Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devět z deseti Čechů se nevyzná v podmínkách úvěru, uvádí průzkum

Devět z deseti Čechů se nevyzná v podmínkách úvěru, uvádí průzkum

18.6.2012 11:39
Autor: ČTK

Celkem 87 procent Čechů se nevyzná v úvěrových smlouvách, které podepisují. Zároveň jen pro 13 procent lidí jsou srozumitelné a transparentní smluvní podmínky zásadní. Pod slibem nízkého úvěru jsou tak spotřebitelé schopni a ochotni podepsat velmi nevýhodné smlouvy. Vyplývá to z průzkumu v rámci projektu Navigátor bezpečného úvěru. Ten zpracovala agentura GfK.

Z průzkumu vyplývá, že pro 62 procent spotřebitelů je nejdůležitějším parametrem kvalitního úvěrového produktu stále nízký úrok. "Problém je v tom, že to lichváři už vědí, nabízí nízké úroky a najdou si jiný způsob, jak si peníze od lidí takříkajíc vybrat," uvedl spoluautor projektu Navigátor bezpečného úvěrování a člen NERV Michal Mejstřík.

Nebezpečí jsou tak podle něj skryta detailech jako jsou například poplatky za vyřízení půjčky, splátky uváděné nikoliv měsíčně, ale například týdně nebo v přemrštěných sankcích za pozdní splátku.

Každý pátý Čech podle průzkumu přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru. Nejvíce lidé věří bankám, dobře se v průzkumu umístily i velké značkové nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, které za bezpečné považuje 35 procent oslovených. Z bank nejlépe, co se důvěryhodnosti týče, dopadly Česká spořitelna a ČSOB, ze značkových nebankovních institucí Home Credit a Cetelem. Průzkum se uskutečnil v květnu mezi 500 respondenty.


Váš názor
 • a čemu se tak divíme
  18.6.2012 15:08

  když už skoro polovina Čechů neumí ani číst. Ale stále jsme ty nejchytřejší na světě. Jen se nějakého Čecha zeptejte. Tady se to takovými jen hemží.
  zapatta
  • Re: a čemu se tak divíme
   18.6.2012 15:14

   Joo, nějakého Čechy, třeba toho s kuklou na hlavě - myslím, Petr se jmenuje nebo tak nějak... :o))))))
   PF2013
   •  
    18.6.2012 16:16

    noo přece jsem to říkal - taky se tu hemžíš. Ale po Portugalech nám zase zvadne hřebínek a už zase nebudeme ty nej....... :-)). No snad nas z toho na podzim zase vytahne Jarda.
    zapatta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data