Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jsou nízké valuace akcií jen přechodným jevem?

Jsou nízké valuace akcií jen přechodným jevem?

11.7.2012 11:47
Autor: Redakce, Patria Online

Valuace akcií po roce 2007 klesly, tento pohyb se významně prohloubil na počátku roku 2010. Jak ukazuje následující graf, riziková prémie akciových trhů v Evropě se nyní pohybuje na úrovni 8 %, zatímco před rokem to bylo kolem 4 %. V USA se dnes prémie pohybují nad 6 %, před krizí ležely mírně nad 2 %:

valuace

 

Klíčovou otázkou nyní je, zda nízké valuace a vysoké prémie představují pouze přechodný jev, který po čase pomine. Pokud by tomu tak skutečně bylo, akcie by byly v současnosti atraktivní investicí. Možné je ale i to, že jde o trvalý jev, který nebude časem korigován. Pro tuto možnost hovoří následující faktory:

Opakující se krize zvedly averzi k riziku na vyšší úrovně. Vyšší rizikové prémie a nižší valuace bychom tak mohli považovat za trvalý jev. Na ceny akcií působí negativně i stárnutí populace. To obvykle vede k čistým prodejům aktiv institucionálními investory a domácnostmi; pokud tyto prodeje nevyváží nákupy zahraničních investorů, valuace akcií klesají. Ve Spojených státech i v eurozóně došlo ke zrychlení stárnutí populace v roce 2006 a tento vývoj skutečně koresponduje s poklesem nákupů akcií institucionálními investory a domácnostmi. Opakující se krize, vysoká volatilita a regulační omezení mohou také dlouhodobě snížit poptávku po akciích. Ty jsou totiž investory a regulátory vnímány jako příliš rizikové. Ve Spojených státech dochází k tomu, že výsledný pokles poptávky vyvažují odkupy akcií ze strany společností. V eurozóně ovšem k podobnému jevu nedochází.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Demeterová
  11.7.2012 12:23

  ..přechodný jev? trvalý jev? dlouhodobý jev? tak tada jaký? to se jako autor někoho ptá, nebo co??? Já myslel, že zde články píšou profíci a né hajzl báby :( dyť už je to trapný.. píšete pořád o h.... už je to tu jak v delfské věštírně.. Jinak, největší perla v článku: ..představují pouze přechodný jev, který po čase pomine", to by nevymyslela ani věštkyně Demeterová!
  bob
  • Nechápu, proč se čertíš
   11.7.2012 12:37

   něco tu být musí, nikdo nic neví a článek musí mít nějakou délku ... takže se tu baví o pravděpodobné pravděpodobnosti. Hodntota článku je nulová, ale zase má pěkný graf. Je dost docela možné, že to nepsal ekonom, ale lingvista :-)
   Oliwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data