Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drobné novinky v živnostenském právu. Letos už popáté

Drobné novinky v živnostenském právu. Letos už popáté

28.06.2012 5:30
Autor: Jaroslav Míkovec, KSB

Jako úlevu lze chápat zrušení povinnosti označovat provozovnu identifikačním číslem; jedná se o jiné číslo než je identifikační číslo osoby (známé IČO), které musí být na provozovně i nadále. Odpadá však povinnost označovat provozovnu jedním číslem navíc.

Upravuje se také rutinní oznamování změn údajů o podnikatelích (včetně obchodních společností), které odděleně vyžadují vedle živnostenského zákona i různé speciální předpisy. Jde například o oznámení správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu nebo úřadu práce. Tyto oznamovací povinnosti bude možno plnit jedním oznámením změn u centrálního registračního místa, tj. živnostenského úřadu.

Fyzickým osobám nabízí zákon nově možnost zvolit si automatickou změnu místa podnikání při změně trvalého bydliště. V takovém případě nebude nutno hlásit odděleně změnu místa podnikání v případě změny bydliště. Ruší se ale možnost, aby souhlas s umístěním provozovny uděloval právnické osobě někdo jiný než vlastník nemovitosti. Nemůže tedy jít o osobu s jiným právem s nemovitostí disponovat, například o nájemce.

Drobné změny doznala úprava dobrovolného přerušení živnosti, jakož i pozastavení živnosti, což je jedna ze sankcí ukládaných za porušení předpisů.

Upravují se i kvalifikační požadavky na určité živnosti. U koncese na provádění trhacích a ohňostrojných prací se ruší věková hranice 21, resp. 24 let požadovaná nad rámec příslušných oprávnění dle zákona o hornické činnosti. Provozovateli péče o děti do 3 let věku v denním režimu pak mohou do budoucna být nejen nositelé kvalifikace pro všeobecnou sestru, zdravotnického asistenta, ošetřovatele, porodní asistentky, záchranáře nebo sociálního pracovníka, ale též osoby s kvalifikací pro povolání učitele mateřské školy.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y