při každé příležitosti opakuje, že větší roli, než jakou má dnes, už hrát nemůže. Navíc jeho minulost ztěžuje růst jeho vlivu a schopnost podniknout jednostranné kroky. MMF pak není dostatečně finančně silný a asijské země se domnívají, že evropské problémy musí být vyřešeny v Evropě. Nakonec je tu americká vláda a Fed. Ty ale mohou situaci sledovat jen zpovzdálí. Vláda nemá zdroje a žádná obdoba Marshallova plánu nepřijde.

Vidíme tak, jak se severoatlantický svět propadá níž a níž kvůli nefunkčnímu politickému systému v USA a neochotě evropských vládnoucích elit k tomu, aby přesvědčili voliče, že musí být podniknuty stabilizační kroky.

Uvedené je výtahem z „New preface to Charles Kindleberger, The World in Depression 1929-1939“, autory jsou J. Bradford DeLong a Barry Eichengreen.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m