Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potopí se do problémů nakonec i země BRIC? A kdo by z toho těžil?

Potopí se do problémů nakonec i země BRIC? A kdo by z toho těžil?

03.07.2012 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst zemí BRIC by v budoucnu mohlo brzdit několik strukturálních problémů. Mezi ty hlavní patří následující: V Brazílii dochází ke znatelnému slábnutí průmyslu. Jde o opožděný efekt restriktivních monetárních politik a nadhodnoceného reálného kurzu. Rusko potřebuje k udržení vyrovnaných rozpočtů extrémně vysokou cenu ropy. Pro rok 2012 tuto hranici odhadujeme na 123 dolarů za barel, pro příští rok dokonce na 135 dolarů za barel. Obavy vzbuzuje i celková závislost ruské ekonomiky na ropě a plynu.

Indii trápí nedostatečná výrobní kapacita v porovnání s domácí poptávkou po průmyslovém zboží. Tento nepoměr představuje důsledek nedostatku dostatečně kvalifikované pracovní síly, která by byla dostupná pro práci v průmyslu. Nedostatek kapacit pak vede ke zhoršování bilance zahraničního obchodu, k rostoucí závislosti na přílivu kapitálu a k rostoucímu riziku měnové krize. A čínská ekonomika slábne kvůli problémům spojeným s přechodem na nový ekonomický model. Ten by měl namísto exportů zboží s nízkou přidanou hodnotou spoléhat na domácí poptávku a výrobu složitější produkce, která by vyvažovala rostoucí mzdové náklady v této zemi.

Následující graf ukazuje, jak se v minulých letech vyvíjel růst globálního HDP (fialově) a příspěvek zemí BRIC k tomuto růstu (šedě):

001

Jak naznačuje výše uvedené, země BRIC by svou roli motoru, který táhne globální růst, mohly ztratit. Kdo by z toho těžil? Pravděpodobně méně rozvinuté rozvíjející se ekonomiky s nižšími produkčními náklady, jako jsou Vietnam, Kambodža, Indonésie, Bangladéš, Egypt, Rumunsko a další.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • BRIC
    05.07.2012 15:30

    Možná BIC by měl šanci na úspěch, ale kde se objevi rusáci tak je to předem určené k zániku. Stejně jako CCCP nebo RVHP. Stačí se podívat na země které přijaly Maršalův Plán. Kde jsme už mohli být kdybysme nemuseli poslouchat rusáky, který nám to zakázali a my se museli stát členem jejich děržaví. Proč se rusové nespolčují se sobě rovnými jako Irán, Venezuela, Kuba, KLDR nebo Zimbwabe, kde Robertu Mugwabe se snaží platit zbraněmi za podíl na jeho platine?
    Mirko
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y