Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozónu by mělo opustit Německo

Eurozónu by mělo opustit Německo

03.07.2012 14:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Krize v Evropě nabírá na intenzitě a roste tak i potřeba extrémnějších kroků, které by zabránily katastrofě. Odvážným, dobrým a zároveň téměř nemyslitelným řešením by bylo opětovné zavedení marky Německem. Euro by pak okamžitě oslabilo a zadlužené země, zejména Řecko, Itálie a Španělsko, by získaly finanční flexibilitu nutnou pro stabilizaci jejich situace. Opakované devalvace sice cestou k prosperitě nejsou, slabší euro by ale podpořilo konkurenceschopnost všech členů měnové unie, včetně Francie a Nizozemí. Tyto země by tak nakonec mohly v eurozóně zůstat i v případě, že Německo odejde. V zemích na periferii by začala nezaměstnanost klesat z velmi vysokých úrovní. Snížily by se ztráty lidského kapitálu i důstojnosti, kterých jsme nyní svědky.

Zavedení marky by nevyřešilo dluhovou zátěž, která jih Evropy trápí. Poskytlo by mu ale prostor k restrukturalizaci ekonomiky, včetně reforem trhu práce, k vyššímu výběru daní a obnovení důvěry investorů. Schopnost splácet dluhy by se okamžitě zlepšila, zvýšily by se zahraniční investice. Například ve Španělsku by vzrostla atraktivita realitního trhu, který je nyní pod tlakem. Příliv kapitálu by uklidnil investory, kteří se bojí nerealizovaných ztrát z hypotéčních úvěrů držených španělskými bankami.

Kdyby z eurozóny odešlo Řecko, musela by být změněna měna, ve které budou spláceny jeho dluhopisy vydané v eurech. Nebo by je muselo přestat splácet a to by mělo možná až katastrofické důsledky. Německo by ale mohlo zavést marku bez toho, aby měnilo formu svých pohledávek a závazků. Eura uložená v německých bankách by zůstala tak, jak jsou. Stejný postup by platil v případě vládního i firemního dluhu. Opuštění eura by mohlo probíhat postupně. Nejdříve by vláda mohla vydat dluhopisy v markách, následovaly by korporátní obligace. Německý průmysl by si bezpochyby prošel těžkým obdobím. Posun k silnější měně by mohl být během prvních několika let doprovázen podobnými zásahy, jaké dnes v oblasti kurzové politiky využívá Čína či Švýcarsko. Časem by se pak německý průmysl adaptoval a vrátil k prosperitě.

Podle kritiků by podobný plán vyvolal chaos. Opak je ale pravdou. Kapitál by proudil z „bezpečného útočiště“ směrem k produktivnějším investicím a výsledkem by byl lepší výhled pro celou globální ekonomiku. Zdroje, které jsou nyní směrovány na různé záchranné programy a garance, by změnily směr. Navíc lze současný stav jen těžko považovat za stabilní. Pokud budeme pokračovat v současném kurzu, situace pravděpodobně dospěje až k defaultům či obrovským fiskálním transferům.

Německo může být součástí Evropské unie a mít vlastní měnu stejně, jako je tomu v případě Velké Británie. Klíčové je, aby byly zachovány největší výdobytky Evropské unie, kterými jsou volný pohyb osob, zboží a služeb. Jen Německo je dost silné na to, aby ukončilo nefunkční monetární unii a přineslo do Evropy prosperitu.

Autory jsou Kenneth C. Griffin ze společnosti Citadel a Anil K. Kashyap z University of Chicago Booth School of Business.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • Gorongo Mutha bathota z Pobřeží Slonoviny je ale jiného názoru
    04.07.2012 14:27

    Eurozónu by měli opustit zloději, politici a bankéři říká s úsměvem tento zástupce nejprimitivnějších lidí na naší planetě. Šibalským úsměvěm pohlédne nad koruny mangovníků, polkne půlmetrového červa a pokračuje : moc tam v Eurozóně kradete, tři čtvrtiny vás tam nic nedělá a zbytek krade. tak se stejně jednou vrátíte tam kde jsme my - budete žrát červi.
    oradapoisson
    • Re: Gorongo Mutha bathota z Pobřeží Slonoviny je ale jiného názoru
      04.07.2012 14:30

      si myslim, ze odchod germanu = zanik eu, protoze s frantikama by nikdo pospolu nevydrzel, voni by si porad vymejsleli naky kraviny a postupne by zacali staty odpadavat a tvorit nova spojenectvi s nemcoury.
      Azb
      •  
        04.07.2012 14:51

        Mno, však taky píšou - je to nemyslitelné řešení. Podle mne ale jediné zprávné.
        Jesse
        • Pravopis
          12.07.2012 12:07

          Správné se píše se "s". Budeme žrát červy se píše s "y", protože to je 4. pád. Toto řešení je nemyslitelné zejména proto, že Německo je velký věřitel a znehodnocením eura by byly znehodnoceny jeho pohledávky. Nevím, o jaké ztráatě důstojnosti autor hovoří. Copak má nějakou důstojnost někdo, kdo bere nelegálně starobní důchod, neplatí daně, jen úplatky úředníkům, a kdo prakticky nic nevyrábí? Kdy přijde kontrola na dotace Eu také jednou do Řecka? Představa, že pokles kurzu zázrakem udělá dlouhodobě z nekonkurenceschopné ekonomiky konkurenceschopnou, je profesorský omyl.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů