Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jsou drsné úspory skutečně nejlepší cestou? Nalézají čím dál více odpůrců…

Jsou drsné úspory skutečně nejlepší cestou? Nalézají čím dál více odpůrců…

12.7.2012 17:41
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Španělská vláda včera oznámila plán na ještě větší škrty, než zamýšlela původně, což opět rozpoutalo diskusi o tom, zda lék v podobě drsnějších vládních škrtů pacientovi pomáhá, nebo jeho zdraví ještě více poškozuje. Investoři dané škrty prozatím vyhodnocují pozitivně, když po jejich oznámení výnos u desetiletého vládního dluhopisu propadl ze 7 procent na aktuálních 6,63 procenta. Někteří analytici však přikládají větší význam uvolnění požadavku EU na španělský deficit pod 3 procenta, který evropští představitelé posunuli o další rok.

 
Jeden z důkazů o tom, že drsné úspory nemusí být tou nejlepší cestou, dnes přichází z výsledků evropské maloobchodní jedničky Carrefour (14,12 EUR, 6,97%). Tento maloobchodní řetězec oznámil, že jeho tržby ve 2Q poklesly o 1,3 procenta, na čemž se podepsaly především slabé výsledky v Itálii, Španělsku a Francii. Tyto údaje spolu s makroekonomickými čísly z Evropy dávají za pravdu spíše odpůrcům drsných úsporných opatření.

Naposledy přísnou rozpočtovou politiku kritizoval Mezinárodní měnový fond. Představitelé MMF vyjádřili obavy z rychlosti, se kterou jsou úspory zaváděny. Alarmující je, jak prudce roste nezaměstnanost a zhoršují se podmínky na úvěrovém trhu. MMF však jedním dechem dodal, že úspory jsou pro uklidnění situace nezbytné.

Politici se nyní nacházejí ve velmi delikátní situaci, kdy příliš pomalé zavádění úspor může vyděsit finanční trhy, zatímco jejich příliš rychlá implementace může dále ohrozit křehké oživení. Podle MMF se většina vyspělých zemí nachází ve fázi významných volných kapacit v ekonomice a hospodářský výkon je pod svým potenciálem. V takové situaci může vést přílišná fiskální konsolidace k ještě většímu poškození ekonomiky, než by tomu bylo za normální situace.

Hlavní ekonom Standard Chartered, Gerard Lyons, popsal současnou situaci slovy: „Dynamice zadlužování Španělska tento přístup nepomáhá. Je to jako být v díře a být žádán kopat hlouběji. Španělsko potřebuje růst – potřebuje poptávku, ne úspory.“ Hlavní ekonom z General Electric (19,42 USD, -1,32%), Marco Annunziata, to ale vidí jinak a říká: „Madridské úspory vysílají velmi důležitý signál, že s tím, jak Španělsko přijímá další pomoc od eurozóny, na oplátku se snaží o další kroky, které udrží jeho finance na správné cestě.“

Přístup eurozóny ke Španělsku kritizuje vedoucí analytik z Royal Bank of Scotland (204,9 GBp, -1,44%), Richard Barwell, který říká: „Z ekonomického pohledu je Španělsko země, kde byste mohli kritizovat postup klíčových evropských zemí. Kombinace snižování aktiv a zadlužení bank a vládních úspor jenom zhoršila odliv kapitálu v době, kdy ho Španělé zoufale potřebují udržet doma.“ Barwell ale zároveň dodává, že u ostatních evropských zemí jsou požadavky na úspory v současném rozsahu oprávněné, protože bez dostatečného tlaku k tolik potřebným reformám prostě nedojde.

(Zdroj: Business Insider, CNBC)


Čtěte více:

Eurozóna zrychluje pomoc Španělsku: banky dostanou 30 miliard eur předem, vláda o rok navíc na snižování zadlužení
10.7.2012 8:30
Eurozóna nejpozději do konce července poskytne Španělsku 30 miliard e...
Španělsko představuje balík za 65 mld. EUR: zeštíhlí státní správu, zvýší DPH a prodá aktiva. Ztráty bank dolehnou i na věřitele
11.7.2012 10:33
Španělský premiér Mariano Rajoy dnes představil eurozónou vyžádaný bal...

Váš názor
 • A jak jinak?
  13.7.2012 0:16

  Co je to růst? Růst nebo propad (v procentech HDP) je k ničemu, mnohem větší vliv na životy lidí má nezaměstnanost. A ta není držděna propadem ekonomiky, ale rigidními zákoníky práce, mizernými daňovými předpisy, množstvím příkazů a předpisů. Na pečení chleba a rohlíků se prý musí pročíst asi 3000 stran. jedině hluboká recese dokope politiky, aby tento chlív, co způsobili v dobách dopingu, vymetli. Pak bude zase dobře.
  Aleš Müller
  • Re: A jak jinak?
   13.7.2012 7:12

   Jak se říká: "Obávám se, že dobře už bylo." :-)
   oh171
 • Obrácený multiplikační efekt
  12.7.2012 23:16

  Aplikace keynesových fantasmagorií přinesla Evropě gigantické a nesplatitelné dluhy, které ve většině zemí nebyly spláceny ani v dobách růstu. Keynes byl převážně politiky aplikován jen ve své líbivější podobě - zadlužováním dopovaného růstu. Jenže při snižování zadlužení musí zákonitě působit opačný multiplikační efekt než při zvyžování zadlužení. A proto dnes Řecko, Španělsko a spol tak trpí. Lékem na evropské problémy není žádné další zadlužování dovolujíí další nákupy asijského zboží evropanům pomalu ztrácejícím pracovní místa. Lékem ne evropský průser je pouze zvýšení konkurenceschopnosti cestou snižování nákladů práce a zastavení mrhání veřejnými penězi na nesmyslné projekty. Evropské zboží musí být znovu cenově konkurenceschopné. Do cen produktů se nesmí promítat živení armády byrokratických darmožroutů předstírajících užitečnou aktivitu a vícenáklady vyplývající z plnění nesmyslných nařízení.
  nugisek
  • Re: Obrácený multiplikační efekt
   13.7.2012 9:38

   souhlasím, zdůraznil bych "dopovaný růst", o čem je 2% růst při 5% zvýšení zadlužení.
   sujo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data