Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozónu by mělo opustit Německo

Eurozónu by mělo opustit Německo

03.07.2012 14:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Krize v Evropě nabírá na intenzitě a roste tak i potřeba extrémnějších kroků, které by zabránily katastrofě. Odvážným, dobrým a zároveň téměř nemyslitelným řešením by bylo opětovné zavedení marky Německem. Euro by pak okamžitě oslabilo a zadlužené země, zejména Řecko, Itálie a Španělsko, by získaly finanční flexibilitu nutnou pro stabilizaci jejich situace. Opakované devalvace sice cestou k prosperitě nejsou, slabší euro by ale podpořilo konkurenceschopnost všech členů měnové unie, včetně Francie a Nizozemí. Tyto země by tak nakonec mohly v eurozóně zůstat i v případě, že Německo odejde. V zemích na periferii by začala nezaměstnanost klesat z velmi vysokých úrovní. Snížily by se ztráty lidského kapitálu i důstojnosti, kterých jsme nyní svědky.

Zavedení marky by nevyřešilo dluhovou zátěž, která jih Evropy trápí. Poskytlo by mu ale prostor k restrukturalizaci ekonomiky, včetně reforem trhu práce, k vyššímu výběru daní a obnovení důvěry investorů. Schopnost splácet dluhy by se okamžitě zlepšila, zvýšily by se zahraniční investice. Například ve Španělsku by vzrostla atraktivita realitního trhu, který je nyní pod tlakem. Příliv kapitálu by uklidnil investory, kteří se bojí nerealizovaných ztrát z hypotéčních úvěrů držených španělskými bankami.

Kdyby z eurozóny odešlo Řecko, musela by být změněna měna, ve které budou spláceny jeho dluhopisy vydané v eurech. Nebo by je muselo přestat splácet a to by mělo možná až katastrofické důsledky. Německo by ale mohlo zavést marku bez toho, aby měnilo formu svých pohledávek a závazků. Eura uložená v německých bankách by zůstala tak, jak jsou. Stejný postup by platil v případě vládního i firemního dluhu. Opuštění eura by mohlo probíhat postupně. Nejdříve by vláda mohla vydat dluhopisy v markách, následovaly by korporátní obligace. Německý průmysl by si bezpochyby prošel těžkým obdobím. Posun k silnější měně by mohl být během prvních několika let doprovázen podobnými zásahy, jaké dnes v oblasti kurzové politiky využívá Čína či Švýcarsko. Časem by se pak německý průmysl adaptoval a vrátil k prosperitě.

Podle kritiků by podobný plán vyvolal chaos. Opak je ale pravdou. Kapitál by proudil z „bezpečného útočiště“ směrem k produktivnějším investicím a výsledkem by byl lepší výhled pro celou globální ekonomiku. Zdroje, které jsou nyní směrovány na různé záchranné programy a garance, by změnily směr. Navíc lze současný stav jen těžko považovat za stabilní. Pokud budeme pokračovat v současném kurzu, situace pravděpodobně dospěje až k defaultům či obrovským fiskálním transferům.

Německo může být součástí Evropské unie a mít vlastní měnu stejně, jako je tomu v případě Velké Británie. Klíčové je, aby byly zachovány největší výdobytky Evropské unie, kterými jsou volný pohyb osob, zboží a služeb. Jen Německo je dost silné na to, aby ukončilo nefunkční monetární unii a přineslo do Evropy prosperitu.

Autory jsou Kenneth C. Griffin ze společnosti Citadel a Anil K. Kashyap z University of Chicago Booth School of Business.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
 • Gorongo Mutha bathota z Pobřeží Slonoviny je ale jiného názoru
  04.07.2012 14:27

  Eurozónu by měli opustit zloději, politici a bankéři říká s úsměvem tento zástupce nejprimitivnějších lidí na naší planetě. Šibalským úsměvěm pohlédne nad koruny mangovníků, polkne půlmetrového červa a pokračuje : moc tam v Eurozóně kradete, tři čtvrtiny vás tam nic nedělá a zbytek krade. tak se stejně jednou vrátíte tam kde jsme my - budete žrát červi.
  oradapoisson
  • Re: Gorongo Mutha bathota z Pobřeží Slonoviny je ale jiného názoru
   04.07.2012 14:30

   si myslim, ze odchod germanu = zanik eu, protoze s frantikama by nikdo pospolu nevydrzel, voni by si porad vymejsleli naky kraviny a postupne by zacali staty odpadavat a tvorit nova spojenectvi s nemcoury.
   Azb
   •  
    04.07.2012 14:51

    Mno, však taky píšou - je to nemyslitelné řešení. Podle mne ale jediné zprávné.
    Jesse
    • Pravopis
     12.07.2012 12:07

     Správné se píše se "s". Budeme žrát červy se píše s "y", protože to je 4. pád. Toto řešení je nemyslitelné zejména proto, že Německo je velký věřitel a znehodnocením eura by byly znehodnoceny jeho pohledávky. Nevím, o jaké ztráatě důstojnosti autor hovoří. Copak má nějakou důstojnost někdo, kdo bere nelegálně starobní důchod, neplatí daně, jen úplatky úředníkům, a kdo prakticky nic nevyrábí? Kdy přijde kontrola na dotace Eu také jednou do Řecka? Představa, že pokles kurzu zázrakem udělá dlouhodobě z nekonkurenceschopné ekonomiky konkurenceschopnou, je profesorský omyl.
Aktuální komentáře
28.09.2021
22:21Krvavé úterý na Wall Street  
18:14Akcie zdánlivě zralé na prodej?
14:21Cummings: Autonomní řízení jen tak nebude
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
0:00Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board